مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

رایج ترین سوالات مربوط به ناباروری

0 6

۶ مورد از رایج ترین سوالات مربوط به باروری که توسط متخصص پاسخ داده شده است ، در این مقاله امده است . مسائل مربوط به باروری ، مانند ناباروری ، زمانی تشخیص داده می شود که زوجین نتوانند پس از داشتن رابطه جنسی مناسب و محافظت نشده در طول یک دوره ۱۲ ماهه ، بچه دار شوند.

این بدان معنا نیست که ممکن است هرگز باردار نشوید ، بلکه به این معناست که عواملی مانع از بارداری بدن شما به تنهایی می شود. در چنین شرایطی ، ممکن است لازم باشد در مورد چرخه پریود خود ، مانند زمان تخمک گذاری و زمان مناسب برای مقاربت بیشتر بدانید ، که ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.

ناباروری همچنین به این معنا نیست که اگر یک زن و شوهر یک بار باردار شده اند و به دلایل مختلف قادر به بارداری کامل نیستند ، نمی توانند دوباره باردار شوند. هر سال ، من شخصاً با بسیاری از زوج ها ملاقات می کنم که به دلیل اینکه فرزند می خواهند به دنبال کمک پزشکی هستند ، اما برای باردار شدن یا بارداری کامل به مشکل بر می خورند.

اصول مهم برای باروری

۱) تخمدانهای یک زن باید به طور منظم تخمک های با کیفیت تولید و آزاد کند.
۲) اسپرم طبیعی باید به میزان کافی تولید شود و در حین مقاربت جنسی تحویل داده شود.
۳) بسیاری از انواع مشکلات ، مانند ناهنجاری های هورمونی یا انسداد ناشی از عفونت یا بافت اسکار ، می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. بنابراین ، این مسائل باید برای هر دو شریک بررسی شود.

علت ناباروری چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به آنچه درباره باروری و مسائل مربوط به آن پاسخ می دهیم پاسخ دهیم ، مهم است که درک کنیم که “ناباروری” یا مسائل مربوط به باروری تقریباً بر تعداد مساوی از مردان و زنان تأثیر می گذارد. این فقط مشکل زنان نیست. تقریباً یک سوم مشکلات ناباروری به زن ، یک سوم به مرد نسبت داده می شود و یک سوم ناشی از ترکیبی از مشکلات در هر دو طرف است.

حدود ۲۰ درصد از موارد ناباروری حتی پس از انجام یک کار تشخیصی کامل “غیرقابل توضیح” باقی می ماند. بنابراین ، قبل از برچسب زنی به عنوان نابارور ، باید عوامل خاصی را در هر دو طرف بررسی کنیم.

دلایل اصلی ناباروری در زنان چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
-بیماری التهابی لگن (PID)
-اندومتریوز
-فیبروم
بیماریهای مقاربتی (STD)
-بیماری های مزمن
-سلامت کلی و شیوه زندگی
– استرس بیش از حد  و مصرف الکل
-بیماری های پزشکی مرتبط

۱- آیا ناباروری به طور فزاینده ای رایج است؟

داده های منتشرشده نشان می دهد که افزایش قابل توجهی در نسبت زوج های نابارور وجود دارد. دلایل این مسائل شیوه زندگی ، تغذیه نامناسب ، افزایش BMI ، سیگار کشیدن و مصرف الکل و مواد مخدر است. استرس و عدم ورزش نیز از عوامل موثر هستند. ناباروری روز به روز رایج تر می شود ، به ویژه اینکه بسیاری از زوج ها منتظر بچه دار شدن هستند. برخی عوامل محیطی مانند استفاده از لپ تاپ و عوامل محیطی مانند استفاده از پلاستیک نیز در مسائل مربوط به باروری موثر هستند. تا آنجا که ممکن است بر سالم بودن تمرکز کنید ، اما قبل از درخواست کمک پزشکی مدت زیادی منتظر نمانید ، زیرا وقتی به باروری می رسیم ، زمان بندی همه چیز است.

همچنین بخوانید

۲- چه زمانی باید نگران ناباروری باشیم؟

اگر زن زیر ۳۵ سال سن دارد و بیش از یک سال است که قصد باردار شدن دارد ، توصیه می کنیم این زوج با یک متخصص باروری مشورت کنند. اگر زن بالای ۳۵ سال سن دارد و بیش از ۶ ماه در تلاش برای بچه دار شدن است ، توصیه می کنیم این زوج با متخصص باروری مشورت کنند. با این حال ، در صورت مشاهده علائم مانند قاعدگی های غیر طبیعی ، نامنظم یا دردناک ، ناراحتی های پوستی ، از جمله آکنه ، تغییر در میل جنسی و میل ، ریزش یا نازک شدن موها ، افزایش وزن بدون دلیل ، مقاربت دردناک یا ناتوانی در مقاربت ، با پزشک مشورت کنید. متخصص در اولین فرصت

۳- مسائل مربوط به سن و باروری در مردان و زنان

باروری فقط مشکل زنان نیست ، مسئله زوجین است. سن نقش مهمی را ایفا می کند و مهمترین عاملی است که بر باروری در مردان و زنان تأثیر می گذارد. با افزایش سن ، تخمک های او نیز پیر می شوند و از نظر کمی و کیفیت کاهش می یابد. در سن ۳۰ سالگی ، شانس باردار شدن زنان در هر ماه حدود ۲۰ درصد است. در ۴۰ سالگی ، حدود ۵ درصد است. به طور مشابه ، کیفیت اسپرم مردان با افزایش سن کاهش می یابد. با این حال ، کاهش باروری در مردان بسیار کندتر از زنان رخ می دهد.

۴- چه نوع ارزیابی توسط متخصص انجام می شود؟

ارزیابی باروری با ارزیابی سابقه پزشکی  زن و مرد شروع می شود. سپس از هر دو شریک خواسته می شود که معاینه فیزیکی شامل معاینه زنان و سونوگرافی لگن را برای زن انجام دهند. آزمایش مایع منی مرد و غربالگری هورمون بر روی زن انجام می شود. همچنین ممکن است یک زن در مورد باز بودن لوله ها (باز یا بسته شدن لوله های فالوپ) و حفره رحم مورد ارزیابی قرار گیرد. متداول ترین روش های درمان ناباروری القاء تخمک گذاری ، تلقیح داخل رحمی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. متخصص باروری هر زوج را به طور جداگانه ارزیابی می کند و بر اساس شرایط خاص آنها ، برنامه درمانی شخصی را مورد بحث قرار می دهد.

۵- تأثیر باروری بر بهزیستی روانشناختی

ناباروری و مسائل مربوط به آن می تواند برای زوجین ناراحتی ایجاد کند. ناتوانی طولانی مدت در بچه دار شدن می تواند احساسات مهمی از دست دادن ، اضطراب و افسردگی را برانگیزد. از هر ۱۰ نفر ، حداقل یکی از شریک زندگی پس از سقط جنین ، از دست دادن حاملگی (سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم قبل از ۱۲ هفته) و استرس بارداری بعدی ، استرس پس از سانحه را تجربه می کند. زوج ها اغلب در مورد از دست دادن فرزند متولد نشده سوال می کنند و سوالاتی در مورد باروری شخص وجود دارد. استرس پس از سانحه می تواند بر همه عناصر زندگی فرد تأثیر سمی داشته باشد و بر کار ، خانه و روابط تأثیر بگذارد.

۶- استرس و مسائل مربوط به باروری

تقریبا نیمی از ناباروری در زنان را می توان به عوامل استرس زا و عوامل روانی نسبت داد. امروزه ناباروری بهتر درک می شود و استرس در درجه اول به عنوان یک مشکل مشکلات باروری شناخته می شود و نه به عنوان یک علت. با این حال ، شواهدی وجود دارد که استرس می تواند بر تولید اسپرم و تخمک تأثیر منفی بگذارد. همچنین ، استرس معمولاً منجر به ترشح هورمون هایی می شود که مانع لانه گزینی و لقاح می شوند. تحقیقات در حال انجام است تا به ما در درک بهتر اینکه چگونه استرس بر باروری و موفقیت درمان تأثیر می گذارد ، پی ببریم.


در حالی که شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید ، از یک شیوه زندگی سالم لذت ببرید و خود را بدون استرس حفظ کنید. یوگا ، مدیتیشن ، ورزش در هر شکلی ، گوش دادن به موسیقی ، داشتن حیوانات خانگی می تواند فرد را آرام کرده و شانس باروری را افزایش دهد. به توصیه های بالا برای جلوگیری از ناباروری توجه کنید (در بالا). پیش بینی تخمک گذاری نیز ممکن است به شما در تعیین زمان تخمک گذاری کمک کند تا بتوانید زمان مقاربت را بهتر انجام دهید. اگر در مورد زمان بارداری به احتمال زیاد سوال دارید و همچنین اگر نمی توانید برای مدت طولانی باردار شوید ، با یک متخصص باروری مشورت کنید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.