آشپزی

طرز تهیه شله زرد خوشمزه برای نذری

طرز تهیه شله زرد خوشمزه برای نذری

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((طرز تهیه شله زرد خوشمزه برای نذری)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

سپس شله زرد قوام گرفت و کمی غلیظ شد یعنی کاملا پخته شده است در این زمان کره را به آن اضافه می کنیم و ۵ دقیقه بعد قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم کمی خنک شود و در ظرف مورد نظر می کشیم و با دارچین و خلال بادام تزئین می کنیم.نوش جان

فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه

۱. زعفران را هیچ وقت مستقیما به شله زرد اضافه نکنید. مقدار مورد نظر را در آب جوش حل کنید و سپس اضافه کنید.
۲. دقت کنید حتما باید محلول زعفران را قبل از اضافه کردن شکر به برنج اضافه کنید. بعضی شله زرد‌ها دانه‌های برنج سفیدی دارند، زیرا ابتدا شکر و بعد زعفران اضافه شده است و این باعث می‌شود دانه‌های برنج به طور یکنواخت رنگ نگیرند.
۳. دانه‌های برنج هرچه ریزتر باشد بهتر است. حتی می‌توانید برنج خیس خورده را قبل از پخت بین دو کف دست خرد کنید.
۴. برای قوام شله زرد و آب نینداختن آن می‌توانید پس از ریختن تمام مواد زیر آن شعله پخش کن بگذارید و به مدت نیم ساعت بماند تا آب آن کشیده شود.
طرز تهیه شله زرد خوشمزه برای نذری
طرز تهیه شله زرد خوشمزه برای نذری
۵. برای اینکه پودر هل رنگ شله زرد را تغییر ندهد بهتر است پودر هل را روی دستمال بریزید و گره بزنید و داخل لیوان بگذارید و آب جوش بریزید. بعد از دو ساعت آن را خارج کنید و فشار دهید و بگذارید تا ته نشین شود. زمان اضافه کردن هل فقط آب روی هل ته نشین شده را بیفزایید.
روش دیگر هم این است که مقدار لازم پودر هل را در ظرفی بریزید و پوسته آن را بشکافید و رویش آب بریزید و در ظرف را ببندید. بعد ظرف را روی حرارت قرار دهید (به روش بن ماری) نیم ساعت زمان دهید تا اسانس هل خارج شود. زمان اضافه کردن هل آن را از آب خارج کنید و فقط آب را به شله زرد یا فرنی بیفزایید.
۶. بادام شله زرد را می‌توانید قبل از افزودن در گلاب خیس کنید و زمان اضافه کردن به شله زرد آن را داخل قابلمه بریزید. این کار باعث نرم شدن خلال بادام می‌شود.
۷. نکته مهم در مورد اضافه کردن شکر به شله زرد این است که دقت کنید وقتی شکر را اضافه کنید که برنج به میزان دلخواه شما پخته شده باشد. زیرا پس از اضافه کردن شکر شله زرد کمی لعاب می‌اندازد، اما به هیچ وجه برنج بیشتر از این نمی‌پزد.
۸. برای ته نگرفتن شله زرد باید پس از افزودن شکر آن را مرتب هم بزنید.
۹. برای قوام شله زرد باید برنج به حالتی غلیظ‌تر از آنچه که می‌خواهید برسد و سپس شکر را اضافه کنید، زیرا پس از افزودن شکر شله زرد کمی شل‌تر از حالتی که برنج داشت می‌شود.

منبع : برترینها،ایران کوک ، پارسی دی

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا