مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

مراقبه کوندالینی چیست؟ و چگونه انجام میشود؟

0 7

مراقبه کوندالینی چیست؟

اگر می خواهید زندگی خود را با آگاهی و قصد بیشتری زندگی کنید ، یکی از راه های ورود به این حالت توجه بیشتر تمرین مدیتیشن است. یک شکل خاص از مراقبه که به ویژه می تواند مفید باشد ، کوندالینی است که روی انرژی اولیه تمرکز دارد. مراقبه کوندالینی روشی برای انتقال انرژی و رهایی از استرس است.

چه این را بفهمیم و چه ندانیم ، بیشتر ما کارهای زیادی را انجام می دهیم بدون اینکه واقعاً فکر کنیم و غالباً نسبت به محیط خود واکنش نشان می دهیم تا اینکه در مورد افکار و رفتارهای خود عمدی داشته باشیم. به عنوان مثال ، ممکن است بدون اینکه واقعاً از آنچه اتفاق می افتد – یا از آنچه می خواهیم اتفاق بیفتد – به محل کار خود رانندگی کنیم ، ظرف بشوییم ، بچه ها را دور سفره جمع کنیم یا یک وعده غذایی بخوریم.

تاریخ مراقبه کوندالینی

منشأ دقیق مراقبه کوندالینی مشخص نیست ، اگرچه سنتهای آن تقریباً به ۱۰۰۰ قبل از میلاد تا ۵۰۰ قبل از میلاد باز می گردد. در سانسکریت ، کندالینی به معنی “مار پیچ خورده” است و به این باور قدیمی اشاره دارد که هر شخص انرژی “الهی” را در پایه ستون فقرات حمل می کند. این سنت میانجیگری به دنبال بیدار کردن ، آزاد سازی و مهار این انرژی است.

میانجیگری کوندالینی توسط یوگی بهاجان ، که در اواخر دهه ۱۹۶۰ شکل خود را از یوگا کوندالینی در ایالات متحده ایجاد و معرفی کرد ، در غرب رایج شد.

هدف از مراقبه کوندالینی

مراقبه کوندالینی بخشی از یوگا کوندالینی است و هدف آن انتقال انرژی از طریق بدن است. براساس این مفهوم است که انرژی موجود در پایه ستون فقرات (که به آن چاکرای ریشه ای نیز می گویند) باید از طریق هفت چاکرای بدن آزاد شود و سپس از طریق چاکرای تاج بالای سر خارج شود.

این روند آزاد سازی انرژی از بدن با هدف ایجاد یک سیستم ارتباطی بین ذهن و بدن شما برای از بین بردن مسائل جسمی و روحی انجام می شود. این سیستم برای ایجاد آگاهی به بدن شما از طریق ارتباط با نفس شما برای تسهیل حضور ، ایجاد ریتمی جدید و برقراری ارتباط با نسخه بالاتر از خودتان است.

مراقبه کندالینی مجموعه ای از عقاید نیست. در عوض ، این یک سیستم برای برانگیختن انرژی در درون خود و توسعه آگاهی ذهن و بدن است.

این عمل باید به عنوان یک تکنیک در نظر گرفته شود ، برخلاف یک سیستم اعتقادی ، که به مردم کمک می کند تا نابسامانی جهان را از بین ببرند و به درون خود دسترسی پیدا کنند. بعلاوه ، طرفداران می گویند به جای تسکین فوری ، روشنگری ، یا “رفع انسداد” ، برای دستیابی به منافع مطلوب ، پشتکار و تمرین مداوم لازم است.

درست مانند دوش گرفتن که بدن جسمی شما را تمیز می کند ، یوگی ها مراقبه کوندالینی را راهی برای پاکسازی ذهن می دانند. این روشی برای جوان سازی بعد از یک روز پرتنش ، مدیریت استرس در لحظه و یا مقابله با خستگی است. همچنین هدف آن این است که به تعادل انرژی (یا چاکراها) شما کمک کند و ذهن شما را آرام کند تا شما هدفمند عمل کنید تا اینکه فقط به افکار و محیط خود واکنش نشان دهید.

 

مراقبه کوندالینی
مراقبه کندالینی چبست؟

فواید مدیتیشن کوندالینی

مزایای یادگیری تمرین مدیتیشن کوندالینی را می توان به طور خلاصه به عنوان آگاهی و قصد بیشتر در زندگی روزمره دانست. به طور خاص ، این را می توان به چندین روش مختلف مشاهده کرد ، از جمله:

کمک به تمرکز و جلوگیری از اینکه افکار تصادفی شما را از تعادل خارج کنند
شکستن برنامه های روزمره خودکار
ایجاد تعادل در جسم و روح
انرژی خلاقانه خود را برای مقابله با پروژه های زندگی خود ایجاد کنید
ایجاد آگاهی از بدن
تقویت الگوهای مغزی و تعادل عاطفی
کمک به کاهش اضطراب
کمک به تخلیه استرس و یافتن حس آرامش
بهبود عملکرد شناختی
بهبود مسائل مربوط به خواب
آموزش روش مناسب برای نفس کشیدن (در دیافراگم) و گسترش ظرفیت ریه

نحوه انجام مراقبه کندالینی

در زیر مراحلی وجود دارد که باید برای شروع یک تمرین بسیار اساسی مراقبت کوندالینی دنبال کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است از کوچک شروع کنید. یک تعهد مدیتیشن قابل کنترل انتخاب کنید که فکر می کنید می توانید هر روز آن را دنبال کنید. هر روز پنج دقیقه مراقبه کندالینی احتمالاً به شما کمک می کند ، بنابراین ارزش حتی این ابتدایی ترین کار را دست کم نگیرید.

۱٫ مکان را انتخاب کنید

میانجیگری کندالینی را می توان در هر کجا انجام داد. در حالت ایده آل ، فضایی آرام و بدون حواس پرتی پیدا کنید که دمایی راحت (نه خیلی گرم ، نه خیلی خنک) باشد. این باید محلی باشد که از نظر شما خوب باشد و در آنجا احتمالاً اذیت نشوید. این می تواند مکانی باشد که در آن چیزهای مورد علاقه خود را جمع می کنید. یک بطری آب کنار خود نگه دارید.

۲٫ انتخاب کنید چه چیزی بپوشید

هر چیزی که به نظر شما مناسب است بپوشید. بسیاری از تمرین کنندگان لباس های نخی ، راحت و نخی و به طور بالقوه روسری مانند شال نخی را انتخاب می کنند. لباس های شما باید تمیز ، تازه و در حالت ایده آل سبک باشد تا احساس سبکی را تقویت کند.

۳٫ زمان تمرین را انتخاب کنید

شما می توانید اولین صبح انجام دهید  یا از فرصتی که در آن راحت استفاده کنید. یا می توانید شب قبل از خواب به عنوان روشی پیچیده از روز خود تمرین کنید. تقریباً هر زمان کار می کند ، اما سعی کنید از مدیتیشن بعد از یک وعده غذایی خودداری کنید ، زیرا بدن شما مشغول هضم غذا خواهد بود.

۴٫ وارد موقعیت شوید

با پای صاف روی زمین بنشینید یا روی صندلی بنشینید و وزن خود را روی پاها قرار دهید. از همه مهمتر ، موقعیتی را انتخاب کنید که برای شما راحت باشد و بتوانید با ستون فقرات صاف به حالت ایستاده قرار بگیرید. چشمان خود را به آرامی ببندید تا حدود ۹۰٪ بسته باشد. می توانید برای راحتی بیشتر روی پتو پشمی یا نخی بنشینید یا زیر خود بالش بگذارید.

ادامه نحوه انجام مراقبه کندالینی:

۵- مدت تمرین را انتخاب کنید

این زمان می تواند از سه دقیقه تا دو ساعت و نیم باشد. برخی از گزینه های معمول طول مدیتیشن ۱۱ دقیقه ، ۱۵ دقیقه ، ۲۲ دقیقه ، ۳۱ دقیقه و غیره است. هر آنچه که برای برنامه و اهداف شما مناسب باشد عالی است.

۶٫ یک مانترا انتخاب کنید

در حالی که نفس می کشید ، یک مانترا می خوانید تا به شما در تمرکز کمک کند. یک مثال خوب برای مبتدیان .مثلا شما با صدای ملایم اما محکم بگویید:من بسیار قوی و شجاع هستم.

 می توانید شعارهای بلند ، با نجوا بلند ، یا بی صدا در سر خود را انتخاب کنید. همچنین می توانید عبارت یا صدای دیگری را برای تکرار انتخاب کنید. هرچه مانترا به شما نزدیک تر باشد و احساس درست بودن کنید ، بهتر است.

هدف از شعار دادن هدایت انرژی شماست. اگر با صدای بلند شعار می دهید ، به طور جدی به خود گوش دهید یا اگر مانترا را در ذهن خود می نویسید ، تجسم کنید. اگر احساس استرس کردید می توانید مانترا خود را در سایر اوقات روز نیز تکرار کنید.

هدف از مانترا بیرون آمدن از الگوهای قدیمی است ، بنابراین مانترا همیشه باید وضعیتی را نشان دهد که می خواهید در آن قرار داشته باشید تا وضعیتی که اکنون در آن هستید.

 

مراقبه کوندالینی
مراقبه کندالینی چگونه است؟

۷٫ شروع به تمرکز روی نفس خود کنید

به تنفس خود توجه کنید و کم کم شروع به کاهش سرعت آن کنید. هدف شما این است که یک دور دم و بازدم حدود هفت تا هشت ثانیه طول بکشد. دم و بازدم را به چند قسمت تقسیم کنید ، به این ترتیب که دم یا بازدم کوتاه که با مکث از بین رفته را انجام دهید.

هدف این کار را انجام دهید تا در هنگام تنفس کامل ، چهار بخش از دم و بازدم وجود داشته باشد. در تمام مدت از طریق بینی نفس بکشید. اگر در هر نقطه سرگیجه دارید ، تمرین را متوقف کنید.

۸٫ حرکت نفس را احساس کنید

همانطور که تنفس و شعار دادن را تمرین می کنید ، بر نحوه حرکت نفس در بدن و کمک به آرامش تمرکز کنید. هر زمان ذهن شما شروع به پرسه زدن کرد ، آگاهانه تمرکز خود را به نفس و مانترا برگردانید.

۹٫ مراقبه را تمام کنید

این چرخه تنفس را در طول مدت مدیتیشن از پیش تعیین شده ادامه دهید. (یک تایمر تنظیم کنید تا بدانید چه موقع باید آن را متوقف کنید.) با استنشاق عمیق ، فشار دادن کف دست ها به یکدیگر یا بالا بردن بازوها در هوا و سپس استراحت و بازدم ، میانجیگری را کامل کنید.

۱۰٫ مراقبه خود را به تدریج افزایش دهید

به تدریج هدف خود را برای افزایش مدیتیشن انجام دهید. وقتی تمرین می کنید ، اجازه دهید افکار بیایند و بیایند ، و احساس انرژی در امتداد ستون فقرات و احساس سرخوشی را در بدن خود تماشا کنید.

اگر به یادگیری تمرین مدیتیشن کوندالینی علاقه دارید ، به یاد داشته باشید که شروع از ابتدای کار بسیار خوب است – و استفاده از مدیتیشن در زندگی روزمره می تواند سخت باشد. در ابتدا ، حتی فقط دو دقیقه مراقبه ممکن است مانند یک مبارزه احساس شود. اما تسلیم نشو آرامش ذهن شما تمرین می کند و حتی فقط چند دقیقه می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.