روانشناسی

روان درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

در برهه ای از زمان ، همه ما دچار نوسانات خلقی ، اضطراب ، استرس ، ناامیدی ، ترس و انواع دیگر احساسات می شویم. این می تواند به دلیل مسائل مالی ، از دست دادن شخصی ، مسائل مربوط به روابط ، فشار عملکرد ، بیماری ، مسائل خانوادگی یا دلایل دیگر باشد. بسیاری از اوقات ، ما تمایل داریم که بر این مسائل فائق آییم و به عقب برگردیم. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است شخص برای مقابله با آن به کمک نیاز داشته باشد. گذراندن جلسات روان درمانی از یک متخصص می تواند به شما کمک کند مسائل عاطفی را که باعث انزوا و دوری از شما شده است شناسایی کنید.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی راهی برای کمک به افراد با طیف گسترده ای از بیماری های روانی و مشکلات عاطفی و روند درمان هرگونه ناراحتی ذهنی یا عاطفی با استفاده از تکنیک های روانشناختی است.این روش درمانی به افراد کمک می کند تا مشکلات را حل کنند ، تعادل کار و زندگی را مدیریت کنند ، مشکلات عاطفی را پشت سر بگذارند ، به اهداف برسند و انواع مختلفی از مسائل روانی را درمان کنند.

در غیر این صورت روان درمانی به عنوان “گفتاردرمانی” یا “مشاوره” شناخته می شود ، هدف آن این است که به مردم کمک کند تا احساسات خود را بفهمند و به آنها اعتراف کنند و با القای رویکردهای مبتنی بر شواهد ، آنها را برای مقابله با مشکلات آماده کند.

روان درمانی ممکن است حدود چند جلسه طول بکشد یا ممکن است چندین ماه و سال ادامه داشته باشد. تعداد جلسات مورد نیاز هر فرد ممکن است از فرد دیگر متفاوت باشد. همچنین ، جلسات درمانی ممکن است با یک فرد ، گروه ، خانواده یا زوجین انجام شود و می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند.

روان درمانی در چه شرایطی میتواند کمک کند:

افسردگی
اضطراب
نوسانات خلقی
بیش فعالی
بی نظمی در خوردن
اختلال شخصیت
وحشت
جنون جوانی
اختلال دو قطبی
فوبیا
اعتیاد

افرادی که روان درمانی می کنند روان درمانگران نامیده می شوند. این پزشکان تخصص و دانش گسترده ای در زمینه روانشناسی دارند. با این حال ، ضرورت داشتن مجوز ، مدرک و گواهینامه ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

روان درمانی چیست؟روان درمانگران حرفه ای که می توانند به شما کمک کنند شامل موارد زیر است:

روانپزشک
روانکاو
روانشناس
پزشک پرستار روانپزشکی
مددکار اجتماعی بالینی
روانشناس بالینی
مشاور حرفه ای
کارشناس بهداشت روان
درمانگر ازدواج
خانواده درمانی
روش های درمانی مختلفی وجود دارد که روان درمانگر ممکن است برای کمک به بیمار استفاده کند. درمانگران مختلف استراتژی های مختلفی دارند. همچنین ، ممکن است تکنیک ها براساس تخصص درمانگر و شدت مسئله عاطفی که ممکن است بیمار از آن عبور کند ، متفاوت باشند.

برخی از روشهای رایج به پنج نوع تقسیم می شوند:

 روان درمانی

این روش درمانی بیشتر بر روی حوادث مشکل ساز گذشته بیمار متمرکز است که بر موضوعات فعلی تأثیر می گذارد.

درمان شناختی-رفتاری (CBT)

روش CBT بیشتر بر تغییر روند فکر بیمار متمرکز است که ممکن است باعث احساسات منفی شود.

فواید روان درمانی التقاط درمانی

این درمان یک روش درمانی خاص است که از طیف وسیعی از روشها برای ایجاد یک رویکرد شخصی برای بیمار استفاده می کند.

 درمان تلفیقی

یکپارچه سازی درمانی با هدف ترکیبی از روشهای درمانی مختلف ، احساس کامل بودن را تسهیل می کند.

درمان انسان دوستانه

درمان انسان گرایانه در جهت بهبود صفات مثبت ، طبیعت خوب و خودآگاهی در بیمار عمل می کند.

روان درمانی چه فوایدی دارد؟

در گذشته مردم در صحبت در مورد مسائل بهداشت روان مردد بودند ، اما امروزه افراد بیشتری به دنبال کمک حرفه ای می آیند. این به این دلیل ساده است که روان درمانی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی مردم مفید است. همچنین ، مردم متوجه می شوند که ذهن سالم برای بدن سالم از اهمیت بالایی برخوردار است.

در یک جلسه روان درمانی ، مردم تشویق می شوند که در مورد افکار و احساساتی که آنها را آزار می دهد صحبت کنند. صحبت درباره وقایع دشوار زندگی مهم است زیرا ممکن است با گذشت زمان پناه دادن به احساسات منفی بدتر شود. بنابراین ، وقتی احساس غرق شدن در احساسات طولانی مدت می کنید ، بهتر است این کار را با یک روان درمانگر آموزش دیده بررسی کنید.

هرچه زودتر شخص با یک متخصص درمانگر حرفه ای تماس بگیرد ، بهتر قادر به کمک به زندگی سالم و شادتر خواهد بود. اگرچه ممکن است افراد زیادی داشته باشیم که از ما مراقبت می کنند ، اما تنها یک متخصص آموزش دیده می تواند به ما کمک کند تا به زخم های بدون مراقبت که نیاز به بهبودی دارند نظارت کنیم.درمان در واقع ابزاری مفید برای مقابله با مجموعه ای از مسائل از اضطراب گرفته تا مشکلات بین فردی است.

 ۱۰ مزیت شرکت در جلسات روان درمانی :

 ۱- روان درمانی به احساس انگیزه کمک می کند

عدم علاقه به انجام کارهای روزمره و احساس ناراحتی مداوم از رایج ترین نشانه های افسردگی است. درمانگر به افراد کمک می کند تا روش های جدید و جالبی برای تلاش و انگیزه خود ایجاد کنند.

 ۲ -بر رفتار مخرب غلبه کنید

درمانگران محرکهایی را که می توانند منجر به رفتارهای مضر و الگوهای فکری منفی شوند ، شناسایی می کنند. آنها برنامه ها / استراتژی های درمانی را ایجاد می کنند که می تواند به افراد در کنترل پاسخ به چنین محرک هایی کمک کند.

۳- روان درمانی به کنترل استرس و عصبانیت کمک می کند

استرس و عصبانیت عوامل مهمی در ارتباط با سلامتی مانند فشار خون و حملات قلبی هستند. روان درمانگران روشهای خاصی را برای مقابله با استرس ، عصبانیت ، اضطراب ، تغییر خلق و خو و موارد دیگر پیشنهاد می کنند.

۴- روان درمانی به اعتماد به نفس کمک می کند

روان درمانی به رشد اعتماد به نفس و مهارت های حل مسئله و اعتماد به نفس بیشتر کمک می کند. چنین خصوصیاتی می تواند برای مدیریت طولانی مدت مسائل بهداشت روان عالی باشد.

 ۵- استفاده از دارو را کاهش میدهد

افرادی که با مسائل بهداشت روان روبرو هستند ، گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی و سایر داروها استفاده می شود. جلسات درمانی منظم ممکن است استفاده از دارو را کاهش دهد.

۶-بهزیستی معنوی را بهبود بخشید

درمانگران سعی می کنند روشهایی مانند تمرینات تنفسی ، مدیتیشن و یوگا را که در نهایت باعث بهبود روحانی بیمار می شود ، در خود داشته باشند. همچنین آنها برای سفر بهتر تشویق می شوند ، به نور کافی خورشید برسند و غذای سالم بخورند تا نتیجه بهتری بگیرند.

۷ -بر OCD یا وسواس فکری غلبه کنید

وسواس فکری عملی بیماری روانی است که فرد را به سمت مارپیچی از افکار ناخواسته سوق می دهد یا کاری را بارها و بارها انجام می دهد. یک درمانگر بشما کمک می کند تا روشهای جایگزین سفارشی را برای مقابله با چنین اجباری به وجود آورد.

 ۸- روان درمانی می تواند به تعادل کار و زندگی کمک کند

تعادل بین زندگی و کار به طور فزاینده ای برای افراد دشوارتر است. یک روان درمانگر به بیمار کمک می کند تا در برقراری ارتباط باز باشد و در کنار هم با افراد بهتر کار کند. این به کاهش استرس و ناامیدی مزمن کمک می کند.

فایده روان درمانی  ۹- یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید

گفته می شود روان درمانی علائم افسردگی ، ترس از بدن ، اختلال دو قطبی ، وحشت ، اضطراب و سایر موارد بهداشت روانی را بهبود می بخشد. هدف یک درمانگر خوب این است که حتی بعد از درمان به افراد کمک کند تا یک سبک زندگی سالم و سالم داشته باشند.

 ۱۰-روان درمانی مراقبت از خود را توسعه میدهد

روان درمانی به افراد کمک می کند تا درک کنند که سلامت جسمی و بهداشت روانی به یک اندازه مهم هستند. با تخلیه تمام احساسات سنگین ، بیمار ممکن است احساس رهایی و کاتارتیک کند و سعی کند در آینده خود مراقبت کند.

چه زمانی شخص نیاز به روان درمانی دارد؟

یک تصور غلط دائمی در سراسر جهان وجود دارد که فقط افرادی که دارای مشکلات شدید روانی هستند نیاز به مراجعه به روان درمانگر دارند. این ننگ اغلب دلیلی بر این است که مردم به دنبال کمک نمی روند و وضعیت بهداشت روانی بدتر می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که نیاز به انجام جلسات روان درمانی وجود دارد.

در زیر برخی علائم وجود دارد که فرد نیاز به روان درمانی دارد:

تغییرات خلقی غیر منتظره و طولانی مدت
در حال تغییر بزرگ در زندگی است
احساس غم شدید
احساس طولانی مدت درماندگی و ناامیدی
افکار مزاحم
احساس ناخشنودی ن
مشکل در تمرکز بر کار یا تحصیل
احساس انزوا یا تنهایی
مقابله با اعتیاد
مدام استرس و اضطراب دارد
عدم تعادل در کار و زندگی
مشکل در خواب و رژیم
از دست دادن کنترل زندگی

همه ما مستحق حمایت هستیم و جستجوی کمک حرفه ای برای بهزیستی ذهنی هیچ مشکلی ندارد. برای دریافت پشتیبانی نیازی نیست صبر کنید تا وضعیت بدتر شود. همچنین ، هرگز احساسات خود را دست کم نگیرید زیرا علائم پریشانی ذهنی یا عاطفی ممکن است همیشه مشهود نباشد. بنابراین ، به دنبال کمک باشید و به یاد داشته باشید که در این کار تنها نیستید.

سوالات متداول درباره روان درمانی

پرسش: چه کسی به روان درمانی نیاز دارد؟

الف) کسی که با یک انتقال عظیم در زندگی روبرو است و همچنین با مشکلات بهداشت روانی مانند افسردگی ، اسکیزوفرنی ، اضطراب ، استرس ، تغییر خلق و خو ، کناره گیری اجتماعی ، اختلال دوقطبی ، بی خوابی و سایر شرایط ممکن است به روان درمانی نیاز داشته باشد.

پرسش: روان درمانگر چه کاری انجام می دهد؟

الف) کار روان درمانگر این است که به شما کمک کند خود را اصلاح کنید. روان درمانگران الگوها و روشهایی را کشف می کنند که بیمار را قادر می سازد تا با موقعیتهای زندگی کنار بیاید. همه این کارها از طریق مکالمه های متعدد ، برنامه های درمانی علمی و تکنیک های مشاوره انجام می شود.

پرسش: آیا روان درمانی برای بیماری روانی موثر است؟

بله ، بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که روان درمانی در بهبود علائم بیماری های روانی موثر است. با این حال ، نتیجه گیری به زمان نیاز دارد ، بنابراین فرد باید تحمل درمان را داشته باشد.

پرسش: چه مدت باید روان درمانی را ادامه داد؟

الف) روان درمانی فرایندی محدود به زمان نیست. افرادی که اهداف کوچکتر دارند می توانند در مدت زمان کمتری نتایج عالی را انتظار داشته باشند ، در حالی که نشان دادن نتیجه یک مسئله جدی روانی ممکن است زمان بر باشد. بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که هنگام مراجعه به روان درمانگر هدفی منطقی و واقع بینانه تعیین کرده اید.

پرسش: انواع روان درمانی چیست؟

الف) درمان های روان پویایی ، درمان های رفتاری شناختی (CBT) ، درمان های التقاطی ، درمان های انسان گرایانه ، درمان های رفتاری دیالکتیک و انواع دیگر درمانی که شامل گفتگو و مشاوره است.

پرسش: چگونه روان درمانگر را انتخاب کنیم؟

الف – هنگام انتخاب روان درمانگر ، باید نیازهای خود را در نظر بگیرید. پزشک اصلی ، دوست یا یکی از اعضای خانواده شما ممکن است یک درمانگر خوب برای شما پیشنهاد کند. قبل از انتخاب روان درمان مطمئن شوید که بررسی ها را بصورت آنلاین می خوانید و تخصص آنها را بررسی می کنید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا