سرگرمی :)

کتاب هایی با موضوع امام باقر(ع)

کتاب هایی با موضوع امام باقر(ع)

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((  کتاب هایی با موضوع امام باقر(ع)  )) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

لقب باقر برای امام پنجم 

شیخ صدوق در علل الشرایع به نقل از عمرو بن شمر آورده است: از حابر جعفی پرسیدم چرا به امام پنجم (ع)، باقر می گفتند؟ گفت: «چون علم را می شکافت و اسرار آن را آشکار می کرد» .

در مناقب ابن شهر آشوب نوشته شده است: گفته اند برای هیچ یک از فرزندان حسن و حسین (ع) این اندازه از علوم، از قبیل تفسیر و کلام و فتوا و احکام و حلال و حرام فراهم نشد که برای امام باقر (ع) .محمد بن مسلم نقل کرده است که از آن حضرت سی هزار حدیث پرسش کردم.

وارث عاشورا

در جریان حادثه عاشورا، در اوج بیداد دشمنان اسلام و اوج مظلومیت اهل بیت عصمت علیهم السلام ، امام محمد باقر علیه السلام کودکی چهار ساله بود که بار همه مصیبت های آن روز را با همه دردها و رنج های اسارت، بردبارانه در سینه کوچکش تاب آورد و مانْد تا روزی بار سنگین امامت امت اسلام را بر دوش کشد و درختی را که با خون پاک جد بزرگوارش آبیاری شده بود، به بار نشاند.

ایشان خود درباره این حادثه می فرماید: «هنگامی که جدم حسین علیه السلام به شهادت رسید، من چهار ساله بودم و جریان شهادت آن حضرت و آنچه در آن روز بر ما گذشت، همه را به یاد دارم.» رحمت و برکات خداوند بر وارث عاشورا، فرزند حسین شهید، امام محمد بن علی بن حسین علیه السلام

کتاب هایی با موضوع امام باقر(ع)
کتاب هایی با موضوع امام باقر(ع)

 کتاب هایی که ما را با امام باقر (ع) آشنا میکند

«امام محمدباقر (علیه السلام)»

این کتاب تالیف «شیخ عباس قمی» است که در واقع بازچاپ «باب هفتم» اثر مشهور «منتهی‌الآمال» نوشته مرحوم حاج شیخ عباس قمی است.

این کتاب به معرفی امام پنجم اختصاص دارد و در هفت فصل به موضوع‌هایی چون تولد، نام و کنیه، فضایل و مناقب و مکارم اخلاق، معجزات، کلمات حکمت‌آمیز، وفات، اولاد و حکایات منسوب به آن حضرت پرداخته است.

«در محضر امام محمدباقر (علیه السلام)»

این کتاب تألیف «علیرضا زکی‌زاده رنانی» حاوی روایاتی منسوب به حضرت باقرالعلوم است که به دو موضوع‌ کلی «عقاید» در فصل اول و «اخلاق» در فصل دوم می‌پردازد.
این کتاب دارای یک پیشگفتار است و نویسنده هدف خود از این نوشتار را پرداختن به مباحثی اعتقادی، تفسیری، فقهی و کلامی ذکر می‌کند.

زندگانی باقر آل محمد علیه‌السلام: گوهر علم: همراه با داستانی پندآموز

کتاب «زندگانی باقر آل محمد علیه‌السلام: گوهر علم: همراه با داستانی پندآموز» نوشته فاطمه دهکردی است که شیوه‌ای متفاوت در پرداختن به زندگی امام پنجم (علیه السلام) دارد.

کتاب، ساختاری رمان‌گونه دارد و با یک مقدمه از زمزمه‌های دل نویسنده آغاز می‌شود.

«جلوه امامت در افق دانش»

کتاب فوق به قلم «احمد ترابی» نوشته و توسط «بنیاد پژوهشهای اسلامی» منتشر شده است.
این کتاب به صورت تحقیقی و سندی معتبر در پنج فصل تنظیم گشته است. از لحاظ تحقیقی بودن و ارجاع ها به سندهای گوناگون از معدود کتاب هایی در این موضوع است که به فارسی به نگارش درآمده است.

منبع: مشرق نیوز ، حوزه ، هییات 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا