مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

چگونه عادت های خوب بسازیم ؟

0 13

افراد معمولاً وقتی سعی می کنند مهارت جدیدی یاد بگیرند یا رفتاری سالم را در پیش بگیرند منتظر انگیزه می مانند ، اما گاهی اوقات هر چه میگردند انگیزه پیدا نمی کنند.به جای انتظار برای انگیزه ، تمرکز بر ایجاد عادت های خوب مفید است.برخی از مراحل ساده به سمت شکل گیری عادت شامل تکرار ، عادت های زنجیری و شروع از کوچک به زیاد است.

“اما من انگیزه را پیدا نمی کنم” یکی از رایج ترین شکایاتی است که من در عمل در روانشناسی بالینی خصوصی خود می شنوم. من این را از مراجعین خودم شنیده ام که با یک اختلال افسردگی شدید (که علائم بی انگیزگی یکی از علائم آن است) وارد می شوند ، من همچنین با افرادی کار کرده ام که می خواهند بیشتر کار کنند ، بیشتر مطالعه کنند ، بیشتر ورزش کنند ، یک سرگرمی جدید ایجاد کنند یا به یک ایده جدید تجاری متعهد شوند ، اما به ایجاد انگیزه نیازمند هستند.

آنها ممکن است به انجام کارهایی فکر کنند ، اما خود را به تعویق می اندازند ، یا علی رغم بهترین نیتشان ، هرگز فعالیتی را شروع نمی کنند.

چگونگی ایجاد عادت خوب

وقتی می خواهم کاری انجام دهم ، سعی می کنم به این فکر کنم که آیا این چیزی است که برای من ارزشمند است و آیا چیزی است که من در حال حاضر وقت و منابع لازم را دارم که به آن متعهد شوم ، و اگر بله ، من برای آن برنامه ریزی می کنم ، و شروع یک عادت.

من همان کاری را می کنم که می خواهم انجام دهم ، مانند مسواک زدن دندانهایم. صرف نظر از شرایط زندگی ، من روزانه دو بار مسواک می زنم و فعالیت های دیگر (مانند کار و ورزش) را نیز به همین روش انجام میدهم. من این کارها را طبق برنامه ریزی منظم ، معمولاً هر روز در یک ساعت انجام می دهم و فارغ از اینکه بخواهم یا نخواهم آنها را انجام می دهم.

گاهی اوقات انرژی کافی را شاید نداشته باشم ، و من ممکن است آنچه را که انجام می دهم اصلاح کنم (یک قدم زدن آرام در مقابل یک دوچرخه سواری ، ویرایش یک پست وبلاگ در مقابل نوشتن یک فصل کتاب) اما بازهم سعی دارم عادت خوب را ادامه دهم تا اینکه روزم را بر بطالت بگذرانم.

 من اغلب پیشنهاد می کنم که مراجعین من به جای انتظار برای ایجاد انگیزه برای انجام کار خوب ، سعی در ایجاد عادت کنند و کسانی که قادر به پذیرش این فلسفه هستند به طور کلی در شکل گیری و پایبندی به تعهدات موفقیت بسیار بهتری نسبت به کسانی که همچنان منتظر آن انگیزه دست نیافتنی هستند دارند.

چگونه عادت های خوب بسازیم ؟
عادت های خوب

شکل گیری عادت

هنگام شکل گیری عادت ها ، من یک سری قوانین ساده را دنبال می کنم ، این موارد عبارتند از:

۱-ببینید که آیا می توانید به تشکیل یک عادت جدید متعهد شوید.

یادآوری ارزش زمان و فرصت به خودتان را مدام تکرار کنید. به عنوان نمونه هر ساعتی که کار می کنید ، ساعتی است که می توانید بخوابید ، چیزی یاد بگیرید ، ورزش کنید ، با دوستان باشید و … حالا کدام ارزشمند تر هستند همان را تبدیل به عادت کنید.

همچنین بخوانید

هر آنچه به آن متعهد می شویم هزینه دارد و همه ما منابع محدودی داریم. به یاد داشته باشید که ایجاد عادت جدید لزوماً هزینه دارد و در نظر بگیرید که آیا مزایای یک عادت جدید بیشتر از هزینه آن است. جهان غرق در اطلاعات بهره وری و توصیه ها برای انجام کارهای بیشتر است ، اما عاقلانه ترین کاری که گاهی اوقات می توانید انجام دهید این است که به سادگی تصمیم بگیرید .

شاید شما به خواندن این مطلب هم علاقه مند باشید: چگونه با استرس کرونا کنار بیاییم؟

۲-این کار را ساده انجام دهید ، از کوچک شروع کنید و منظم باشید.

بهترین عادت های جدید عاداتی هستند که دست یافتنی هستند. بعید است که بتوانیم به یک تمرین ورزشی جدید که یک ساعت در روز طول می کشد متعهد شویم ، اما اگر متعهد به پیاده روی به مدت ۱۵ دقیقه ، سه بار در هفته باشیم ، موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.

ممکن است خیلی زیاد به نظر نرسد اما خیلی بیشتر از هیچ چیز است. عادت ها می توانند با گذشت زمان ایجاد شوند و شما می توانید مقدار و زمان و انرژی متعهد خود را برای چیزی که ثابت کرده اید ، افزایش دهید. بهتر است هربار فقط سعی کنید یک عادت جدید ایجاد کنید ، تا از این که خود را بیش از حد اذیت کنید.

چگونه عادت های خوب بسازیم ؟
چگونه عادت های خوب بسازیم ؟

۳-عادت های زنجیره ای.

اگر آن را به کاری که قبلاً انجام داده اید پیوند دهید بسیار آسان تر است. تعهد به مراتب ساده تر از یک نوع تمرین جدید است.مثلا ابتدا هر روز یک ربع پیاده روی کنید بعد که این تبدیل به یک عادت برای شما شد میتوانید روزانه یک ربع یوگا را هم به آن اضافه کنید.

۴-عادت های خود را ارزیابی کنید.

خوب است که یک عادت و روال جدید را شروع کنید اما شما میتوانید مثلا بعد از یک ماه که از عادت جدید گذشت آن را ارزیابی کنید چطور پیش رفت ،چقدر مفید بود و … . زمانی را برای ارزیابی منظم عادات و روال خود اختصاص دهید و به خود اجازه تغییر چیزهایی را بدهید که نتیجه آن مورد رضایت شما نیستند. با گذشت زمان ، همانطور که با شکل گیری عادت های جدید به موفقیت بیشتری دست می یابیم و علاقه به زندگی و احساس خودکارآمدی را ایجاد می کنیم ، احتمالاً افزایش انگیزه را به عنوان محصول جانبی تعهد به شکل گیری عادت را مشاهده خواهیم کرد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.