مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

۲۰ نکته علمی برای تربیت کودک شاد

0 463

۲۰ نکته علمی برای تربیت کودک شاد

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((۲۰ نکته علمی برای تربیت کودک شاد)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

هر پدر و مادری می خواهد فرزندانی را شاد و موفق تربیت کند.اما توصیه های زیادی برای والدین وجود دارد.باید به کدام گوش بدی؟ و کدام توصیه قابل اعتماد است؟برای پاسخ به این سوالات ، ده ها مقاله علمی و مجله تحقیقاتی را مطالعه کردیم.من این لیست ۲۰ راهه علمی را برای تربیت کودک با اعتماد به نفس و شاد تنظیم کرده ام.

تربیت کودک شاد

۱- خودتان فرد خوشبخت تری شوید.

همانطور که در “افزایش خوشبختی” توضیح داده شده است ، مشکلات عاطفی در والدین با مشکلات عاطفی در فرزندان آنها مرتبط است. نه تنها این ، افراد ناراضی همچنین والدین کمتری هستند.

کارولین و فیلیپ کاوان روانشناسان نیز دریافته اند که والدین خوشبخت به احتمال زیاد فرزندانی خوشبخت دارند.

در یک مطالعه در اسرار خانواده های خوشبخت ، از کودکان پرسیده شد: “اگر در مورد والدین خود یک آرزو به شما داده شود ، چه خواهد بود؟”

جواب آنها؟

آرزوی بچه ها این بود که والدینشان استرس و خستگی کمتری داشته باشند.

۲- هر زمان که می توانید به عنوان یک خانوادهجشن بگیرید .

خانواده های خوشبخت هر دو چیز کوچک و بزرگ را جشن می گیرند: پایان یک هفته شلوغ ، نمره خوب ، اولین روز مدرسه ، ارتقا شغلی ، تعطیلات و جشن های مذهبی.

این جشن ها می توانند به سادگی رفتن به پارک با هم ساده باشند ، یا با برگزاری یک مهمانی غافلگیر کننده با جزئیات خوب.

خانواده های خوشبخت منجر به داشتن فرزندان خوشبخت می شوند ، بنابراین مهم این است که اغلب به عنوان یک خانواده جشن بگیرید.

۳- هنگامی که فرزندانتان با شما صحبت می کنند ، توجه زیادی را به آنها نشان دهید.

اگر می خواهید فرزندانتان شاد و موفق باشند ، برقراری ارتباط خوب با آنها حیاتی است. یک راه قدرتمند برای این کار این است که هر وقت با شما صحبت می کنند کاملاً توجه خود را به آنها معطوف کنید.

این بدان معنی است که روزنامه ها و وسایل الکترونیکی خود را کنار بگذارید و واقعاً به صحبت های آنها گوش دهید.پاسخ متفکرانه تری خواهید داشت ، این امر فرزندان شما را به برقراری ارتباط بیشتر ترغیب می کند.

۴- به طور خانوادگی وعده های غذایی را باهم بخورید.

همانطور که در اسرار خانواده های خوشبخت توضیح داده شده است ، کودکانی که وعده های غذایی منظم با خانواده خود دارند در مدرسه و تقریباً در هر زمینه موفق تر می شوند.

این کودکان واژگان بیشتری دارند ، اعتماد به نفس بیشتری دارند و نمرات بهتری می گیرند. همچنین احتمال مصرف الکل ، سیگار کشیدن ، مصرف مواد مخدر یا مشکلات روانی در آنها کمتر است.و همه به این دلیل که این خانواده ها غالباً با هم غذا می خورند!

20 نکته علمی در تربیت کودک شاد
20 نکته علمی در تربیت کودک شاد

۵- به فرزندان خود بیاموزید که احساسات خود را مدیریت کنند.

تحقیقات جان گاتمن نشان می دهد کودکانی که می توانند احساسات خود را تنظیم کنند تمرکز بهتری دارند ، که برای موفقیت طولانی مدت مهم است. این کودکان حتی از سلامت جسمی بهتری برخوردار هستند.

برای کمک به فرزندان خود در مدیریت احساسات خود ، باید:

خود مدیریت احساسی را به نمایش بگذارید
با فرزندان خود همدردی کنید
برای فرزندان خود توضیح دهید که همه احساسات قابل قبول است اما همه رفتارها قابل قبول نیستند
پیشرفت فرزندان خود را تأیید کنید

۶- به فرزندان خود بیاموزید که روابط معناداری برقرار کنند.

جک شنکوف و دبورا فیلیپس دریافتند که داشتن روابط قوی برای رشد و بهزیستی روانشناختی کودکان حیاتی است.

کودکانی که فاقد این روابط هستند ، در مدرسه وضعیت بدی دارند ، به احتمال زیاد با قانون روبرو می شوند و به احتمال زیاد دچار مشکلات روانی می شوند.

والدین برای کمک به فرزندان خود در ایجاد روابط معنادار چه کاری می توانند انجام دهند؟

والدین باید به نشانه های عاطفی فرزندان خود پاسخ مناسبی دهند. با این کار فرزندان آنها احساس امنیت بیشتری می کنند. این اساس عزت نفس را تشکیل می دهد.والدین باید محیطی را برای ایجاد دوستی برای فرزندان خود ایجاد کنند و در عین حال به آنها آموزش دهند که تعارضات را حل کنند.

ادامه تربیت کودک شاد:

۷- برای فرزندان خود حد و مرز معقولی تعیین کنید.

والدینی که مرزهای معقول و منطقی را تعیین و اجرا می کنند ، کودکانی با اعتماد به نفس و موفق تربیت می کنند.

دکتر نانسی دارلینگ و دکتر لیندا کالدول دریافتند که والدین موثر منطق قوانین را برای فرزندانشان توضیح می دهند. این والدین اصول پشت این قوانین را بیان می کنند. آنها با این کار رابطه نزدیکتر و درک بیشتری با فرزندان خود برقرار می کنند.

Darling در مورد والدینی که حد و مرزی تعیین نمی کنند می گوید: “… بچه ها کمبود قوانین را نشانه این می دانند که والدین آنها واقعاً اهمیتی نمی دهند – اینکه والدین آنها واقعاً نمی خواهند این شغل پدر و مادر بودن باشند.”

به عنوان یک والدین ، ​​کنترل بیش از حد ناسالم است. اما کودکان برای استفاده بهینه از پتانسیل خود به مرزهایی احتیاج دارند.

۸- اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما خواب کافی دارند.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که خواب کافی ندارند:

عملکرد مغز ضعیف تری دارند
نمی توانید خوب تمرکز کنید
به احتمال زیاد چاق می شوند
خلاقیت کمتری دارند
کمتر قادر به مدیریت احساسات خود هستند
لیست ترسناک است ، نه؟

برای کمک به کودکان خود در خواب کافی ، یک برنامه منظم قبل از خواب ایجاد کنید و فعالیت های تحریک کننده را بعد از شام محدود کنید.

علاوه بر این ، اجازه نمی دهید زمان نمایش در مدت یک تا دو ساعت از زمان خواب باشد. این به این دلیل است که نور آبی دستگاه های الکترونیکی بر روی الگوی خواب تأثیر می گذارد و تولید ملاتونین را مهار می کند.

همچنین می توانید اتاق خواب کودکان خود را تا آنجا که ممکن است ساکت و تاریک کنید تا کیفیت خواب آنها بهبود یابد.

۹- روی روند کار تمرکز کنید ، نه نتیجه نهایی.

والدینی که بیش از حد بر موفقیت خود تأکید می کنند ، به احتمال زیاد کودکانی را پرورش می دهند که دارای مشکلات روانشناختی هستند و رفتار پرخطر دارند ، همانطور که در افزایش خوشبختی شرح داده شده است.

گزینه دیگری برای تمرکز بر موفقیت است؟روی روند کار تمرکز کنید.

همانطور که تحقیقات دکتر کارول دوک نشان می دهد ، کودکانی که تمرکز خود را بر تلاش و نگرش دارند – نه به نتیجه مطلوب – در طولانی مدت به موفقیت بیشتری دست می یابند.

بنابراین به دنبال فرصت هایی باشید تا رفتار ، نگرش و تلاش خوب فرزندان خود را تصدیق کنید. هرچه زمان می گذرد ، آنها به طور طبیعی به نتایج بهتری می رسند.

 تربیت کودک شاد
تربیت کودک شاد

۱۰-به فرزندان خود فرصت بیشتری برای بازی بدهید.

وقتی می گویم “بازی کن” ، من به بازی های رایانه ای اشاره نمی کنم. منظور من از زمان بازی بدون ساختار ، ترجیحاً در فضای باز است.

افزایش شادی توصیف می کند که چگونه زمان بازی برای یادگیری و رشد کودکان ضروری است. این تحقیقات حتی نشان می دهد که هرچه کودکان بدون ساختار دارای زمان بازی باشند ، احتمال بروز مشکلات مربوط به رشد جسمی ، عاطفی ، اجتماعی و روانی در آنها بیشتر است.

داشتن نگرش بازیگوشی حتی با عملکرد برتر علمی نیز ارتباط دارد. بنابراین به کودکان خود زمان بازی بی ساختار بیشتری بدهید و آنها دانش آموزان بهتری می شوند.

۱۱- زمان تلویزیون دیدن فرزندان خود را کاهش دهید.

مطالعات ذکر شده در “افزایش خوشبختی” نشان دهنده ارتباط قوی بین افزایش شادی و زمان کمتر تلویزیون است. به عبارت دیگر ، افراد خوشحال کمتر از افراد ناراضی تلویزیون تماشا می کنند.

مطالعه روی بیش از ۴۰۰۰ نوجوان نشان داد که کسانی که بیشتر تلویزیون تماشا می کنند بیشتر دچار افسردگی می شوند. این احتمال با بیشتر شدن زمان تلویزیون افزایش می یابد.
همچنین بخوانید

مراقبه مهربانی چیست؟

با محدود کردن زمان تلویزیون خود برای فرزندان خود مثالی بزنید. همچنین می توانید برای تصمیم گیری در مورد رهنمودهای تماشای تلویزیون در خانواده ، یک بحث خانوادگی داشته باشید.

 تربیت کودک شاد
تربیت کودک شاد

۱۲- فرزندان خود را تشویق کنید که یک دفترچه سپاسگزاری داشته باشند.

همانطور که در تحقیقات دکتر رابرت امونز نشان داده شده است ، نوشتن جملات سپاسگذاری فقط در طی ۱۰ هفته میزان شادی شما را ۲۵٪ افزایش دهد.

من مطمئن هستم که اگر مدت زمان مطالعه طولانی تر بود ، نتایج حتی چشمگیرتر می شد!

شرکت کنندگانی که یک دفترچه قدردانی را نگه داشتند نه تنها خوشحالتر بودند ، بلکه امید بیشتری به آینده داشتند و کمتر بیمار می شدند.

چگونه می توانید شروع به نگهداری یک دفترچه سپاسگزاری کنید؟

مرحله ۱: یک دفتر و قلم تهیه کنید و آنها را روی میز کنار تخت خود قرار دهید.

مرحله ۲: هر شب قبل از خواب ، دو یا سه مورد را بنویسید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید. (نگران نباشید که این موارد چقدر “بزرگ” یا “کوچک” هستند).

در اینجا چند نمونه از آنچه ممکن است بنویسید آورده شده است:

سلامتی
خانواده دوست داشتنی
غروب زیبا
خورشت مرغ خوشمزه برای شام
ترافیک روان در مسیر خانه

ادامه تربیت کودک شاد:

۱۳- به فرزندان خود اجازه دهید خودشان انتخاب کنند.

اسرار خانواده های خوشبخت در مورد یک تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا بحث می کند ، که مزایای اجازه دادن به کودکان را برای برنامه ریزی خود و تعیین اهداف خود مشخص می کند.

این کودکان بیشتر تمایل به نظم و تمرکز پیدا می کنند و در آینده تصمیمات عاقلانه تری می گیرند.

محققان همچنین دریافتند که برای والدین مفید است که به فرزندان خود اجازه دهند مجازات های خود را انتخاب کنند. کودکانی که این کار را انجام می دهند کمتر مرتکب قوانین می شوند.

به فرزندان خود اجازه دهید هر زمان که ممکن است فعالیت های خود را نیز انتخاب کنند. دکتر ریچ گیلمن کشف کرد کودکانی که در فعالیت های ساختاری مدرسه ای که انتخاب کرده اند شرکت می کنند ، ۲۴٪ بیشتر از رفتن به مدرسه لذت می برند.

بنابراین با بزرگتر شدن فرزندانتان ، به آنها این آزادی را بدهید که بیشتر خودشان انتخاب کنند. در نتیجه آنها شادتر و موفق تر خواهند شد.

۱۴-اختلافات در ازدواج خود را حل کنید.

کودکانی که والدین آنها درگیری جدی زناشویی دارند ، از نظر تحصیلی عملکرد بدتری دارند ، بیشتر سو مصرف مواد مخدر و الکل می شوند و احتمالاً مشکلات عاطفی دارند ، همانطور که توسط این مطالعه توسط کلی موزیک نشان داده شده است.

جای تعجب نیست.

از طریق کار با دانش آموزان ، با بسیاری از والدین نیز ارتباط برقرار می کنم. من از تعداد خانواده هایی که والدین در آنها مشکلات زناشویی عمده ای ادامه دارد شوکه شده ام. (بر اساس مشاهدات من ، من تخمین می زنم که ۳۰٪ از این ازدواج ها از هم پاشیده باشد.)

این مسئله قطعاً بر کودکان تأثیر می گذارد ، انگیزه ، مسئولیت و اشتیاق کمتری پیدا می کنند.

اگر در ازدواج خود موضوعاتی دارید که ماهها یا سالها حل نشده اند ، لطفاً از یک درمانگر یا مشاور کمک بگیرید. فرزندان شما – و ازدواج شما – روی شما حساب می کنند.

۱۵- فرزندان خود را به خدمت به دیگران و سخاوتمندی تشویق کنید.

مطالعه دکتر مارک هولدر در مورد کودکان ۸ تا ۱۲ ساله نشان می دهد کودکانی که احساس می کنند زندگی آنها معنی دار است نیز شادتر هستند.

چه عاملی باعث می شود که زندگی خود را معنادارتر درک کنند؟

وقتی آنها به افراد دیگر خدمت می کنند ، به عنوان مثال ایجاد تغییر در جامعه ، داوطلب کردن ، کمک به دوستان و خانواده آنها.

سخاوتمند بودن باعث شادی کودکان نیز می شود ، همانطور که دکتر L.B. آکنین وی کشف کرد که کودکان نوپا وقتی به دیگران هدیه می دهند شادتر از وقتی هستند که به آنها معالجه می کنند. جالب اینجاست که کودکان نوپا به جای رفتارهایی که متعلق به آنها نیست ، حتی وقتی که غذاهایی که متعلق به آنها است را اهدا می کنند ، حتی خوشحالتر می شوند.

بنابراین فرزندان خود را به خدمت به دیگران و سخاوتمندی تشویق کنید ، و همچنین به عنوان یک خانواده راهی برای این کار پیدا کنید.

۱۶-سلامتی جسمی فرزندتان را ارتقا دهید.

داشتن تصویر بدنی سالم برای دختران از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، اگرچه می تواند پسران را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

طبق مطالعه ای که توسط موسسه بهداشت کودک انجام شده است ، یک سوم دختران ۱۳ ساله از وزن خود ناراحت هستند. علاوه بر این ، تحقیقات انجام شده توسط داو نشان داد که ۶۹٪ مادران در مورد بدن خود در مقابل فرزندان خود نظرات منفی می دهند. این بر تصویر بدن خود فرزندان تأثیر می گذارد.

در اینجا چند روش برای ارتقا سلامت جسمی در کودکان وجود دارد:

به جای تأثیر آن بر ظاهر خود ، بر روی مزایای سلامتی تمرکز کنید
بیشتر به شخصیت و رشد مهارتهای فرزندان خود توجه کنید و کمتر به ظاهر آنها توجه کنید
به عنوان یک خانواده با هم ورزش کنید
با فرزندان خود در مورد تأثیر رسانه بر نحوه مشاهده بدن خود صحبت کنید
درباره ظاهر دیگران قضاوت نکنید

۱۷- روی فرزندان خود فریاد نزنید.

دکتر لورا مارکهام توضیح می دهد که چگونه داد زدن بر روی فرزندان شما می تواند به سرعت خانه شما را به یک میدان جنگ همیشگی تبدیل کند. کودکانی که در چنین محیط خصمانه ای زندگی می کنند بیشتر احساس ناامنی و اضطراب می کنند.

اگر در آستانه از دست دادن روحیه خود هستید ، خود را از شرایط دور کنید. قبل از اینکه دوباره با کودک صحبت کنید ، ۱۰ دقیقه وقت برای جمع آوری افکار خود اختصاص دهید. همدلی با احساسات فرزندان خود را از طریق فرایندی تحت عنوان “مربیگری احساسات” انجام دهید.

اگر به شما کمک کرد ، تصور کنید که دوست یا رئیس شما در اتاق با شماست. به این ترتیب ، با آرامش بیشتری با فرزندانتان صحبت خواهید کرد.

۱۸- به فرزندان خود بیاموزید که ببخشند.

دکتر مارتین سلیگمن ، که به عنوان پدر روانشناسی مثبت شناخته می شود ، بخشش را به عنوان عنصری اساسی که منجر به خوشبختی کودکان می شود ، شناسایی کرده است. گذشت نکردن حتی با افسردگی و اضطراب در ارتباط است.

کودکانی که آمرزش می آموزند قادرند احساسات منفی نسبت به گذشته را به احساسات مثبت تبدیل کنند. این میزان شادی و رضایت از زندگی آنها را افزایش می دهد.الگوی فرزندان خود باشید.

از افرادی که به شما ظلم کرده اند کینه نداشته باشید و برای حل درگیری های شخصی پیش قدم شوید. درباره اهمیت بخشش با فرزندان خود بحث کنید تا آنها بخشش را به سبک زندگی تبدیل کنند.

 تربیت کودک شاد
تربیت کودک شاد

۱۹-به فرزندان خود بیاموزید که مثبت فکر کنند.

جای تعجب نیست که دکتر سلیگمن همچنین دریافت که کودکانی که خوش بینی بیشتری دارند تمایل به شادی بیشتری دارند.

چگونه می توانید به فرزندان خود یاد دهید که مثبت فکر کنند؟

تشویق آنها به داشتن یک دفتر سپاسگزاری یکی از راههاست. در اینجا چند روش اضافی وجود دارد:

خودتان نگرش مثبتی ایجاد کنید
شکایت نکن
شایعه نکنید
خوبی ها را در دیگران ببینید و تصدیق کنید
به کودکان خود بیاموزید که موضوعات را به صورت مثبت بیان کنند ، به عنوان مثال. “من دوست دارم با سارا بازی کنم” به جای “من از بازی با نیکول متنفرم”
به کودکان خود در مورد چالشهایی که با آنها روبرو هستید و اینکه این چالشها به رشد شما کمک می کنند صحبت کنید.

۲۰-جلسات خانوادگی منظم داشته باشید.

توصیه دیگر فایلر این است که هفته ای یک بار یک جلسه ۲۰ دقیقه ای با خانواده داشته باشید. در طول جلسه ، او پیشنهاد می کند که این سه سوال را از همه اعضای خانواده بپرسید:

در هفته گذشته چه کارهایی انجام دادید؟
در هفته گذشته چه کاری نتوانستید به این خوبی انجام دهید؟
در هفته آینده روی چه کار خواهید کرد؟
هنگامی که من جوانتر بودم ، خانواده ام جلسات منظمی داشتند. این جلسات خانواده را به هم نزدیکتر کرد و اهمیت روابط خانوادگی را تقویت کرد.

منبع:daniel-wong

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.