بیوگرافی

عملکرد روی در بدن چیست؟

روی یک ماده معدنی ضروری برای فرآیندهای متابولیک مختلف است، اما آیا می‌دانید چه وظایفی را انجام می‌دهد؟ در این مقاله آن را برای شما شرح می دهیم.آیا می دانید عملکرد روی در بدن چیست؟ این ماده معدنی برای بدن ضروری و بسیار مهم است، بنابراین باید به مقدار کافی در رژیم غذایی تامین شود. از آنجایی که این ماده غذایی در بیش از ۳۰۰ آنزیم نقش ویژه ای دارد، در تمام واکنش های بیوشیمیایی بدن انسان شرکت می کند. بنابراین، مقادیر روی تأثیر مستقیمی بر رشد، تکامل، رفتار عصبی و سیستم ایمنی بدن دارد.

عملکرد روی چیست؟

روی، مس و سلنیوم هر دو در فرآیندهای لازم برای توسعه زندگی نقش دارند. در واقع این عنصر در تمام اندام ها، بافت ها، مایعات و ترشحات بدن انسان وجود دارد.

عملکرد کاتالیزوری دارد و سرعت واکنش های شیمیایی را افزایش می دهد. به همین ترتیب، نقش های ساختاری و نظارتی را ایفا می کند. با توجه به این مطالعه روی: یک عنصر کمیاب ضروری بر عملکرد مغز اثر می گذارد، جایی که اثر تعدیل کننده ای بر ارتباطات عصبی دارد.

همچنین یکپارچگی غشای سلولی و تعادل بافت ها را حفظ می کند. به ویژه در استخوان، این ماده تشکیل دهنده ماتریکس استخوان است و به تشکیل استئوبلاست های جدید کمک می کند.

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و از آسیب سلولی جلوگیری می کند. این یک عامل تنظیم کننده در واسطه های مختلف ایمنی است، زیرا در فعال سازی، رشد و عملکرد سلول های ایمنی دخالت می کند. برای همه اینها، باعث بهبود زخم می شود.

در سیستم قلبی عروقی فشار خون را تنظیم می کند. بنابراین بر عملکرد قلبی تنفسی تأثیر می گذارد و باعث تقویت قدرت در افراد سالم و ورزشکاران می شود. در این موارد مصرف مکمل روی نیز اثرات مثبتی برای تمرین دارد.

از سوی دیگر، برای عملکرد حس چشایی، که اشتها را تحریک می کند، ضروری است. در بهبود بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی، مکمل روی باعث افزایش وزن و بهبود علائم اضطراب و افسردگی می شود.
غذاهای حاوی روی
عملکرد روی در بدن متفاوت است، از تنظیم طعم گرفته تا حفظ فشار خون.

چه مقدار روی برای بدن مورد نیاز است؟

به طور کلی، ۸۳ درصد از روی که در بدن داریم در سلول‌هایی که ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را می‌سازند، یافت می‌شود. از آنجایی که مکان خاصی برای ذخیره این ماده مغذی وجود ندارد، هیچ راهی برای جبران کمبودهای غذایی وجود ندارد.

بر اساس مطالعات مختلف، مقدار مورد نیاز روزانه به سن بستگی دارد. در مورد یک بزرگسال، این مقدار برای زنان و مردان به ترتیب بین ۸ تا ۱۱ میلی گرم در روز است. به همین ترتیب، مراحلی مانند بارداری و شیردهی وجود دارد که نیاز روزانه تا ۱۳ میلی گرم افزایش می یابد.
علاوه بر این، نوزادانی که با بطری تغذیه می‌شوند، به دلیل فراهمی زیستی کمتر این ماده معدنی در شیر خشک‌های شیرخوار، نیاز بیشتری دارند.

منابع غذایی روی چیست؟

خوشبختانه این ماده مغذی به طور گسترده در غذاهای مختلف توزیع می شود، اما مانند سایر عناصر، محتوای آن متغیر است. از این نظر، منابع غذایی اصلی عبارتند از:

محصولات با منشاء دریایی، به ویژه غذاهای دریایی (صدف و سخت پوستان).
گوشت ها، به ویژه اندام ها و ماهیچه های گاو، خوک، طیور و ماهی.
لبنیات و تخم مرغ.
غذاهای گیاهی مانند غلات کامل، حبوبات، آجیل و دانه ها.

این ماده معدنی به پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک متصل است، بنابراین فراهمی زیستی آن مشروط به این خواهد بود. بنابراین، روی سبزیجات به دلیل وجود اسید فیتیک، ماده ای که کمپلکس های نامحلولی تشکیل می دهد که جذب روده ای آن را دشوار می کند، کمتر جذب می شود، اگر روی کافی مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل وجود یک ماده مغذی در منابع غذایی مختلف، کمبود آن نادر است. با این حال، این بدان معنا نیست که این اتفاق نمی افتد. بر اساس داده های استخراج شده از موسسه ملی بهداشت، کمبود آن باعث ایجاد تغییراتی در تمام آن واکنش هایی می شود که در آن مداخله می کند. می تواند به روش های زیر تأثیر بگذارد:

کاهش سرعت رشد نوزادان و کودکان.
تاخیر در رشد جنسی در نوجوانان و همچنین ناتوانی جنسی در مردان.
ریزش مو، آسیب های چشم و پوست.
از دست دادن اشتها، اسهال و کاهش وزن بدن.
کاهش حس چشایی و سطح تمرکز.
افسردگی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا