پزشکیریپورتاژ

درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی

درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی

درمان شقاق در طب بوعلی سینا چگونه است؟ آیا درمان شقاق مقعدی با عسل امکان پذیر است؟ کدام پماد برای درمان شقاق موثرتر است؟ چگونه اقدام به درمان شقاق مقعدی با الوورا کنیم؟ سوالاتی از این قبیل بیشترین سوالاتی هستند که افراد برای درمان شقاق مقعدی می‌پرسند. از همین‌رو تصمیم گرفتیم در این مطلب راهکارهایی را به عنوان درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی ارائه دهیم.

یکی از راهکارهای درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی، استفاده از روغن نارگیل است. روغن نارگیل برای التیام زخم‌های مرطوب به‌کار گرفته می‌شود. تخم کتان برای درمان یبوست، یکی دیگر از راهکارهای درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی است. در طول مقاله به نحوه مصرف تخم کتان برای درمان فیشر مقعدی خواهیم پرداخت. درمان شقاق مقعدی با عسل و درمان شقاق مقعدی با الوورا از دیگر راه‌حل‌های درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی به شمار می‌روند. نحوه مصرف هر یک از این داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌های نشیمنگاه مانند شقاق را در ادامه خواهیم خواند.

درمان شقاق مقعدیتوجه داشته باشید که اگر بعد از چند روز استفاده از این داروهای گیاهی، تاثیری در بهبود شقاق مقعدی احساس نکردید، باید به پزشک مراجعه کنید تا مداخله‌های دارویی یا روش‌های غیرتهاجمی مانند درمان شقاق با لیزر پیش گرفته شود.

درمان شقاق مقعدی با گیاهان دارویی

آیا راه‌حلی برای درمان شقاق در طب سنتی وجود دارد؟ پیش از آنکه راهکارهای طب سنتی را برای درمان پیش بگیرید باید به موضوع مهمی توجه داشته باشید و آن نکته این است که طب سنتی یا داروهای گیاهی در اغلب مواقع نمی‌توانند از بین برنده کامل بیماری و منشا اصلی آن باشند.

 بلکه این طب و دستورالعمل‌های آن صرفاً به دفع و کاهش علائم بیماری کمک می‌کند. شقاق مقعدی دردناک و آزاردهنده است. در مراحل ابتدایی می‌توانید علائم ناشی از این عارضه را با کمک راهکارهایی در طب سنتی کاهش دهید. در ادامه به برخی از موثرترین راه‌های درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی خواهیم پرداخت.

درمان شقاق مقعدیدرمان گیاهی شقاق با روغن نارگیل

یکی از راهکارهای موثر درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی، استفاده از روغن نارگیل است. بسیاری از پزشکان طب سنتی معتقد هستند که روغن نارگیل در درمان زخم‌های مرطوب بسیار موثر است. توجه داشته باشید که شقاق مقعدی منجر به یک شکاف کوچک در سر مقعد می‌شود.

اما اگر به مرحله حاد برسد، شکاف یا پارگی سطح پوست بیشتر شده و فرد حین اجابت مزاج درد و خونریزی بیشتری را احساس خواهد کرد. راه‌های درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی مانند روغن نارگیل، تا زمانی که این شکاف کوچک است تاثیر بیشتری می‌گذارند.

درمان گیاهی شقاقچگونه از روغن نارگیل برای درمان فیشر مقعدی استفاده کنیم؟

اگر به تازگی متوجه یک شکاف و خراش پوستی کوچک در سر مقعد شده‌اید و خونریزی کمی حین دفع مدفوع مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد مبتلا به فیشر مقعدی (fissure) شده‌اید. در صورتی که این شکاف کوچک باشد، می‌توانید با روغن نارگیل به دفع و کاهش علائم کمک کنید. روغن نارگیل طبیعی خاصیت ضدعفونی کننده و ترمیم کننده زخم دارد. برای درمان فیشر مقعدی یک بار در طول روز و یک بار قبل از رفتن به رختخواب این روغن را در منطقه بروز زخم و شکاف به صورت موضعی استفاده کنید.

تخم کتان؛ از دیگر راه‌های درمان گیاهی شقاق

فیشر مقعدی یک عارضه رایج است که درصد زیادی از افراد آن را تجربه کرده‌اند. از آنجایی که یبوست یکی از دلایل اصلی ابتلا به شقاق مقعدی است، یکی از راه‌های اصلی درمان فیشر مقعدی نیز مصرف مایعات زیاد و رژیم غذایی پرفیبر است.

از همین‌رو به عنوان یکی از راهکارهای درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی، می‌توان به مصرف تخم کتان اشاره کرد. تخم کتان سرشار از فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ است که به درمان یبوست مزمن کمک می‌کند. در اغلب افراد پس از درمان یبوست، علائم شقاق مقعدی نیز رو به کاهش گذاشته است.

تخم کتان را چگونه مصرف کنیم؟

همان‌طور که خاطر نشان کردیم، از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به شقاق، خشکی مدفوع و یبوست است. مصرف تخم کتان به درمان یبوست در افراد کمک شایانی می‌کند. برای درمان یبوست و کاهش علائم فیشر مقعدی که ناشی از یبوست مزمن است، هر شب قبل از خواب یک قاشق پودر تخم کتان را در آب حل کرده و میل کنید.

درمان شقاق مقعدی با عسل

از دیگر راهکارهای درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی عسل است که در طب سنتی توصیه‌های فراوانی به استفاده از آن شده است. باز هم تاکید می‌کنیم که راهکارهای طب سنتی و داروهای گیاهی قادر به از بین بردن منشا بیماری‌ها نیستند و تنها می‌توانند عوارض و علائم ناشی از آن عارضه را کاهش دهند.

از همین‌رو چنانچه شقاق یا فیشر مقعدی در مراحل ابتدایی است، با استفاده از عسل می‌توانید درد ناشی از این عارضه را کاهش دهید. عسل خاصیت تسکین دهندگی فوق‌العاده‌ای دارد و اثر چشمگیری در کاهش درد خواهد گذاشت. اما چنانچه به شقاق مقعدی حاد دچار شده باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا مداخله‌های دارویی و در صورت نیز روش‌های جراحی برای از بین بردن کامل شقاق پیش گرفته شوند.

نحوه استفاده از عسل برای درمان شقاق مقعدی

کمی عسل، موم و روغن زیتون را به مقدار مساوی با یکدیگر مخلوط کنید. ترکیب حاصل را چند دقیقه درون ماکروویو یا بر روی بخار کتری بگذارید تا موم آب شود. پس از آنکه موم کاملا آب شد اجازه دهید مخلوط کمی سرد شود و سپس بر روی موضع بمالید و اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه این ترکیب بر روی موضع زخم بماند. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر، این کار را تا چندین مرتبه در طول روز تکرار کنید.

درمان شقاق مقعدی با الوورا

یکی دیگر از راهکارهای موثر درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی، استفاده از آلوئه ورا است. پزشکان طب سنتی عقیده دارند که گیاه آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی دارد و به درمان و ترمیم زخم کمک زیادی می‌کند. درمان و ترمیم زخم‌های بافت آسیب دیده مقعد بر اثر شقاق، منجر به کاهش درد نیز خواهد شد.

روش استفاده از آلوئه ورا برای درمان فیشر مقعدی

ژل آلوئه ورا یک درمان موثر برای زخم، سوختگی و سایر عارضه‌های پوستی است. برای درمان شقاق مقعدی با الوورا کافی است یک برگ از ژل آلوئه ورا را جدا کرده و برش دهید. ژل داخل آن را خارج کنید و در ناحیه مقعد استفاده کنید. گیاه آلوئه ورا را می‌توانید از گلخانه‌ها تهیه کنید. برخی از عطاری‌ها نیز برگ‌های آلوئه ورا را برای فروش دارند که می‌توانید خریداری کنید.

در چه صورتی برای درمان شقاق باید به پزشک مراجعه کنیم؟

همان‌طور که خواندید راه‌های متعددی برای درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی وجود دارد. دقت داشته باشید که درمان‌های گیاهی برای فیشر مقعدی باید در سه روز اول تا حد قابل قبولی موثر واقع شوند؛ در چنین شرایطی یک دوره ۱۰ روز تا دو هفته این درمان را ادامه دهید. اما اگر در سه روز اول هیچ علائمی مبنی بر بهبود علائم ناشی از شقاق مشاهده نکردید، باید به پزشک اطلاع دهید.

علاوه بر درمان شقاق با داروهای گیاهی، روش‌های دارویی و تهاجمی (جراحی) نیز برای درمان این عارضه استفاده می‌شوند. اینکه کدام یک از این روش‌ها برای درمان شما موثرتر است را باید پزشک معالجتان تشخیص دهد. درمان شقاق با لیزر یکی از روش‌های نوین و کم تهاجمی است که جایگزین روش‌های جراحی شده است. بنابراین اگر به تشخیص پزشک به فیشر مقعدی حاد مبتلا شده باشید و درمان‌های خانگی و گیاهی دیگر کارساز واقع نباشند، می‌توانید در یک کلینیک معتبر تحت درمان با لیزر قرار بگیرید.

دارای ۱۸ سال سابقه ی درخشان دربابل و تهران با بیش از هزاران جراحی موفق در کلینیک‌های مختلف و سابقه درخشان دربیمارستان میلاد تهران عمل‌های زیبایی سینه، جراحی زیبایی شکم، لابیاپلاستی، لیپوماتیک و … زیباترین اندام را از بیتا کلینیک بخواهید. بیش از هزار عمل جراحی موفق گوشه‌ای از توانمندی کلینیک بیتا است. سرکار خانم دکتر پروانه منصوری با بیش از ۱۸ سال سابقه درخشان در کلینیکهای مختلف و بیمارستان‌های مطرح کشور نظیر میلاد تهران با راه اندازی کلینیک خود با به کارگیری کادری مجرب و بهترین دستگاه‌های بروز دنیا آماده ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان است. بهترین کلینیک پزشکی در تهران

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته و مجله اینترنتی  ایران فان هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا