تفریح و گردشگری

ژئوپارک قشم میراث طبیعی جهانی در آستانه ی جدا شدن از یونسکو

ژئوپارک که در جزیره ی قشم در استان هرمزگان واقع شده است اولین ژئوپارک خاورمیانه است که از سال ۱۳۸۵ تحت حمایت یونسکو در آمده است.
اصولا مناطقی که محوطه‌هایی دارد که نشانگر تنوع عظیم زیستی و زمین‌شناختی کره زمین هست ژئوپارک نام دارد.

 ژئوپارک
ژئوپارک‌های جهانی یونسکو مناطقی هستند که از طریق برنامه‌های اجرا شده توسط جوامع محلی به‌منظور تقویت توسعه پایدار منطقه‌ای، تنوع زمین‌شناختی را ترویج می‌کنند. در ضمن ژئوپارک‌ها به ارتقای آگاهی از تغییر اقلیم و بلایای طبیعی و همچنین پایش این پدیده‌ها کمک کرده و بسیاری از آن‌ها امکان تدوین راهبردهای کاهش خطر بلایای طبیعی را برای جوامع محلی به وجود میاورند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید جزیری قشم به شکل دلفین در تنگه ی هرمز در سواحل جنوبی ایران واقع است دارای تشکیلات زمین‌شناختی منحصر به فردی است که در اثر فرسایش ایجاد شده مناطقی بسیار زیبا دیدنی و جذاب به شکل بیابان‌های سنگی ایجاد کرده‌ است.
این ژئوپارک به دلیل موقعیت استراتژیک خود در خلیج فارس از اهمیت بالایی برخوردار است و نماینده منطقه‌ای میان ژئوپارک‌های آسیای شرقی و اروپایی به شمار میرود.
همچین ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است از جمله
کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور،  نمکدان، کریان، موزهٔ ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر،ژئو لینک، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخرهٔ خرچنگ‌ها و…..

 ژئوپارک

ژئوپارک قشم باعث توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین‌الملل را در ایران و توسعه اقتصادی و اشتغال بخش عظیمی از بومیان جزیره ی قشم را در کنار مراقبت صحیح از میراث فرهنگیمان بر اساس استانداردهای بین‌المللی یونسکو فراهم می‌سازد.
نصب تابلو و علائم راهنمایی، ساخت هتل و مجموعه عوامل پشتیبانی برای حضور گردشگران در منطقه از جمله درخواست‌های یونسکو بود که باید در منطقه ژئوپارک قشم ایجاد می‌شد اما به آن توجه نشد بنابراین در سال ۱۳۹۱ این ژئوپارک به دلیل ضعف و ناتوانی مدیران سازمان منطقه آزاد قشم از یونسکو خارج شد.
ولی اردیبهشت سال ۱۳۹۶ با تلاش بومیان منظقه و با عوض شدن دولت و با تلاش مدیران و مسؤلان منظقه آزاد قشم توانست مجدد کارت سبز را از یونسکو دریافت کند و تاییده ای مجدد یونسکو را بگیرد.
حالا در سال ۱۳۹۸ متاسفانه به دلیل تخریب غار نمکی این ژئوپارک توسط عملیات ساخت پرورش میگو خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو جدی تر کرده است زیرا که تخریب میراث طبیعی ملی و جهانی طبق مستندات قانونى جرم محسوب میشود.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا