آشپزیپزشکی

ناسالم‌ ترین روش برای خوردن مرغ و ماهی

ازدیاد مصرف وعده های سرخ کردنی در طول روز و استفاده از روغن های نامرغوب می تواند سلامت شما را به خطر بی اندازد. مصرف بیش از حد این این نوع غذا می تواند احتمال خطر مرگ را تا سیزده درصد افزایش دهد.

زنانی که یک یا دو بار در روز مرغ سرخ کرده مصرف می‌کردند، در مقایسه با زنانی که هیچ نوع سرخ کردنی‌ای در وعده‌های روزانه نداشتند، ۱۳ درصد خطر مرگ را در خود افزایش می‌دادند.بر طبق نتایج این تحقیق، مصرف ماهی سرخ کرده ۷ درصد خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

نویسندگان مقاله تاکید کردند که کاهش مصرف غذا‌های سرخ کرده از هر نوعی، به خصوص ماهی و مرغ سرخ کرده، برای سلامت عمومی ضروری است.وی بائو    Wei Bao، دستیار استاد در رشته ی شیوع شناسی در دانشگاه آیوا در آمریکا، که یکی از دست اندکاران این پژوهش بوده است، گفت: «ما می‌دانیم که مصرف غذا‌های سرخ کرده در آمریکا و در سراسر جهان شایع است. اما متاسفانه اطلاعات کمی از تاثیرات بلند مدت این غذا‌ها روی سلامتی افراد داریم.»تحقیقات پیشین رابطه بین مصرف روزانه سرخ کردنی‌ها و خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت نوع ۲ و قلبی و عروقی را مطالعه کرده بودند. اما این نخستین پژوهش در آمریکاست که رابطه بین سرخ کردنی‌ها و خطر مرگ را مطالعه کرده است.پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد که افرادی که یک یا دو بار در هفته سیب زمینی سرخ کرده می‌خورند، در مقایسه با افرادی که این غذا را حذف کرده اند، خطر مرگ زودرس را در خود دو برابر می‌کنند.

برای انجام این پژوهش عادات غذایی ۱۰۷ هزار زن بین سنین ۵۰ تا ۷۹ سال که ما بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ به کلینیک‌های سراسر آمریکا مراجعه کرده بودند، مطالعه شد. این افراد به مدت ۱۸ سال تحت نظارت بودند.این زنان در ابتدای تحقیق پرسشنامه‌هایی را پر کردند که بر طبق آن از شرکت کنندگان پرسیده می‌شد از ۱۲۲ نوع غذایی که در پرسشنامه به آن‌ها اشاره شده، چه مقدار در روز مصرف می‌کنند. این غذا‌ها شامل انواع سرخ کردنی‌ها بود.سایر عوامل مرتبط مثل سطح تحصیلات، درآمد، مقدار انرژی مصرفی، کیفیت عمومی رژیم غذایی همه مورد توجه قرار گرفتند.

بر این اساس، زنانی که یک یا دو وعده در روز از غذا‌های سرخ کرده استفاده می‌کردند، ۸ درصد احتمال خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را نسبت به کسانی که از غذا‌های سرخ کرده اجتناب می‌کردند، در خود افزایش می‌دادند.مصرف مرغ سرخ کرده خطر مرگ و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را به ترتیب تا ۱۳ و ۱۲ درصد افزایش می‌داد.ماهی سرخ کرده خطر مرگ و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۷ و ۱۳ درصد افزایش می‌داد.اما میان مصرف غذا‌های سرخ کرده و خطر مرگ ناشی از سرطان ارتباطی یافت نشد.بائو می‌گوید: «ماهی غذای سالمی است که می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد، اما سرخ کردن آن، آن را تبدیل به ماده‌ای مضر می‌کند.»بائو تاکید کرد کاهش مصرف غذا‌های سرخ کرده می‌تواند خطر مرگ ناشی از آن‌ها را کاهش دهد، اما باید در نظر بگیرید که نتایج این تحقیق بر اساس استفاده افراطی از آن‌ها (مصرف هر روزه) است.

با اینکه این تحقیق بر روی زنان انجام شده، اما نتایج اش در مورد مردان هم صدق می‌کند.وی توضیح داد: «خیلی از دلایل وجود دارد که می‌تواند سرخ کردنی‌ها را به موادی مضر برای سلامتی تبدیل کند، یکی از این علل فراوری این غذاهاست، به طور مثالا افزایش میزان سدیم که طی مراحل فراوری انجام می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

اساس مطالعات پیشین، درجه حرارت بالا منجر به تولید چربی‌های ترانس و ترکیبات مضر دیگر که از آن‌ها با عنوان محصولات گلیکازیون نام برده می‌شود، می‌گردد. محصولات گلیکازیون وقتی تولید می‌شوند که غذا‌های حیوانی با پروتئین بالا، مثل گوشت و ماهی، با دمای بسیار بالا طبخ می‌شوند. این محصولات خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ ناشی از بیماری قلب و عروقی را افزایش می‌دهند.حجم غذای مصرفی نیز در این میان موثر است، با افزایش میزان مصرف به خصوص در رستوران ها، خطر ابتلا به بیماری‌ها و مرگ نیز افزایش می‌یابد. برای اینکه بدنی سالم تر و طول عمری بیشتر داشته باشید بهتر است از روش هایی مانند بخارپز کردن و گریل در طبخ مرغ و ماهی استافده کنید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا