مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟

چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟
0 71

چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

کودک شما اگر از تاریکی ، هیولا یا صداهای بلند بترسد ،نباید متعجب شوید بلکه  بسیاری از ترس های کودکانه بخشی طبیعی از رشد آنها است.کودکان می توانند در هر سنی ترس را تجربه کنند و اغلب این ترس ها بخشی طبیعی از رشد آنها است. برخی از ترس ها ممکن است خفیف یا کوتاه مدت باشد ، در حالی که برخی دیگر ممکن است در کارهای روزمره کودک شما اختلال ایجاد کنند.در این مقاله میخواهیم ببینیم چه ترس هایی در کودکی رایج است و چه باید کرد؟

یاسمن غنادپور ، روانشناس بالینی در بخش سلامتی کودکان و استادیار UT Southwester می گوید: “بسیاری از ترس های معمول در دوران کودکی وجود دارد که می تواند کودکان را مضطرب کند.” “برخی از ترس ها طبیعی و قابل پیش بینی است ، اما گاهی اوقات ترس می تواند عمیق تر و مشکل ساز شود.”

به عنوان یک پدر و مادر ، طبیعی است که بخواهید کودک خود را کمک کنید و وقتی می ترسد از او محافظت کنید. اما درک چگونگی و زمان مداخله به شما کمک می کند تا غرایز پرورش دهنده خود را در برابر تقویت اضطراب کودک متعادل کنید. دکتر قنادپور نگرانی های مشترک مربوط به مراحل مختلف رشد و چگونگی کمک والدین به فرزندان خود را برای غلبه بر این ترس ها بیان می کند.

چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟ترس بسته به سن کودک شما متفاوت است

ترس می تواند بچه ها را محتاط کند. همچنین می تواند آنها را راهنمایی کند تا در صورت عدم اطمینان یا ترس از یک وضعیت ، از دیگران کمک بخواهند. دکتر قنادپور می گوید: “ترس طبیعی و سازگار است. بعضی از ترس ها می تواند به بچه ها کمک کند تا کارهای بهتری انجام دهند ، اما ترس های غیر منطقی ممکن است نگران کننده باشد.”

با رشد بچه ها ترس آنها تغییر می کند. درک کنید که در هر مرحله از رشد کودک چه ترس هایی رایج است.

ترس در کودکی:

ترس رایج و مشترک در بین نوزادان

در اولین سنین ، نوزادان صدا و صورت والدین و خواهر و برادر خود را تشخیص می دهند. این پیوند قوی می شود و در حدود ۶ تا ۸ ماهگی ، نوزادان می توانند علائم اضطراب جدایی را نشان دهند. اما والدین می توانند با قرار گرفتن در معرض تدریجی کودک خود را در محیط جدیدی مانند مهد کودک راحت کنند.

دکتر قنادپور می گوید: “گریه یا ناراحتی کودک در هنگام جدا شدن از والدین برای مراقبت از کودکان طبیعی است ، به خصوص برای یکی دو هفته اول. شما می توانید با عادت دادن تدریجی کودک خود به محیط ، به او کمک کنید.” “برای چند روز ، با کودک خود از مهد کودک دیدن کنید اما او را ترک نکنید. سپس ، در روز دیگر ، کمی بیشتر در مهد کودک باشید.

سایر ترس های معمول برای نوزادان عبارتند از:

سروصدا های بلند
غریبه ها

ترسهای رایج برای کودکان نوپا و بچه های سن دبستان

اگر کودک نوپا یا کودک مدرسه ای کوچکتر شما از تاریکی یا هیولاهای زیر تخت می ترسد ، این امر عادی است. دکتر قنادپور توضیح می دهد: “کودکان نوپا شروع به درک این نکته می کنند که اتفاقات بدی می تواند بیفتد ، اما آنها توانایی به چالش کشیدن ترس خود را با افکار منطقی تر ندارند.” “هرچه بزرگتر می شوند ، توانایی مدیریت این نگرانی ها را با افکار منطقی تری پیدا می کنند ، به عنوان مثال ،” من بارها از تخت استفاده کرده ام ، و افراد دیگر نیز همین کار را کرده اند ، و من کسی را نمی شناسم که هرگز از هیولای زیر تخت آسیب دیده باشد “

وقتی بچه ها به رشد خود ادامه می دهند ترس آنها تغییر می کند و ترس از نگرانی های دنیای واقعی بیشتر اتفاق می افتد. ترس از گاز گرفتن توسط سگ واقعی است و ترس از مار می تواند حتی علاقه مندان به فضای باز را در خانه نگه دارد. بیشتر ترس هایی که بچه های این گروه سنی با آن روبرو هستند ترس مربوط به خودشان یا یکی از اعضای خانواده است.

سایر ترس های رایج برای کودکان در سن دبستان عبارتند از:

هوای نامناسب مانند گردباد و صدای بلند از رعد و برق
تنها بودن در خانه
ربوده شدن
مراجعه به پزشک یا دندانپزشک
تاریکی و سر و صدا در شب

همچنین بخوانید

مراقبه مهربانی چیست؟

ترس های معمول برای نوجوانان

در این سن ، یک نوجوان احتمالاً از تاریکی نمی ترسد. ترس آنها واقعی تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که نوجوانان از محیط اطراف و دنیای اطراف خود آگاه هستند. اگر طوفانی در راه باشد ، آنها واقعیت هایی را که می توانند همراه با طوفان ، گردباد یا رعد و برق به وجود بیایند ، درک می کنند. اگر نوجوان شما بستگان بیمار داشته باشد ، ممکن است از مرگ سوال کند و از آن بترسد.

دیگر ترسهای معمول نوجوانان عبارتند از:

تصادف رانندگی
عدم موفقیت در مدرسه یا کار
صدمه دیدن یا مردن
مراجعه به پزشک یا دندانپزشک
ترس های اجتماعی مانند خجالت در مدرسه ، سخنرانی در جمع

درک تفاوت بین اختلال ترس و اختلال اضطراب

بسیاری از ترس ها طبیعی است و پاسخ “جنگ یا فرار” به محافظت از ما در برابر خطرات کمک می کند. اما این احساسات متفاوت از احساسات مرتبط با اختلال اضطراب عمومی (GAD) است. GAD شایعترین اختلال اضطراب است و کودکی که دارای اضطراب عمومی است ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

ترس هایی که زندگی کودک یا والدین را مختل می کند
نگرانی بیش از حد که تمرکز ، فعالیت های اجتماعی و توانایی آرامش را مختل می کند
نگران مسائل بزرگسالان مانند امور مالی یا ازدواج باشید
ترس از ترک شخصی که احساس نزدیکی می کند
ترس از بیرون رفتن به دلیل عنکبوت و مار یا ترس از آب و هوای بد
بیش از حد به دنبال تأیید است

۵ نکته برای کمک به کودک برای غلبه بر ترس اش

چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟
چه ترس هایی در کودکی رایج هستند؟

با ارائه اطمینان ، الگوی رفتارهای مقابله ای سالم و برداشتن گام های کوچک برای افزایش مواجهه ، می توانید به فرزند خود کمک کنید تا بر ترس خود غلبه کند. دکتر غنادپور پنج نکته زیر را برای کاهش ترس توصیه می کند:

عادی سازی و اعتبارسنجی – هر کس در زندگی حتما ترس را تجربه می کند ، ما نمی خواهیم ترس را به طور کامل از بین ببریم – این یک هدف است. تأیید اعتبار و ارائه اطمینان و سپس پیشنهاد راه حل مهم است. کودک را به خاطر ترسش شرمنده نکنید.

مهارت های مقابله ای – شما نمی توانید به جای کودک با ترس او مبارزه کنید ، اما می توانید رفتار را الگو قرار دهید. نفس عمیق بکشید و به کودک خود حواس پرتی موقت دهید تا آن لحظه را پشت سر بگذارد.

آرامش خود را حفظ کنید – از آنجا که بچه ها استرس و اضطراب والدین را مشاهده می کنند ، والدین باید اضطراب خود را متوجه و آن را برطرف کنند. با آرامش پاسخ دهید.

مراقب تأثیرات بیرونی باشید – کودکانی که نگران هستند ممکن است بخواهند اخبار را تماشا کنند. وقتی اخبار ناراحت کننده وجود دارد ، تلوزیون را خاموش کنید.

قرار گرفتن در معرض ترس – یکی از موثرترین درمان های اضطراب ، قرار گرفتن در معرض ترس است. ترس باعث می شود که از این شرایط جلوگیری کنیم. اجتناب باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم. اگر فرزندتان از رفتن به یک مهمانی تولد می ترسد زیرا کسی را نمی شناسد ، با دعوت چند دوست به خانه تان ترس کودک از جمع را از بین ببرید.

در نهایت اگر خودتان نتوانستید ترس و اضطراب در کودک را کنترل کنید ،روانشناسان و روانپزشکان در بهداشت کودکان می توانند به کودکان و نوجوانان در کنترل احساس اضطراب کمک کنند. 

منبع:childrens

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.