جالبه ؛)منتخب

حقایقی ترسناک که نگاه تان به دنیا را تغییر خواهد داد

گاهی در عادی ترین چیزها هم نکته ی ترسناکی وجود دارد. مثلا آیا می دانید که در طول زندگی تان هزاران بار در مجاورت قاتلان خطرناک قرار می گیرید بدون آنکه خبر داشته باشید، یا اینکه اگر تابلوی «شنا ممنوع» را نادیده بگیرید ممکن است مغزتان خوراک انگل خطرناکی شود؟ در ادامه به حقایق ترسناک و عجیبی درباره ی دنیا می پردازیم که نگاه تان را تغییر خواهد داد.

۱- تا اواخر دهه ی ۱۹۸۰ بعضی پزشکان معتقد بودند نوزادان درد را احساس نمی کنند

حقایق ترسناک و عجیب

تحقیقات پزشکان بریتانیایی و ایرلندی در سال ۱۹۸۸ نشان داد ۱۳ درصد از مردم مطمئن بودند کودکان صفر تا دوازده ماهه درد را احساس نمی کنند و ۲۳ درصد از مردم از این بابت مطمئن نبودند. در آن زمان پزشکان در بعضی جراحی های مهم اغلب تنها از بی حسی موضعی برای نوزادان استفاده می کردند.

این موضوع که آیا کودکان کمتر از یک سال درد را احساس می کنند سال ها مورد بحث بود. اما حالا ثابت شده است که کودکان تازه متولد شده و حتی آن هایی که هنوز در شکم مادرشان هستند، می توانند درد را احساس کنند.

۲- احتمال مرگ در زمان حمام کردن بیشتر از احتمال برنده شدن در قرعه کشی است

طبق ارزیابی های مختلف، احتمال برنده شدن جایزه در یک قرعه کشی از ۱ در ۱۷۶ میلیون تا ۱ در ۱۵ میلیون است. متأسفانه احتمال مرگ در حمام خانه ی خود بسیار بیشتر، یعنی ۱ در ۸۴۰ هزار است. با این حال بسیاری از مردم به خوش شانسی خود اعتقاد دارند و حتی بعضی از آن ها در قرعه کشی ها برنده می شوند.

۳- در طول زندگی خود ممکن است بی آنکه متوجه باشیم هزاران بار در معرض قتل قرار بگیریم

این احتمال به محل زندگی تان و تعداد افرادی که هر روز با آن ها مواجه می شوید بستگی دارد. اگر در شهر کوچکی زندگی می کنید، در طول زندگی تان با ۱۶ قاتل مواجه خواهید شد. اما اگر در شهر بزرگی زندگی می کنید و هر روز با صدها نفر مواجه می شوید، در طول زندگی تان بدون آنکه بدانید در مجاورت هزاران قاتل قرار خواهید گرفت.

مشکل این است که اغلب جنایتکاران، از جمله قاتلان سریالی مثل تد باندی (عکس بالا)، شبیه مردم عادی هستند و می توانند زندگی به ظاهر عادی ای داشته باشند. باندی مدتی در یک مرکز تماس کار کرده و در آنجا به مردم کمک می کرد. او کسانی که قصد خودکشی داشتند را به سرویس اضطراری ۹۱۱ گزارش می داد تا آن ها را نجات دهند. اما در پشت نقاب این انسان درستکار، یک آدم ربا، جنایتکار و متجاوز وجود داشت که از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۸ مرتکب ۳۰ قتل شده بود.

۴- احتمال مرگ در روز تولد خود بیشتر از احتمال مرگ در روزهای دیگر است

تحقیقات جدید نشان می دهد نرخ مرگ و میر افراد در روز تولدشان به طور متوسط ۶/۷ درصد بیشتر از مرگ در روزهای دیگر است. محققان پی برده اند که این نرخ در مورد جوانان و تعطیلات آخر هفته حتی بیشتر است.

متأسفانه علت این مسأله مشخص نیست. اما شاید به دلیل آن باشد که احتمال سوانح در مهمانی ها یا تصمیم به خودکشی افراد افسرده در این روز بیشتر است.

۵- انگلی وجود دارد که در هنگام شنا از طریق بینی وارد مغز و باعث مرگ می شود

این انگل که نگلریا فاولری نام دارد از طریق بینی وارد مغز شده و شروع به خوردن آن می کند. شاید یک داستان تخیلی به نظر برسد اما متأسفانه حقیقت دارد. این انگل در آب های گرم آلوده زندگی می کند و از طریق عصب بویایی خود را به مغز می رساند و باعث بروز بیماری ای به نام مننگوانسفالیت آمیبی اولیه می شود.

این بیماری گاهی حتی با دارو هم قابل درمان نیست و در نهایت باعث مرگ شخص مبتلا می شود. بنابراین هرگز به علائم هشدار در نزدیکی سواحل و مکان های شنا بی اعتنا نباشید.

۶- اغلب، جسد کوهنوردانی که در مسیر قله ی اورست از دنیا رفتند همان جا باقی می ماند

در کوه اورست ناحیه ای وجود دارد که به منطقه ی مرگ معروف شده و از ارتفاع ۲۶ هزار پایی کوه (حدوداً ۸ کیلومتر) آغاز می شود. کوهنوردانی که در این منطقه جان خود را از دست می دهند، جسدشان برای همیشه آنجا باقی می ماند چون هیچ هلیکوپتری نمی تواند در آن ارتفاع پرواز کند و حمل اجساد در چنین شرایطی حتی برای گروه های امدادی با تجربه هم بسیار خطرناک است.

اما نکته ی تکان دهنده ی دیگری که وجود دارد آن است که کوهنوردانی که عازم قله ی اورست هستند از اجساد بعضی از کوهنوردان درگذشته برای اشاره به موقعیت مکانی خود استفاده می کنند. برای مثال، یکی از آن ها جسد مردی بود که به «چکمه سبز» معروف شده بود. از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۴، کفش های این مرد در جهت مسیر قله قرار داشت تا آنکه بقایای جسدش ناپدید شد.

۷- کسانی که هر روز ۲ ساعت تلویزیون نگاه می کنند، ۱/۴ سال از عمرشان کم می شود

این مشکل جدیدی نیست چون از زمان اختراع رادیو و تلویزیون، این ابزارها به منابع اصلی دریافت اخبار تبدیل شدند. حتی حالا با وجود اینترنت و گوشی های هوشمند، بسیاری از مردم هنوز تلویزیون نگاه می کنند. اما تحقیقات نشان می دهد کسانی که ۲ ساعت از روز خود را در مقابل تلویزیون سپری می کنند، طول عمرشان به اندازه ۱/۴ سال کوتاه تر می شود. اما علت این مسأله نه خود تلویزیون، بلکه عادت به تحرک نداشتن در هنگام تماشای آن است.

۸- این مایت روی صورت نیمی از انسان ها زندگی می کند و سلول های پوستی آن ها را می خورد

یک سوم کودکان، نیمی از افراد بزرگسال و دو سوم افراد مسن این مایت را روی صورت خود دارند که به آن دمودکس (Demodex) گفته می شود. در اغلب موارد، این مایت درون یا در نزدیکی فولیکول های موهای ابرو، مژه و بینی زندگی می کنند.

مایت های دمودکس از سلول های پوست و چربی طبیعی آن تغذیه می کنند. این مایت ها معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند اما در بعضی موارد (زمانی که شخص دچار بیماری یا اضطراب شدیدی می شود) تعداد آن ها به میزان چشمگیری افزایش پیدا می کند و این مسأله منجر به بیماری پوستی ای به نام دمودیکوزیس می شود.

۹- روزانه ۲۷ هزار درخت قطع و تبدیل به دستمال توالت می شود

این آمار حقیقتا تأسف آور است به همین دلیل لازم است که تکنولوژی های بازیافت مواد ارتقا پیدا کنند و دستمال های کاغذی از مواد دیگری تولید شوند.

۱۰- میکروب های روی تلفن همراه ۱۰ برابر بیشتر از میکروب های کاسه ی توالت هستند

بسیاری از ما در زمان خوردن غذا تلفن همراه خود را کنار دست مان می گذاریم اما تصور کنید که به جای گوشی، یک کاسه ی توالت در کنارتان بود. اگرچه تصور چندش آوری است اما حقیقت آن است که کاسه ی توالت کم خطر تر از تلفن همراه تان است. محققان پی برده اند که میکروب های روی تلفن همراه ۱۰ برابر بیشتر از میکروب های کاسه ی توالت هستند.

کارشناسان معتقدند برای حل این مشکل کافی است تلفن همراه خود را با یک دستمال آغشته به الکل تمیز کنید. البته دستگاهی هم اختراع شده (عکس بالا) که باکتری های روی گوشی را از بین می برد.

۱۱- قبرستانی از کشتی ها در اعماق اقیانوس ها وجود دارد

طبق گزارش ها، نزدیک به ۳ میلیون کشتی در کف اقیانوس ها به گل نشسته است که یکی از آن ها کشتی معروف تایتانیک است. علاوه بر کشتی ها، زیر دریایی های متعددی هم در اعماق آب ها وجود دراد. اگر این کشتی ها را به سطح آب بیاوریم، صفی از آن ها درست می شود که به اندازه ی دو بار گردش به دور خط استوا طول دارد.

۱۲- هر ساله هزاران نفر به دلیل بدخطی پزشکان از دنیا می روند

اشتباهات دارویی سالانه جان ۷ هزار نفر را می گیرد. تحققیات نشان می دهد عمده دلیل این مسأله خوانا نبودن نسخه های پزشکان است. برای حل این مشکل، یک سیستم نسخه های اینترنتی طراحی شده تا از اشتباه کارکنان داروخانه ها در خواندن نسخه ها جلوگیری شود. البته همه ی کشورها مجهز به این سیستم نیستند و بیماران امیدوارند که کارکنان داروخانه ها تجربه ی کافی در خواندن نسخه ها داشته باشند.

۱۳- در عکس زیر همه ی انسان های دنیا حضور دارند جز یک نفر

در این عکس سفینه ی فضایی آپولو ۱۱ حامل نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، سطح کره ی ماه و سیاره ی زمین با همه ی ساکنانش را می بینید. تنها انسانی که در این عکس حضور ندارد مایکل کالینز، سومین فضانورد تیم اعزام شده به ماه است. زمانی که هم تیمی های کالینز بر سطح ماه قدم می گذاشتند او به تنهایی در مدار ماه بود. تنهایی واقعی یعنی همین!

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
منبع
روزیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا