پزشکی

اهدای خون: ۵ فایده اهدای خون برای سلامتی

خون برای بقای یک فرد ضروری است زیرا بیشتر اکسیژن و مواد مغذی را به بافت های مختلف بدن منتقل می کند. به همین دلیل است که مراکز بهداشتی و درمانی همیشه به اهدای خون نیاز دارند تا راه نجاتی برای بیماران مبتلا به بیماری های جدی پزشکی فراهم کنند و آنها را به سلامت بازگردانند.

اهدای خون چه فوایدی دارد؟

غربالگری رایگان سلامت:

قبل از اهدای خون، علائم حیاتی شما بررسی می شود و از آمادگی کافی برای اهدای خون اطمینان حاصل می شود. این معاینه ممکن است به شما در مورد برخی از مضرات سلامتی پنهان مانند هموگلوبین آهن پایین، آریتمی یا هر عفونت دیگری بگوید.

این چک آپ مینی به شما بینشی عالی از سلامتی شما می دهد و شما را از بیماری هایی که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشند آگاه می کند.

کاهش ذخایر مضر آهن:

یک اختلال ژنتیکی هموکروماتوز باعث می شود بدن شما آهن بیشتری را از رژیم غذایی که مصرف می کنید جذب کند. آهن بیش از حد می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند بیماری های کبد و دیابت شود.

اهدای خون منظم بهترین راه برای کاهش ذخایر آهن اضافی است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید حذف گلبول‌های قرمز خون با فلبوتومی یا اهدای خون بهترین درمان برای بیماران برای کاهش آهن اضافی در خون است.

5 فایده اهدای خون برای سلامتیسیستم عروقی سالم تر:

اهدای خون منظم به شما کمک می کند تا قلب خود را سالم نگه دارید زیرا فشار خون را کاهش می دهد و خطر حملات قلبی را کاهش می دهد. اهدای خون به شما کمک می کند تا سطح هموگلوبین خود را تحت کنترل نگه دارید.

هموگلوبین بیش از حد باعث خون چسبناک تر می شود که با ایجاد لخته همراه است. اهدای خون در مردان مفیدتر است زیرا زنان دارای چرخه های قاعدگی هستند بنابراین روند طبیعی خود را برای کاهش سطح آهن و Hb افزایش می دهند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان:

افزایش سطح آهن نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان و افزایش مرگ و میر مرتبط است. مطالعه ای که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شد، بیان کرد که افرادی که به طور منظم خون اهدا می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

این مطالعه همچنین نشان داد که زنان پس از یائسگی شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان دارند زیرا بدن آنها دیگر مکانیزمی برای کاهش آهن اضافی ندارد.

 سلامت روانی و عمر طولانی تر:

یک واحد خون می تواند جان سه نفر را نجات دهد. اکثریت مردم داوطلبانه اهدا می کنند زیرا کمک به دیگران احساس خوبی دارد و باعث ایجاد حس رضایت می شود.

اهدای خون می تواند روحیه شما را تقویت کند و خطر ابتلا به افسردگی یا اضطراب را کاهش دهد و طول عمر شما را افزایش دهد. اهدای خون ممکن است یک درمان دائمی نباشد اما به کسی کمک می کند که زنده بماند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا