مذهبی

سند تسبیحات حضرت زهرا(س)چیست؟

سند تسبیحات حضرت زهرا(س)چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((سند تسبیحات حضرت زهرا(س)چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

فلسفه تسبیح حضرت زهرا(س):

در منابع روایی شیعه درباره علت و فلسفه تسبیح حضرت زهرا(ع) این نقل و روایت آمده است:

شیخ صدوق روایت کرده که حضرت على (ع) به مردى از بنى سعد فرمود: بگذار تا قصّه‏اى در باره خودم و فاطمه برایت بگویم: فاطمه (س)همسر من در میان خانواده رسول خدا (ص) از محبوبترین افراد بود، او با مشک به قدرى آب مى‏آورد که اثر آن در سینه‏اش به جاى مانده بود، و به قدرى با آسیا کار مى‏کرد که دستهایش پینه بسته بود، و به قدرى خانه را جارو مى‏کرد که گرد و غبار بر لباسهایش مى‏نشست، و به قدرى در زیر دیگ آتش مى‏افروخت که لباسهایش سیاه و چرکین مى‏شد، و او به سبب این کارها دچار زحمت و رنج شدیدى شده بود.

یک روز به فاطمه(س) گفتم: کاش نزد پیامبر(ص) مى‏رفتى و از آن حضرت تقاضا مى‏کردى که خادمى برایت در نظر بگیرد تا در کارهاى خانه به تو کمک نماید. هنگامى که فاطمه براى بیان این تقاضا به حضور پیامبر(ص) رفت دید که عده‏اى در اطراف پیامبر نشسته و با او مشغول گفتگو هستند و لذا خجالت کشید و مراجعت نمود، پیامبر از این عمل فاطمه متوجه شد که فاطمه براى حاجتى نزد او آمده، لذا رسول خدا (ص) فرداى آن روز صبح زود، به خانه ما آمد.

وقتى پیامبر(ص) وارد شد خطاب به فاطمه گفت: چه حاجتى داشتى که دیروز به نزد من آمدى؟ من پیش دستى کردم و گفتم: فاطمه(س) به قدرى مشک آب آورده که اثر آن بر سینه‏اش مانده است، و به قدرى آسیا کرده که دستهایش پینه بسته، و به قدرى جارو کرده که گرد و خاک لباسهایش را غبار آلود نموده، و به قدرى در زیر دیگ آتش افروخته که لباسهایش سیاه و چرک شده است، و به دلیل این مشقّتى که او متحمّل مى‏شود، من به او گفتم که نزد شما بیاید و خادمى مطالبه نماید تا در این گونه کارها یاور او باشد.

پیامبر(ص)فرمود: آیا بهتر نیست چیزى به شما تعلیم نمایم که از خادم براى شما بهتر باشد، پس هر گاه خواستید بخوابید سى و سه مرتبه سبحان اللَّه، و سى و سه مرتبه الحمد للَّه، و سى و چهار مرتبه اللَّه اکبر بگویید. بعد حضرت زهرا (س) سه مرتبه فرمود از خدا و رسولش راضی شدم.

تسبیحات حضرت زهرا (س)

تسبیحات حضرت زهرا (س) که عبارت از ۳۴ مرتبه الله اکبر و ۳۳ مرتبه الحمدلله و ۳۳ مرتبه سبحان الله است، مصداق “ذکر کثیر” است که در قرآن به مؤمنان دستور داده شده که فراوان خدا را یاد کنید: “یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکراً کثیراً؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! یاد کنید خدا را، یاد فراوان”.

فضیلت تسبیحات حضرت زهرا (س)

سند تسبیحات حضرت زهرا(س)چیست؟
سند تسبیحات حضرت زهرا(س)چیست؟

 امام باقر (علیه السلام):

از جهت حمد و ذکر، خدا با چیزى بهتر از تسبیح حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) عبادت نشده است. اگر عملى بهتر از آن بود، پیامبر خدا آن را به زهرا (علیها السلام ) عطا مى‌کرد.»

 امام باقر (علیه السلام):

هر کس تسبیح حضرت فاطمه زهرا(علیهاالسلام) را بگوید و بعد از آن استغفار نماید، بخشیده مى‌شود. و این ذکر زباناً ۱۰۰ تا است اما در میزان، ۱۰۰۰ تا به حساب می‌آید. شیطان را دور مى‌کند و خدا را راضى مى‌نماید.»

 امام صادق (علیه السلام):

هر کس پس از نماز واجب، با تسبیح فاطمه (علیهاالسلام) صد بار به تسبیح خدا بپردازد، و به دنبال آن یک بار «لا اِلهَ اِلَّا اللَّه» بگوید، آمرزیده مى‌شود.»

 امام صادق( علیه السلام) :

هر کس بعد از نماز واجب، پیش از آنکه پاهاى خود را جفت کند (قبل از به هم خوردن حالت جلوس تشهد و سلام)، تسبیح فاطمه زهراعلیهاالسلام بگوید، خداوند او را مى آمرزد.»

منبع:پاسخگو،الشیعه،هیئت فاطمیون چترود

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا