پزشکی

۱۰ اشتباه رایج در استفاده از لنز های چشمی

۱۰ اشتباه رایج در استفاده از لنز های چشمی

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((۱۰ اشتباه رایج در استفاده از لنز های چشمی)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

 استفاده از لنز های چشمی به دلیل سهولت و راحتی که دارند ، محبوبیت زیادی دارند.با این حال ، هنگام دست زدن به آنها می توانید اشتباهات مختلفی مرتکب شوید ، که می تواند به چشمان شما آسیب برساند. بنابراین ، استفاده از آنها با احتیاط ، مراقبت و بهداشت بسیار حیاتی است.

مشکلات مربوط به استفاده از لنز های چشمی

۱- پانوس

به دلیل کمبود اکسیژن ، رگهای خونی غیرطبیعی در قرنیه ایجاد می شوند. به طور معمول ، قرنیه ، لایه بیرونی چشم است که به تمرکز نور کمک می کند ، فاقد رگ های خونی است.

لنزهای تماسی در جلوی قرنیه قرار می گیرند و بنابراین ، استفاده طولانی مدت می تواند باعث کمبود اکسیژن شود. چنین کمبود اکسیژن مزمن همچنین می تواند منجر به تورم ، درد ، خیرگی و حساسیت به نور شود.

۲- کراتیت عفونی

عفونت میکروبی در قرنیه می تواند باعث التهاب و قرمزی شود. استفاده منظم از لنزهای تماسی می تواند باعث سایش در سطح چشم شود و خطر ابتلا به چنین عفونت هایی را افزایش دهد.

همچنین ، استفاده طولانی مدت از تماس ، ضد عفونی کننده نامناسب و استفاده از لنز هنگام شنا می تواند شما را مستعد ابتلا به کراتیت عفونی کند.

استفاده از لنز های چشمی اشتباهات رایج هنگام استفاده از لنز های چشمی

چشمان شما بسیار ظریف است و باید با نهایت دقت مراقبت شود. این امر به ویژه هنگامی درست است که شما در حال وارد کردن یک جسم خارجی مانند لنزهای تماسی به داخل چشم خود هستید.

در اینجا چند اشتباه وجود دارد که مردم هنگام استفاده از لنزهای تماسی مرتکب می شوند که می تواند به چشم شما آسیب برساند:

استفاده طولانی مدت
خوابیدن با لنز
استفاده از آنها در آب
تمیز کردن لنز با آب شیر
استفاده از لنزهای تماسی منقضی شده
دست زدن به لنز ها بدون شستن دست ها
خشک نکردن دستهای شسته شده قبل از لمس لنزها ، زیرا آب میکروب های مختلف عفونی را که می توانند از طریق لنز وارد چشم شوند ، در خود جای داده است
استفاده از لنز حتی اگر چشم درد داشته باشد
عدم رعایت بهداشت برای نگهداری از لنز ها
مخلوط کردن محلول های لنز قدیمی و تازه
استفاده از لنز یکبار مصرف بیشتر از حد توصیه شده

به شما توصیه می شود هنگام استفاده از شنا یا استحمام از گذاشتن لنزهای تماسی خودداری کنید.از آنجا که آب با چشم تماس دارد ، میکروب ها می توانند در داخل لنزهای تماسی روی قرنیه گیر کنند ، بنابراین احتمال عفونت را افزایش می دهند.

لنزهای چشمی را قبل از خواب بردارید

بهتر است از گذاشتن لنز هنگام خواب خودداری کنید زیرا می تواند خطر عفونت را شش تا هشت برابر افزایش دهد.

با این حال ، اگر لنزهای تماسی خاصی برای شما تجویز شده است که حتی در هنگام خواب می توانید از آنها استفاده کنید ، می توانید با مشورت با ارائه دهنده مراقبت از چشم با لنزهای خواب خود بخوابید.

با این وجود ، هنوز هم توصیه می شود قبل از خواب لنزهای خود را از بین ببرید تا به چشمان خود استراحت لازم دهید.

بهترین راه برای تمیز کردن لنزهای چشمی

فقط باید از محلول های ضد عفونی کننده لنزهای تماسی برای تمیز کردن لنزهای تماسی استفاده شود و نه از آب لوله کشی که به میکروب ها و آلودگی های مختلف آلوده است.

هر بار قبل و بعد از استفاده از لنزها ، آنها را با محلول ضد عفونی کننده لنزهای تمیز مالش و شستشو دهید. از مخلوط کردن محلول تازه با محلول قدیمی یا استفاده شده موجود در قاب خودداری کنید.

اهمیت تمیز کردن لنز چشمی

رعایت بهداشت هنگام استفاده از لنزهای تماسی برای جلوگیری از عفونت و درد ناشی از هرگونه ماده خارجی که ممکن است روی لنز وجود داشته باشد بسیار مهم است. رعایت بهداشت مورد لنز تماسی به همان دلایل ضروری است.

با استفاده از محلول ضد عفونی کننده لنز ، مورد خود را مالش داده و آبکشی کنید ، آن را خالی کرده و روی یک دستمال تمیز وارونه قرار دهید تا هر زمان که لنزهای تماسی خود را می گذارید خشک شود.

برای ذخیره لنزهای خود پس از استفاده ، کیف را با محلول تازه لنز تماسی پر کنید. هر ۳ ماه یکبار پرونده را جایگزین یک مورد جدید کنید.

استفاده از لنز های چشمی
استفاده از لنز های چشمی

از لنزهای چشمی منقضی شده استفاده نکنید

تاریخ انقضا بر روی لنزهای تماسی نشان دهنده زمانی است که آنها از آلودگی عاری هستند و برای استفاده ایمن هستند.

بنابراین ، برای به حداقل رساندن احتمال عفونت یا سایر مشکلات ، نباید از لنزهای تماسی منقضی شده استفاده کنید.

چه زمانی نباید از لنز های چشمی استفاده کنید؟

در شرایط زیر از استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید:

بیماری چشم یا عفونت فعال
التهاب یا آسیب دیدگی چشم
خشکی چشم
آلرژی به لنزهای تماسی یا محلول های لنز
مشکل در حفظ بهداشت برای مراقبت از لنز
استفاده از آرایش هنگام استفاده از لنزهای تماسی

آیا با داشتن لنز در چشم ، میتوانید چشم هایتان را آرایش کنید؟

استفاده از آرایش هنگام استفاده از لنزهای تماسی کاملاً ایمن است به شرط آنکه اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از آلودگی انجام دهید.

قبل از استفاده از هرگونه آرایش یا کرم ، حتما لنزهای خود را وارد کنید تا از انتقال اجزای باقی مانده به لنزها و در نهایت به چشم جلوگیری شود.

همچنین هنگام استفاده از آرایش در اطراف چشم مراقب باشید تا از ورود مواد شیمیایی جلوگیری شود.

آیا لنز های چشمی از عینک چشم بهتر هستند؟

لنزهای چشمی به طور کلی یک روش ایمن و موثر برای اصلاح بینایی شما هستند. ممکن است راحت تر از عینک باشند زیرا در صورت بارندگی یا بخار مانع بینایی نمی شوند و به راحتی نمی ریزند.

با این حال ، ممکن است برای همه راحت نباشد. علاوه بر این ، بسیار مهم است که قبل از استفاده از لنزهای تماسی و اقدامات بهداشتی با ارائه دهنده مراقبت از چشم خود مشورت کنید.

حرف آخر درباره استفاده از لنز های چشمی :

گرچه بسیار نادر است ، اما آسیب ها و عفونت های مربوط به لنزهای تماسی می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند. عفونت ها می توانند باعث درد شوند ، در کارهای روزمره شما تداخل ایجاد کنند و حتی در موارد شدید منجر به کوری شوند.اما با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی مناسب در حین استفاده از لنزهای تماسی به راحتی می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا