سرگرمی :)

کتاب های خواندنی درباره دفاع مقدس

کتاب های خواندنی درباره دفاع مقدس

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((کتاب های خواندنی درباره دفاع مقدس)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

۱٫رمان «دخیل عشق» نوشته مریم بصیری

این رمان، داستان دخیل بستن زنی به نام صبوره در کنار ضریح حضرت امام رضا(ع) برای ازدواج با یکی از یادگاران دفاع مقدس است. «دخیل عشق» حکایت پرستاری است که دل در گروی مهر جانبازی به نام رضا دارد اما حجب و حیا مانع از بیان عشقش می‌شود و در نهایت دست تقدیر رضا را با خود می‌برد. در ادامه رمان، صبوره تنها می‌ماند اما کمی بعد سر و کله یک خواستگار پیدا می‌شود.

 کاندیدای یازدهمین جشنواره قلم زرین، کاندیدای سیزدهمین جایزه شهید غنی‌پور، کاندیدای ششمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد و کاندید شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس از جمله سوابق «دخیل عشق» هستند.

۲٫«عاشقانه‌ای در دل جنگ». خاطرات فاطمه آباد

کتاب «خاطرات فاطمه آباد»، قصه عاشقانه‌های فاطمه است؛ قصه غم مردانه سردار علی بینا، مردی جنگی که در برابر دشمنان پرخروش و جانفشان است و در برابر همسر و فرزند، مهربان، عاشق و صبور. داستان، همان داستان همیشگی دو دلداده است که در راه وصال با مانع مواجه اند، اما تراژدی آنجایی رخ می‌دهد، که این دو برای عشقی بزرگ‌تر و عمیق‌تر، متحمل مصائبی می‌شوند. علی در جبهه‌های جنگ می سوزد و می رزمد و فاطمه در پشت جبهه‌ها می سازد و می سوزد.

۳٫«ترکه های درخت آلبالو» اثر«اکبرخلیلی»

« ترکه های درخت آلبالو» اثر«اکبرخلیلی» است که«عصرداستان» آن را چاپ کرده است.

 «ترکه درخت آلبالو»داستانی به شدت ایرانی است؛ روایتی که از بطن زندگی خانواده سنتی ایرانی در شهر ری در تهران آغاز می شود و سیر تکوین و تحول آن را از دوره پهلوی تا سال های دفاع مقدس و تغییرناپذیری می کشد واز قضا ، در این نمایش نمره قبولی نیز می گیرد.

۴٫«ارمیا» اثر «رضا امیرخانی»

«ارمیا» اثر «رضا امیرخانی» است که با همت نشر «سوره مهر» چاپ شده است.

 ارمیا نخستین فرزند رضا امیر خانی در دنیای رمان است که در سال ۱۳۷۴ به دنیا آمد . داستان جوانی از شمال شهر تهران که دواطلبانه به جبهه می شود. در زمان ثبت نام با مصطفی آشنا می شود.آن دو با هم به جبهه می روند . رابطه آن دو از رفاقت فراتر می رود و مصطفی برای ارمیا مراد می شود. مصطفی در روزهای پایان جنگ به شهادت می رسد و شهادت او باعث تحول ارمیا می شود. قطعنامه پذیرفته می شود و ارمیا به شهر باز می گردد. او شش ماه را در جنگ بوده است، گویا حضورش در جبهه در عمق وجودش خانه کرده است و تحمل شهر را ندارد.

۵٫«شطرنج با ماشین قیامت» اثر«حبیب احمد زاده»

کتاب های خواندنی درباره دفاع مقدس
کتاب های خواندنی درباره دفاع مقدس

 «شطرنج با ماشین قیامت» اثر«حبیب احمد زاده» است که انتشارات «سوره مهر» چاپ آن را برعهده داشته است.

احمد زاده  در رمان شطرنج با ماشین قیامت سه روز پر از دلهره محاصره خرمشهر را توسط نیرویهای عراقی با زبانی داستانی روایت می کند . حوادث این رمان در آبادان می گذرد و به سه روز محاصره این شهر توسط نیروهای عراقی مربوط است . در این این رمان سعی شده است به گونه ای متفاوت و با نگاهی فلسفی به وقایع و رخدادهای جنگ پرداخته شود.” پال اسپراکمن” ، نایب رییس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه “راتجرز” امریکا ، این رمان را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان فارسی برخی از دانشگاهها امریکا تدریس می شود.

منبع:تبیان،کتاب جمکران،شبستان

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا