مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

فواید شگفت انگیز فسفر برای سلامتی

0 13

از فواید فسفر می توان به استخوان سازی سالم ، بهبود هضم ، تنظیم عملکرد روده ، تشکیل پروتئین و تعادل هورمونی اشاره کرد. همچنین باعث بهبود استخراج انرژی ، ترمیم سلول ، واکنش های شیمیایی بهینه و استفاده مناسب از مواد مغذی می شود. این فواید فسفر آن را به ماده مهم تشکیل هر رژیم غذایی تبدیل می کند.

فسفر چیست؟

فسفر یکی از ترکیبات مهم استخوانهای انسان است ، بدین معنی که عملکرد طبیعی بدن بدون مقدار کافی از این ماده معدنی غیرممکن است. در حقیقت ، فسفر به طور منظم به عنوان دومین ماده معدنی فراوان در بدن انسان یاد می شود و دومین عنصر مهم در حفظ سلامت و یکپارچگی استخوان ، در پشت کلسیم است. سایر فواید سلامتی فسفر برای انجام فعالیتهای اساسی برای قسمتهای مختلف بدن مانند مغز ، کلیه ، قلب و خون بسیار حیاتی است. وقتی بیشترین رشد و نمو رخ می دهد ، این یک قسمت اساسی در رژیم غذایی ما است ، به ویژه در کودکان.

بعضی اوقات فسفر را با فسفات اشتباه می گیرند. در واقع ، آنها دو چیز متفاوت هستند. فسفر یک عنصر است اما فسفات نمکی است حاوی فسفر.

منابع مهم فسفر

اکثر غذاهای غنی از پروتئین منبع خوبی از فسفر نیز هستند ، اما برخی از غذاهای غیر پروتئینی حاوی فسفر نیز هستند. در اینجا لیستی از غذاهای سرشار از فسفر آورده شده است:

غذاهای غنی از پروتئین و فسفر: گوشت ، آجیل ، حبوبات ، دانه ها ، تخم مرغ ، کره بادام زمینی ، ماهی تن  و لبنیات.
غذاهای غیر پروتئینی ، غنی از فسفر: غلات سبوس دار ، سیر ، سیب زمینی ، کلم بروکلی ، میوه ها.

فواید فسفر برای سلامتیفواید فسفر برای سلامتی

بگذارید ببینیم فسفر چگونه به بدن ما سود می دهد:

استخوان و دندان را تقویت می کند

فسفر یک قسمت حیاتی از روند رشد و همچنین حفظ استخوان ها و دندان ها است. این ماده با کلسیم برای ایجاد استخوان های محکم کار می کند ، که می تواند در برابر سایش و پارگی زندگی انسان مقاومت کند. همچنین به تقویت سلامت لثه و مینای دندان کمک می کند. این ماده در تسکین مشکلات جدی مانند از دست دادن استخوان یا از دست دادن تراکم مواد معدنی که به پوکی استخوان نیز معروف است کمک می کند.

این ماده معدنی برای اطمینان از زندگی سالم و عملکردی ، پایه و اساس ساختار اسکلتی قوی را ایجاد می کند. یکی از یافته های اخیر فسفر نیز آن را به سلامت قلب مرتبط می کند ، به این معنی که با یک مصرف مناسب ، می توانید خود را بهتر در برابر انواع بیماری های قلبی عروقی محافظت کنید.

هضم غذا را تقویت می کند

فسفر نقش مهمی در تسهیل هضم موثر در بدن انسان دارد. این کار را با تحریک هضم ریبوفلاوین و نیاسین به روشی کارآمد انجام می دهد. این دو نوع ویتامین B مسئول همه چیز هستند ، از متابولیسم انرژی گرفته تا سیستم های پاسخ عصبی و احساسی.

سم زدایی

فسفر نقش مهمی در سلامت کلیه ها دارد. این کار را با اطمینان از آزاد سازی مناسب سموم از کلیه ها از طریق فرآیند دفع و دفع انجام می دهد. با افزایش مقدار و دفعات ادرار ، بدن قادر است سطح اسید اوریک ، نمک های اضافی ، آب و حتی چربی خود را متعادل کند ، زیرا ادرار معمولاً حدود ۴٪ چربی است. فسفر تعادل سالم همه مایعات و موادی را که از بدن دفع می شوند تشویق می کند و در نتیجه به کل بدن سالم و عاری از سم کمک می کند.

فسفر ضعف را کاهش می دهد

فسفر توانایی از بین بردن مشکلات جزئی سلامتی مانند ضعف عضلانی ، بی حسی ، خستگی و بیماری های مشابه را دارد. سطح طبیعی فسفر در بدن راهی عالی برای تناسب اندام و تحرک است. ضعف جنسی همچنین می تواند با استفاده از مکمل سالم فسفر در بدن برطرف شود ، بنابراین مواردی مانند از دست دادن میل جنسی ، فرسودگی ، ناتوانی جنسی و تحرک اسپرم می تواند با داشتن مقدار کافی فسفر در سیستم افزایش یابد.

همچنین بخوانید

از رشد شناختی پشتیبانی می کند

از آنجا که فسفر یک عنصر اساسی است که در اطراف و همچنین در داخل سلولهای مغز یافت می شود ، بدیهی است که مسئول عملکردهای مهم است. سطح مناسب فسفر عملکرد مناسب مغز و رشد و نمو شناختی را تضمین می کند. مطالعات کمبود فسفر را با افزایش خطر سو mal عملکرد شناختی و شروع زودرس شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط دانسته اند.

متابولیسم پروتئین را تحریک می کند

فسفر یکی از مهمترین عناصر در ایجاد پروتئین است که به روند تولید مثل کمک بیشتری می کند. همچنین استفاده حداکثر از پروتئین ها در بدن انسان را تضمین می کند تا از رشد مناسب سلول ها همراه با ترمیم آنها در صورت لزوم اطمینان حاصل کند. به همین ترتیب ، فسفر همچنین به بدن ما کمک می کند تا از کربوهیدرات ها و همچنین چربی ها استفاده کند.

متابولیسم پروتئین ها همان چیزی است که بدن ما را در حال رشد و حفظ نگه می دارد و با فرسودگی سالها ادامه می یابد. این یکی از قسمتهای اساسی متابولیسم انسان است ، بنابراین اثر تحریک کننده فسفر برای سلامت کلی ما حیاتی است.

تعمیر سلول را تقویت می کند

فسفر یک عنصر بسیار مهم در ساختار DNA است که در هسته اکثر سلولهای بدن وجود دارد. بنابراین ، این ماده معدنی در دوران بارداری بسیار مهم است. فسفر همچنین به روند ترمیم و نگهداری سلولهای مختلف بدن که از فرسودگی روزانه رنج می برند کمک می کند. این تضمین می کند که سلولهای بدن به درستی رشد کرده و برای سلامت کلی چشمگیر فعال هستند. این سهم عمدتا به صورت کمک به ایجاد پروتئین و تحریک هورمون های صحیح برای واکنش مناسب در اطراف بدن برای تحریک فعالیت متابولیک است.

تعادل هورمونی را تضمین می کند

فواید فسفر برای سلامتی ممکن است برای تنظیم تعادل هورمون ها در بدن انسان حیاتی تلقی شود. این اطمینان را می دهد که هورمون ها ، به ویژه هورمون های مورد نیاز برای سلامت باروری ، همیشه به مقدار مناسب و متعادل وجود دارند.

فسفر این عمل را با تعامل مستقیم با غدد درون ریز بدن انجام می دهد و به تنظیم ایجاد و ترشح هورمون ها کمک می کند. صدها هورمون در بدن ما نقش بسیار مهمی در تمام مسائل بهداشتی ما بازی می کنند و فسفر بخشی غیر قابل تعویض در این سیستم کنترل است.

متابولیسم را گسترش می دهد

فسفر با تحریک روند متابولیسم مواد مغذی مختلف ، در روند استخراج انرژی کمک می کند. علاوه بر این ، به جریان انرژی و استفاده کارآمد آن توسط سیستم های مختلف ارگان کمک می کند ، که برخی از آنها به دلیل توانایی جذب ویتامین های بسیار موثر است.

جذب مواد مغذی را تسهیل می کند

فسفر به عنوان یک شرکت کننده یا عامل مختلف در تعدادی از واکنشهای شیمیایی که در داخل بدن اتفاق می افتد ، عمل می کند. همچنین ، استفاده مناسب از مواد مغذی مختلف وارد شده به بدن را تسهیل می کند. در کل ، حتماً فسفر را همیشه در رژیم غذایی خود بگنجانید ، بدون آن خیلی دور نخواهید شد!

منابع مهم فسفرعوارض جانبی فسفر

اگرچه موارد زیادی از حساسیت به فسفر وجود ندارد ، اما ممکن است در موارد خاص عوارض جانبی به شرح زیر داشته باشد:

هیپرفسفاتمی که باعث درد مفاصل و عضلات می شود
مسائل مربوط به جذب ویتامین D
بر سلامت کلیه تأثیر می گذارد
اندام ها و بافت ها را سخت می کند
اسهال
استخوان ضعیف
از دست دادن اشتها
بی حسی
اضطراب
لرزش
کاهش وزن

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.