روانشناسی

هنر درمانی و فواید آن برای سلامت روان

هنر درمانی چیست؟

هنر درمانی زمینه های روانشناسی کاربردی و هنرهای فعال را برای تسهیل سلامت روان بهبود می بخشد.این رویکرد روان درمانی بر این مفهوم استوار است که هنر یک زبان بیان مجاز و واسطه ای برای کشف خود است ، به ویژه برای کسانی که پردازش یا انتقال افکار و عواطف خود را دشوار می دانند.

انجمن هنر درمانی آمریکا این مداخله را تلاقی بین سلامت روان و خدمات انسانی توصیف می کند که هدف آن تقویت عملکرد ذهنی و کیفیت کلی زندگی افراد ، خانواده ها و جوامع است.این تکنیک امکان بیان فیلتر نشده  افکار ، احساسات و عواطف را دارد که به سختی می توان بیان کرد.

افرادی که با چالش های عاطفی و روانی دست و پنجه نرم می کنند ، می توانند از هنر نه تنها به عنوان وسیله ای برای کاوش و کانال آشفتگی درونی خود استفاده کنند بلکه همچنین می توانند جهان اطراف خود را درک کنند.آنچه را که در کلمات قابل بیان نیست ، می توان از طریق طراحی ، نقاشی ، کلاژ سازی و رنگ آمیزی منتقل کرد.

هنر درمانی چگونه به فرد کمک میکند؟

هنر درمانی به معنای تعالی خلاق نیست بلکه بیشتر به بیان خود می پردازد.آثار هنری تولید شده در جلسات هنر درمانی از نظر ارزش هنری مورد قضاوت قرار نمی گیرند.

بنابراین شما نیازی به استعداد خلاقیت برای شرکت در این روش درمانی ندارید. برای موفقیت در درمان لازم نیست که یک شاهکار بسازید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صادقانه و بدون مهار خود را به روند خلاقیت واگذار کنید.

بیماران در نهایت با انتخاب خلاقیت خود چیزهایی را منتقل می کنند که در ضمیر ناخودآگاه آنها کمین کرده است. بنابراین ، درمان می تواند غالباً با افکار ، احساسات و احساساتی که قبلاً از آنها غافل بوده اید ، شما را شگفت زده کند.

هر تصمیمی که درگیر هنر باشد ، از انتخاب رنگ ، بافت یا رسانه هنری گرفته تا موضوع قطعه ، می تواند چیز دیگری یا دیگری را در مورد عملکرد درونی ذهن شما نشان دهد.
با این حال ، بیان هنری کاری آشفته است که نمی توان آن را از طریق کتابچه راهنما یا راهنما رمزگشایی کرد. قوانین تفسیری مشخصی وجود ندارد.

فقط یک هنر درمانگر حرفه ای می داند که چگونه زمینه های روانشناختی و عاطفی موجود در هنر بیمار را تجزیه و تحلیل کند.

اگر سعی در غلبه بر معلولیت های ذهنی ، عاطفی یا روانی دارید ، این بینش ها ارزش درمانی قابل توجهی دارند. آنها درک عمیق تری از خود و شخصیت خود را ارائه می دهند.

در جلسه درمانی همچنین ممکن است از آثار هنری شخص ثالث به عنوان سکوی پرشی برای شروع مکالمه استفاده شود ، در اینصورت از بیماران خواسته می شود تا نظرات خود را در مورد یک قطعه هنری خاص ارائه دهند ، با این امید که پاسخ های آنها وضعیت روانی آنها را نشان دهد.

ابتدا از شما خواسته می شود که درونیاتان را از طریق خلاقیت یا بیان هنری بیرون بریزید ، و سپس توسط یک درمانگر به طور عینی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا معانی جاسازی شده در آن را پیدا کند. سپس از شما خواسته می شود تا منشور آنچه را که هنر درباره شما نشان می دهد ، به درون نگاه کنید.

شناخت بهتر خود اولین و شاید مهمترین گام برای یافتن وضوح و مفهوم در زندگی روزمره است.

هنر درمانی چیست؟فواید هنر درمانی :

هنر درمانی جایگزین درمان سنتی بهداشت روان نیست بلکه به عنوان یک الحاقی برای آن است.

این روش درمانی ، همراه با درمان استاندارد ، می تواند منجر به نتایج بهتری شود. بنابراین ، هنر درمانی ممکن است به بهبود اثربخشی درمان استاندارد کمک کند.

هدف اصلی این مداخله حمایت از کسانی است که با مسائل روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می کنند از طریق روش های زیر:

۱٫ کشف خود

هنر درمانی شما را قادر می سازد احساساتی را که عمیقا در ناخودآگاه شما دفن شده اند ، تشخیص دهید.

۲٫ عزت نفس

شفافیتی که در پایان فرآیند به دست می آورید می تواند احساس موفقیت در شما ایجاد کند ، که به نوبه خود به تقویت اعتماد به نفس و اعتماد به نفس شما کمک می کند.

۳٫ حواس پرتی مثبت

هنر درمانی می تواند با توجه به حواس پرتی مورد نیاز برای تمرکز انرژی خود ، به شما در بهبودی از اعتیاد یا ضربه کمک کند.

این یک روش سازنده برای درگیر کردن ذهن شما است ، با استفاده از تکنیک های خلاقانه برای درک ویژگی ها / احساسات منفی و نه اجازه غلبه بر آنها.

۴٫ رهایی احساس

نگه داشتن احساسات منفی و پیچیده مانند خشم یا غم و اندوه می تواند به سلامتی شما آسیب برساند.

هنر درمانی راهی سالم برای تخلیه بار احساسی شما ارائه می دهد. این ترشحات کاتارتیک به شما کمک می کند تا با خود و همچنین دیگران احساس سبکی و آرامش کنید.

۵-بیان احساسات با هنر درمانی

اگر با تمایلات اعتیادگونه ، رفتارهای وسواسی ، افسردگی ، استرس پس از سانحه یا سایر موانع روانشناختی دست و پنجه نرم می کنید ، ممکن است بیان احساسات خود به صورت کلامی برای شما دشوار باشد.

شما ممکن است از آشفتگی درونی چنان غرق شوید که نتوانید آن را پردازش کرده و به زبان بیاورید.

در چنین حالتی ، هنر درمانی می تواند به شما کمک کند تا احساسات یا خاطرات دردناک خود را در محیطی که احساس فشار یا قضاوت نمی کنید ، دسترسی ، بیان و درک کنید.

۶٫ استرس شکن

افرادی که از اضطراب فلج کننده ، افسردگی یا ضربه عاطفی رنج می برند ، اغلب در خلق هنر آرامش پیدا می کنند. بنابراین ، هنر درمانی می تواند به کاهش استرس و آرامش ذهن و بدن کمک کند.

هنر درمانیحرف آخر درباره هنر درمانی:

هنر درمانی باعث می شود تا افراد بتوانند با اضطراب درونی خود مقابله کرده و سپس آنها را کنترل کنند.

این مداخله با تسهیل یک هنر درمانگر آموزش دیده ، فضای ایمنی را برای افراد سرکوب شده از نظر عاطفی یا روانشناختی فراهم می کند تا بتوانند خود را از طریق هنر بیان کنند.

هنری که در این جلسات تولید می شود نگاهی تقلبی به وجود شخصی آنها دارد اما رمزگشایی پیام بیان هنری را به یک درمانگر حرفه ای نیاز دارد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا