جالبه ؛)منتخب

آیا من افسرده ام؟ علائم و نشانه های افسردگی چیست؟

افسردگی می‌تواند به سبب دلایل متعدد خارجی (مانند مشکلات خانوادگی یا عدم پذیرفته شدن در رابطه با دیگران) و یا عوامل داخلی (مانند اعتماد به نفس پایین، تنهایی و عدم حمایت) ایجاد شود. افسردگی ممکن است توسط عوامل متعدد دیگری نیز در فرد ایجاد شود.

برخی از افراد دلیل افسردگی خود را می‌دانند اما شناسایی دلیل افسردگی برخی افراد دشوار است. برای شناسایی علائم و نشانه های این بیماری با مجله اینترنتی ایران فان (ترجمه) همراه باشید.

علائم متعدد افسردگی را بیابید

همه ما لحظات خوش و ناخوش بسیاری را در زندگی تجربه می‌کنیم. طبیعتاً برخی از نشانه‌هایی که در اینجا بیان کرده‌ایم می‌توانند بخش‌هایی از زندگی عادی افراد باشد و بیشتر مردم آنهارا در زندگیشان تجربه می‌کنند.

درهرحال؛ اگر شما تعدادی از علائم ذکر شده را طی چند هفته در خود یا شخصی ملاحظه کردید در آن زمان باید جدی گرفته شود.

نشانه‌های افسردگی

خستگی مفرط، اضطراب و احساس پوچی

هرکسی برخی اوقات احساس ناراحتی می‌کند، مضطرب می‌شود ویا روزی دارد که در آن احساس پوچی و کم ارزش بودن می‌کند.

با این‌حال وقتی افسردگی به سراغ شخصی می‌رود، بدون هیچ دلیلی باعث ایجاد احساس ناراحتی، کم بودن، استرس و پوچی می‌شود. برخی از افراد افسرده ترکیبی از این چهار حس را تجربه می‌کنند اما در برخی دیگر تنها یکی از این علائم پدیدار می‌گردد.

ازدست دادن علایق

آیا احساس می‌کنید علاقه‌ای نسبت به کارهایی که قبلا برایتان جذاب و جالب بوده اند و از انجامشان لذت می‌برده‌اید، ندارید؟

افسردگی می‌تواند زندگی پرطراوت و شاد شما را تبدیل به زندگی‌ای کسل کننده و بی‌هیجان کند.

سرخوردگی و کاهش انرژی

آیا احساس می‌کنید نمی‌توانید در زمان معمول از خواب بلند شوید؟ یا در انجام کارهای روزانه خود سست و بی‌حال هستید؟ یا خودتان را در حفظ سطح فعالیت‌های روزانه‌تان ناتوان می‌بینید؟ افسردگی می‌تواند شیره انرژی شمارا بکِشد و به شما بی‌حالی را تحمیل کند.

 

خواب نامنظم یا تغییر در الگوی خواب

تغییر در خواب هنگام افسردگی بسیار شایع است؛ افسردگی می‌تواند باعث بی‌خوابی و بیدار شدن مکرر مانند بیداری زودرس و کاهش کیفیت خواب شود. همچنین ممکن است باعث خواب بیش از حد (hypersomnia) شود.

خواب منظم برای عملکرد صحیح و سالم بدن ضروری است و اختلات خواب می‌تواند یکی از نشانه‌های افسردگی باشد.

تغییر در اشتها و وزن

خوردن غذا به مقدار کافی و لازم یک عامل اساسی برای سلامی است. 

از دست دادن اشتها و کاهش وزن، یا گاهی اوقات پرخوری و افزایش وزن، می‌تواند نشانه ای باشد که افسردگی درحال دخالت در عادت‌های درست و ضروری غذا خوردن است که باعث تداخل در عملکرد کلی بدن و سطح حوصله می‌شود.

افزایش گریه و اندوه

گریه کردن می‌تواند چیز مفیدی برای شما باشد – هورمون‌های استرس از طریق اشک آزاد می‌شوند.

با این حال، اگر شما ملاحظه کردید که بیش از حد معمول و بدون دلیل خاصی گریه می‌کنید، می‌تواند نشانه ‌ای باشد که افسردگی دارد کارش را می‌کند.

بی ثباتی

آیا تمام کردن یک کار برایتان سخت است؟ یا نمی‌توانید روی صندلی بنشینید و منتطر بمانید؟ برخی از افراد به طور طبیعی پرانرژی هستند اما افسردگی می‌تواند احساس مشکل‌ساز بی-ثباتی و عدم توانایی در تمرکز را به وجود بیاورد.

همچین احساس طاقت‌فرسایی می‌تواند باعث کاهش مقاومت در برابر افسردگی شود.

تفکر متمرکز ضعیف و مشکل در تصمیم گیری

گفته می‌شود افسردگی اغلب بخواطر تفکر آشفته با «منفی بافی» است که در ذهن پر شده. تفکر متمرکز ضعیف و یا سختی در حل کردن مشکلات و انتخاب و تصمیم‌گیری می‌تواند بخواطر «کم ارزش درنظر گرفتن» باشد یا شاید خبر از عادت‌های فکری‌ای میدهد که باعث پایداری افسردگی خواهند شد.

 

ناامیدی و بدبینی

بدبین بودن به جهانی که برای ما ناشناخته است، می‌تواند برای ما «امنیت» را به وجود بیاورد. بااین حال افسردگی با نگرش‌های منفی رشد می‌کند، به طور غیرقابل باوری «امید» را از شما می‌گیرد و احساس «پوچی» را جایگزین آن می‌کند.

 

احساس گناه و بی ارزش بودن

افسردگی به دنبال فرصتی است را روحیه خود-داوری زننده و منفی ای را در شما ترویج دهد. این می‌تواند باعث سرزنش بی‌دلیل فرد توسط خودش شود. این احساس باعث می‌شود تا فرد خود را با دیگران مقایسه کند و درنهایت احساس تباه شدن و گناه را به‌وجود بیاود.

 

افکار مرگ و خودکشی

این طبیعی است که افراد درباره مرگ فکر کنند، با این حال منفی نگری بیش از حد درمورد مرگ و خودکشی که از افسردگی سرچشمه می‌گیرد می‌تواند باعث انجام آن شود. همچنین افسردگی باعث کاهش توانایی حل کردن مشکلات می‌شود و «دید محدودی» را افزایش دهد که به فرد تحمیل می‌کند «تنها راه حل مشکل تو خودکشی است.»

افکار متعدد درباره خودکشی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. باید جدی گرفته شود و سریعاً مورد پیگیری قرار گیرد.

 

می‌ترسید؟

اگر علائم بالا را درخود می‌بینید و فکر می‌کنید شما هم افسرده هستید، باشخصی درباره آن صحبت کنید. فکر نکنید این مشکل به سادگی و بدون مشاوره با پزشک حل خواهد شد، چراکه اینطور نیست و با پنهان کردن این مشکل از دیگران اوضاع فقط بدتر خواهد شد.

از جانی دپ افسرده ای بخوانید که روزی موفق و جذاب بود!

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
منبع
students against depression

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا