مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند

مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند
0 115

مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

غذاهای سالم برای ریه ها با توجه به دسته بندی های مختلف و خواص آنتی اکسیدانی قوی مواد شیمیایی شیمیایی ، مطالعات آینده برای روشن کردن نتایج بالقوه متفاوت آنها و مکانیسم های اساسی تضمین می شود.حالا ببینیم چه خوراکی هایی ریه های شما را سالم نگه میدارد.

 کاروتنوئیدها ممکن است به بهبود الگوی علائم بیماری ریوی کمک کنند ، در حالی که لیکوپن ، فلاونوئیدها و ویتامین های C و E ممکن است به کاهش میزان پیشرفت آن کمک کنند.  رژیم غذایی و تغذیه به طور فزاینده ای به عنوان عوامل موثر در توسعه و پیشرفت بیماری مزمن شناخته می شوند. مصرف میوه و سبزیجات به دلیل مزایای ویتامین های آنتی اکسیدان (C ، D ، E و ßکاروتن) ، مواد معدنی (منیزیم ، کلسیم ، سلنیوم و پتاسیم) ، فیبرهای غذایی و مواد شیمیایی شیمیایی با سلامت تنفس ارتباط زیادی دارد.

میوه ها (به عنوان مثال ، سیب ، موز) ، سبزیجات (به عنوان مثال ، گوجه فرنگی) ، چای گیاهی ، ماهی ، غذای دریایی همگی پتانسیل حفظ عملکرد ریه را در جمعیت های عمومی یا در معرض خطر بالا نشان دادند.

مصرف منیزیم ، فولات ، نیاسین ، ویتامین های A و D ، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) ، اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) و فیبر غذایی منجر به الگوی بهبودی بازدم حجم ۱ (FEV1) شد مصرف EPA و DHA کاهش FEV1 را کند می کند. داده های مقطعی نشان داد که سطح FEV1 با غلظت ویتامین های آنتی اکسیدان سرم (ویتامین A ، ویتامین C ، ویتامین E ، β- کریپتوکسانتین) و مواد معدنی (سلنیوم ، کلسیم نرمال ، کلرید و آهن) ارتباط مثبت دارد.

مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند
مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند

خوراکی های مفید برای ریه ها

در اینجا برخی از مواد مغذی اصلی برای ریه های شما مفید است:

۱- اسیدهای چرب امگا ۳:

اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند به جلوگیری از بیماری های مختلف ریه کمک میکند ،نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا ۳ ، که در ماهی های روغنی و غذاهای دریایی یافت می شوند ، در پاسخ التهابی بدن تداخل ایجاد می کنند و ممکن است برخی از مکانیسم های التهابی درگیر را از بین ببرد. فیزیوپاتولوژی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) ، آسم و بیماری انسدادی ریه.

اسیدهای چرب اشباع نشده امگا -۳ دارای خواص ضد التهابی و ضد آلرژی هستند و بنابراین می توانند برای سلامت ریه مفید باشند. آنها در ماهی های چرب ، روغن های دریایی و سایر غذاهای دریایی وجود دارند.

۲- ویتامین C :

ویتامین C دارای اثرات ضد التهابی ، ضد آسم و آنتی اکسیدانی است که می تواند به عملکرد بهتر ریه ها ، کاهش یا ترمیم آسیب ریه ها کمک کرده و اکسیژن رسانی بهتر در بدن را تسهیل کند.

۳- ویتامین E:

ویتامین E در خنثی سازی گونه های واکنش دهنده اکسیژن به طور هم افزایی با ویتامین C کار می کند. ویتامین E نقش آنتی اکسیدانی قوی خود را عمدتا از طریق فعالیت زنجیره ای ، ترمیم کننده غشا و فعالیت مهار رادیکال های آزاد دارد. مداخلات ویتامین E در رژیم غذایی به کاهش عملکرد ریه مربوط به افزایش سن کمک می کند.

۴- فلاونوئیدها:

فلاونوئیدها آنتی اکسیدان های قوی هستند و به دلیل توانایی آنها در خنثی سازی ROS ، دارای اقدامات ضد التهابی و همچنین ضد آلرژی هستند. فلاونوئیدها به طور گسترده در کل رژیم غذایی توزیع می شوند و در میوه ها ، سبزیجات ، آجیل ها ، دانه ها ، ساقه ها ، گل ها ، ریشه ها ، شکلات تلخ ، چای ، و قهوه یافت می شوند. شواهدی از فواید فلاونوئیدهای رژیم غذایی در ایجاد و پیشرفت آسم وجود دارد.

نشان داده شد که مصرف رژیم غذایی کل فلاونوئیدها ، کاتچین ها و پروآنتوسیانیدین ها با کاهش عملکرد ریه رابطه معکوس دارد. کورکومین ها ، فنل هایی که به طور طبیعی در زردچوبه یافت می شوند ، دارای عملکردهای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی هستند.

۵- کاروتنوئیدها:

کاروتنوئیدها رنگدانه های گیاهی و گروهی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی هستند که نشان داده شده است به دلیل توانایی آنها در پاک کردن ROS و کاهش استرس اکسیداتیو ، از سلامت تنفسی سود می برند.

۶- ویتامین D:

مصرف ویتامین D می تواند به مدیریت بیماری های تنفسی کمک کند ویتامین D را می توان از منابع غذایی یا مکمل دریافت کرد. با این حال ، قرار گرفتن در معرض آفتاب عامل اصلی در سطح ویتامین D است. در حال حاضر شواهدی از نقش کمبود ویتامین D در شروع بیماری ، پیشرفت و تشدید عفونت های تنفسی ، آسم و COPD وجود دارد. به نظر می رسد ویتامین D نقش محافظتی در برابر حساسیت و شدت عفونت های تنفسی دارد.

شواهد اپیدمیولوژیکی ، سطح پایین ویتامین D را با خس خس سینه و عفونت های تنفسی ارتباط می دهد. مطالعات اخیر بسیاری از سایت های جدید گیرنده های ویتامین D و ویتامین D (VDR) در اندام ها ، از جمله سیستم ایمنی بدن را نشان داده است ، که نشان دهنده پتانسیل آن در دفاع در واکنش های التهابی و عفونت است.

۷- مواد معدنی ضروری :

 همچنین مشخص شده است که برخی از مواد معدنی ضروری در شرایط تنفسی محافظ هستند. در کودکان ، افزایش مصرف منیزیم ، کلسیم و پتاسیم با شیوع آسم رابطه معکوس دارد. منیزیم در رژیم غذایی ممکن است اثرات برونکودیلاتور مفیدی در آسم داشته باشد. مصرف کم منیزیم در رژیم غذایی با تأثیرات منفی بر عضله صاف برونش در آسم شدید همراه است. 

همچنین بخوانید

تشخیص گروه خونی در خانه

آگهی ها نشان داده شده است که مصرف سلنیوم در رژیم غذایی در بیماران مبتلا به آسم در مقایسه با افراد غیرآسم کمتر است.در همین حال ، سطح آهن با خس خس سینه در کودکان ارتباط منفی داشت. نقش تغذیه در بیماران مبتلا به COPD اهمیت تغذیه برای افراد مبتلا به copd مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم که دارای وزن کم هستند ، نسبت به افراد با وزن طبیعی خود کنترل آسم ضعیف تری دارند. 

چی برای ریه ها خوبه؟
چی برای ریه ها خوبه؟

مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای در بیماران با بیماری ریه

بیماری ریه باعث چند مشکل میشود از جمله:کاهش مصرف انرژی به دلیل کاهش اشتها ، کاهش فعالیت بدنی ، تنگی نفس هنگام غذا خوردن و افسردگی است.

علاوه بر این ، مصرف انرژی در حالت استراحت در کسانی که سوتغذیه دارند، افزایش می یابد ، احتمالاً به دلیل تقاضای انرژی بیشتر از افزایش کار تنفس است. همچنین ، التهاب سیستمیک ، که یکی از علائم مشخص بیماری ریه است ،  ممکن است بر مصرف و مصرف انرژی تأثیر بگذارد. نشان داده شده است که مکمل درمانی در بیماران مبتلا به بیماری ریه باعث افزایش وزن ، افزایش توده بدون چربی ، افزایش قدرت گرفتن و تحمل ورزش و بهبود کیفیت زندگی می شود. 

مکمل اسید آمینه در بیماری ریه با نتایج مثبتی همراه است ، از جمله افزایش سنتز پروتئین کل بدن ، وزن بدن ، توده بدون چربی و سطح اکسیژن خون شریانی. شواهد امیدوار کننده ای وجود دارد که مکمل غذایی در بیماری سوتغذیه مهم است و می تواند به کاهش برخی از عوارض جانبی بیماری ، به ویژه تحلیل عضلات و کاهش وزن کمک کند. کاهش عملکرد ریه به استرس اکسیداتیو و اقدامات التهابی مربوط می شود. 

نحوه مدیریت با تغییر سبک زندگی مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای در بیماران با بیماری ریه مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای برای افراد مبتلا به بیماری های ریوی رژیم غذایی مدیترانه ای در مطالعات اپیدمیولوژیک اثرات محافظتی در برابر بیماریهای تنفسی آلرژیک پیدا کرده است.

این الگوی غذایی شامل مصرف زیاد غذاهای گیاهی با حداقل فرآوری ، یعنی میوه ، سبزیجات ، نان ، غلات ، لوبیا ، آجیل و دانه ها است. مصرف کم تا متوسط ​​غذاهای لبنی ، ماهی ، مرغ ؛ و مصرف کم گوشت قرمز مصرف زیاد روغن زیتون منجر به ترکیبی از رژیم غذایی می شود که از نظر چربی اشباع کم است ، اگرچه از نظر چربی کامل هنوز متوسط ​​است.

در کودکان ، چندین مطالعه نشان داد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای با آتوپی رابطه معکوس دارد و اثر محافظتی بر علائم آتوپی ، خس خس سینه و آسم دارد. رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری همچنین در کودکان در سن ۶٫۵ سالگی از خس خس مداوم و خس خس آتوپیک محافظت می کند. یک ارتباط قوی بین پایبندی به رژیم غذایی مدیترانه ای و کنترل آسم گزارش شده است.

اسیدهای چرب اشباع نشده امگا -۳ (PUFA) از منابع دریایی و مکمل ها نشان داده شده است که از طریق چندین مکانیسم سلولی ضد التهاب است. زنجیره طولانی امگا ۳ PUFA باعث کاهش تولید سلولهای التهابی مواد شیمیایی پیش التهاب و کاهش تولید ROS می شود. آنتی اکسیدان ها ، از جمله ویتامین C ، ویتامین E ، فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها ، به طور فراوان در میوه ها و سبزیجات ، و همچنین آجیل ها ، روغن های گیاهی ، کاکائو ، و چای سبز وجود دارد.

روده سالم منجر به ریه های سالم می شود

محور روده – ریه و میکروبیوم روده یک جز major اصلی است. میکروبیوم روده احتمالاً به التهاب مزمن ریه کمک می کند. رژیم غذایی عاملی است که به راحتی قابل اصلاح است و رژیم غذایی بیماران که غالباً دارای کمبود مواد مغذی مانند فیبر است. متابولیسم فیبر غذایی توسط میکروبیوم های روده ، اسیدهای چرب زنجیره کوتاه ضد التهابی (SCFA) ایجاد می کند ، که می تواند از التهاب ریه ها محافظت کند.

 روده ۹۹٪ از توده باکتریایی کامنزال میکروبیوم انسان را در خود نگه می دارد که در درجه اول شامل کلونیزاسیون روده کوچک است. این باکتری ها متابولیت و لیگاند تولید می کنند که مستقیماً به هضم غذا کمک می کنند در حالی که به طور غیرمستقیم سیستم ایمنی بدن و التهاب را تنظیم می کنند. جذب این محصولات باکتریایی به گردش خون باعث اثرات سیستمیک بر روی میزبان توسط میکروبیوم روده می شود.

توصیه های تغذیه ای برای بیماران تنفسی در دوران بارداری

آنتی اکسیدان های غذایی ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت تنفسی داشته باشند. آنتی اکسیدان ها ممکن است در آسم در دوران بارداری نیز مهم باشند ، زیرا در حالی که استرس اکسیداتیو معمولاً در حاملگی های طبیعی افزایش می یابد ، در زنان مبتلا به آسم افزایش می یابد.

 کاروتنوئیدها به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود به خوبی شناخته شده اند. α-توکوفرول نوعی ویتامین E است که با مهار پراکسیداسیون لیپید به حفظ یکپارچگی اسیدهای چرب غشایی کمک می کند. مصرف ویتامین E ، ویتامین D ، شیر ، پنیر و کلسیم توسط مادر در دوران بارداری نیز با خس خس سینه در اوایل کودکی ارتباط منفی دارد.

سطح پایین ویتامین D در کودکان برای ریه های آنها مضر است

کمبود ویتامین یکی از عوامل اصلی بیماری تنفسی در کودکان است. در کودکان ، ویتامین D در گردش خون پایین مربوط به عملکرد پایین ریه ، افزایش استفاده از کورتیکواستروئید و تکرار تشدید بود. همچنین ، در کودکان مبتلا به آسم مقاوم به استروئید ، سطح ویتامین D کم به افزایش ضخامت ASM مربوط بود.

سایر مطالعات مشاهده ای گزارش می دهند که مقادیر کم ویتامین D با تشدید آسم در کودکان ارتباط دارد. چندین مطالعه مشاهده ای نقش ویتامین D را برای محافظت در برابر شرایط تنفسی در کودکان پشتیبانی می کند.

حرف آخر درباره مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند

به نظر می رسد مصرف رژیم غذایی هم در ایجاد و هم در مدیریت بیماری های تنفسی مهم است. آنتی اکسیدان ها با اثرات مثبت بر روی التهاب ، نتایج بالینی و پیشگیری از بیماری های تنفسی مرتبط هستند.

رویکرد غذاهای کامل به مکمل های مغذی – به عنوان مثال ، افزایش مصرف میوه و سبزیجات – از مزایای افزایش مصرف مواد مغذی متعدد ، از جمله ویتامین C ، ویتامین E ، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها است ، و نوید دهنده بیماری های تنفسی از نظر کاهش خطر ابتلا به COPD(بیماری ریه) و بروز تشدید آسم.

مصرف ویتامین ها (به عنوان مثال ، A ، C ، D ، E ، B12) ، کاروتنوئیدها ، فلاونوئیدها ، کورکومین ها ، رسوراترول ، منیزیم و اسیدهای چرب امگا ۳ همگی دارای اثرات محافظتی در برابر کاهش عملکرد ریه هستند که برخی از آنها عمدتا با بهبود عملکرد ریه و دیگران از طریق کاهش میزان کاهش مداخلات رژیمی در اوایل زندگی ممکن است به عملکرد ریه در طول عمر کمک کند.

منبع:emedihealth

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.