مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

استرس شغلی چیست؟

0 5

استرس پاسخ جسمی و روحی بدن به هر رویدادی در محیط است که می تواند مثبت یا منفی باشد.استرس خوب پاسخ فیزیکی و عاطفی به حوادثی است که می تواند احساس هیجان در افراد ایجاد کند.استرس شغلی در مقادیر کم می تواند چیز خوبی باشد ، مانند دریافت تبلیغ یا شروع یک پروژه جدید. با این حال ، استرس طولانی مدت مربوط به کار می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود که شامل فرسودگی ، بدبینی و ناکارآمدی است.

چگونه استرس شغلی را شناسایی کنیم؟

علائم هشدار دهنده که استرس شغلی:

مشکل در خوابیدن
همیشه به کار فکر کنید
مرزهای ضعیف در محل کار (به عنوان مثال ، تعادل ضعیف کار و زندگی)
قرار دادن کار قبل از سلامت جسمی (به عنوان مثال تأخیر در قرارهای پزشکان برای کار)
مشکل در تمرکز
احساس اضطراب ، افسردگی ، تحریک پذیری
علاقه کم به کار
استفاده از مواد مخدر

عواملی که شما را مستعد استرس در محل کار می کنند؟

شرایط مختلف ، محیط ها و عوامل شخصی در استرس در محیط کار نقش دارد. عوامل استرس زا می تواند شامل فشارهای خارجی مانند موارد زیر باشد:

مشکلات مالی
اخراج های اخیر در محل کار
تغییرات اداری در محل کار

استرس شغلیعلت فرسودگی و استرس شغلی :

اضافه کار: وقتی کارگران برای تکمیل وظایفی که به آنها محول شده است بیش از حد کار می کنند اما حقوق کافی نمیگیرند
عدم کنترل: هنگامی که کارگران بسیار پرکار هستند ، توازن بین زندگی و زندگی آنها را مختل می کنند و استقلال آنها را برای تصمیم گیری سلب می کنند.
پاداش ناکافی: وقتی کارگران به دلیل کارشان پاداش کافی نمی گیرند
فروپاشی در جامعه: روابط ضعیف در محل کار
عدم انصاف: هنگامی که افراد احساس می کنند با آنها عادلانه رفتار نمی شود
تعارض ارزش: وقتی ارزشهای شخصی افراد با ارزشهای سازمان در تعارض باشد

تأثیر استرس شغلی بر سلامت روان و بهره وری شغلی

استرس کاری می تواند تأثیرات بی شماری بر سلامت روان داشته باشد. اثرات مثبت استرس می تواند شامل هیجان کسب تبلیغ و تجربه رشد از طریق یادگیری و راهنمایی باشد.

استرس کاری می تواند به احساس فشار بیش از حد در کار فعلی کمک کند. وقتی استرس طولانی شود ، می تواند اثرات منفی بر سلامت روان داشته باشد ، از جمله:

اضطراب
افسردگی
تحریک پذیری
عدم توانایی در تمرکز
خستگی
کمبود انگیزه
همه این عوامل می توانند باعث فرسودگی شغلی در محل کار شوند.

اقداماتی برای مقابله با استرس شغلی هنگام حضور در خانه

بررسی ایمیل های کاری و به روزرسانی اولین کار صبح و آخرین مورد قبل از خواب شبانه می تواند ذهن شما را خسته کند و خواب شما را مختل کند. خواب کم فقط از سلامتی و بهره وری کلی شما می کاهد.

بسیاری از افراد حرفه ای در زمان تعطیلات در استراحت از محل کار با مشکل روبرو هستند و بسیار مفید است که از گوشی و تبلت و هرچیزی که آنها را به شغلشان مرتبط میکند جدا شوید تا بتوانید هنگام بازگشت به کارتان حال بهتری داشته باشید.

یکی از راهکارهای مفید برای کنار آمدن با استرس در کار ، ایجاد مرزهایی برای ایجاد تعادل بین زندگی و زندگی است. می توانید این کار را به روش های زیر انجام دهید:

اعلان های ایمیل و برنامه های مربوط به کار را خاموش کنید تا بتوانید روی سایر زمینه های مهم زندگی خود تمرکز کنید.
فناوری و گجت های مربوط به کار را در خارج از اتاق خواب نگه دارید.
به هنگام شام و وقت خانواده ، فناوری مربوط به کار خود را در اتاق دیگری بگذارید.
ایمیل های خودکار را برای عصرها و آخر هفته ها تنظیم کنید تا به دیگران بفهمانید در ساعت های کاری به ایمیل ها پاسخ خواهید داد.
ورزش های تنش زا در دفتر کار خود انجام دهید
استرس کاری را می توان از طریق یک سبک زندگی سالم ، از جمله خوب غذا خوردن ، ورزش ، گذراندن وقت با عزیزان و شرکت در فعالیت های معنی دار کاهش داد.

در محل کار ، استراحت دوره ای در طول روز ، پیاده روی و تمرین تنفس عمیق یا تمرین های هوشیاری می تواند مفید باشد.

همچنین اگر بیش از حد تحت فشار هستید و نمی توانید فشار روانی خود را مدیریت کنید ، برای کمک حرفه ای به یک ارائه دهنده خدمات بهداشت روان مراجعه کنید.

چگونه می توان از استرس در محیط کار جلوگیری کرد؟

ممکن است اجتناب از استرس های مربوط به کار کاملاً غیرممکن باشد ، اما قطعاً می توانید با مدیریت بهتر آن ، آسیب آن را بر سلامتی خود کاهش دهید.

داشتن روابط قوی در محل کار و خارج از کار برای به دست آوردن پشتیبانی در شرایط استرس زا مفید است. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

وقتی احساس می شود کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد ، درخواست کمک برای پایان کارها می تواند مفید باشد.
به دنبال مدیران بگردید تا برای اتمام کار وقت بیشتری یا منابع کافی را بخواهند.
ناهار را با دیگران بخورید و از علاقه مندی همکاران برای ایجاد احساس اجتماع و رفاقت در دفتر بپرسید.

برای کنترل استرس یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید
استرس کاری اغلب الگوی غذایی ناسالم ایجاد می کند زیرا جایی برای ذهن شما و برنامه شما برای نگرانی در مورد سلامتی شما باقی نمی گذارد.

به عنوان مثال ، شروع روز با ۲ فنجان قهوه ، گرفتن یک کیسه چیپس یا غذای زیادی، گرفتن فست فود برای ناهار و سپس وعده غذایی منجمد در خانه برای شام آسان است.

اگرچه این انتخاب ها می توانند یک استراتژی صرفه جویی در وقت باشند ، اما یک الگوی غذایی طولانی مدت که باعث ماندگاری می شود می تواند در طولانی مدت استرس را تشدید کند.
همچنین بخوانید

برعکس ، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به کاهش استرس کمک کند. عادت های سالم معمول می شوند و معمول می شوند ، بنابراین تنظیم رژیم غذایی مفید است.

 تعیین یک هدف کوچک می تواند مفید باشد ، مانند تنظیم زنگ هشدار ۱۰ دقیقه زودتر از زمان بیدار کردن به طور منظم ، بنابراین وقت اضافی برای خوردن صبحانه سالم یا تهیه میان وعده سالم دارید که می توانید برای ناهار بسته بندی کنید.

در پایان هفته ، بررسی اینکه تا چه حد به هدف خود رسیده اید مهم است و اهداف و گزینه های هوشمند آینده خود را در صورت لزوم تنظیم کنید.

برای به دست آوردن یک رژیم غذایی خاص ، کمک به یک متخصص تغذیه که می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه غذایی مناسب که نیازهای بهداشتی فردی شما را برآورده کند ، کمک کند.

درمان استرس شغلی
درمان استرس شغلی

نکاتی درباره خودمراقبتی برای کاهش استرس در مطب و بهبود کارایی کار

این که آیا شما در یک اداره کار می کنید یا از خانه یا بسیاری از مسئولیت های غیر مرتبط با کار را بر عهده دارید ، ایجاد فضای مراقبت از خود در برنامه روزانه دشوار است.

یک مراقبت معمول از خود برای کنار آمدن با استرس مربوط به کار و همچنین سایر عوامل استرس زا در زندگی روزمره شما مهم است.

۱-ذهن آگاهی می تواند یک استراتژی مفید باشد

یکی از تمرینات مورد علاقه ذهنم این است که از خودم بپرسم ، “پاهای من کجا هستند؟” سپس آگاهی خود را بر روی پاهای خود متمرکز می کنم و چند دقیقه به خودم فرصت می دهم تا متوجه شوم.

این یک استراتژی است که می تواند با احتیاط انجام شود ، بدون اینکه سایر همکاران بدانند. انواع مختلفی از تمرینات ذهن آگاهی وجود دارد که می تواند مفید باشد!

۲- در طول روز استراحت کوتاه کنید

برای مقابله با خستگی و یکنواختی تمام روز نشستن جلوی کامپیوتر ، در طول روز استراحت کوتاهی داشته باشید.

در ابتدا ایستادن برای پیاده روی ممکن است خلاف نتیجه به نظر برسد. با این وجود ، ۱۰-۱۵ دقیقه دور شدن از محل کار می تواند ابزاری مفید برای کنار آمدن در نهایت تمرکز مجدد و حفظ بهره وری باشد.اگر در هنگام استراحت ناهار وقت اضافی دارید ، به جای بازگشت سریع به دفتر ، اگر هوا اجازه می دهد ، بیرون بروید.

۳-خواب کافی داشته باشید

خواب عامل مهم دیگری در حفظ کارایی کار است. وقتی پروژه های بزرگ و مهلت مقرر در آستانه است ، می توانید برای ادامه کار بیدار ماندن تا آخر شب وسوسه انگیز باشید.با این حال ، بزرگسالان به طور کلی هر شب به ۷ تا ۹ ساعت خواب احتیاج دارند و هنگامی که کار باعث تداخل در خواب می شود ، فرسودگی شغلی ایجاد می شود.

۴- با یک متخصص بهداشت پزشکی مشورت کنید

با یک متخصص مراقبت بهداشت روان ملاقات کنید تا در مورد راهکارهای خاص کنار آمدن که برای زندگی شما مفید است بحث کنید.

شاید شما به خواندن این مطلب هم علاقه مند باشید:چگونه با شرایط استرس زا کنار بیاییم؟
حرف آخر درباره استرس شغلی

استرس مربوط به شغل می تواند شما را وادار به پیشرفت بهتر کند ، به شرطی که کاملاً تحت کنترل باشد. اما همه افراد متفاوت ساخته شده اند و ممکن است برخی از افراد تحت فشار مداوم خوب کار نکنند.علاوه بر این ، برخی از افراد تمایل به استرس در مورد هر چیز کوچکی راجع به کار دارند که می تواند به طور جدی ناتوان کننده باشد.

اگر اجازه دهید استرس شما را تحت فشار قرار دهد ، نه تنها باعث کاهش بهره وری شما می شود بلکه به سلامت جسمی و روحی شما آسیب می رساند. بنابراین ، کار بی مورد در مورد کار شما را از انجام وظیفه به بهترین توانایی باز می دارد.

 اگر اجازه دهید استرس کاری شما بیش از حد به شما برسد ، می تواند به زندگی شخصی شما نیز سرایت کند.

زندگی با این تنش مداوم می تواند شما را از چیزهای خوب زندگی کور کند و شما را درگیر کار بی دلیل و تنها در حالی که از خانواده ، دوستان و زندگی اجتماعی خود غافل می کنید ، نگه دارد. به یاد داشته باشید ، شغل شما بخشی ضروری از زندگی شما است ، اما پایان کار و پایان زندگی نیست.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.