مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

سرطان روده بزرگ چیست؟ به همراه علائم و درمان

Female with an illustration on her abdomen of intestines with colourful bacteria
0 12

سرطان روده بزرگ چیست؟ به همراه علائم و درمان

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((سرطان روده بزرگ چیست؟ به همراه علائم و درمان)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش شما هستند. راست روده در انتهای روده بزرگ است.انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که از هر ۲۳ مرد ۱ نفر و از هر ۲۵ زن یک نفر در طول زندگی خود به سرطان روده بزرگ دچار می شوند.

پزشک شما ممکن است از مرحله بندی به عنوان راهنما استفاده کند تا بفهمد طول سرطان چقدر است. برای پزشک مهم است که از مرحله سرطان آگاهی داشته باشد تا بتواند بهترین برنامه درمانی را برای شما ارائه دهد .

مرحله ۰ سرطان روده بزرگترین مرحله و مرحله ۴ پیشرفته ترین مرحله است:

مرحله ۰٫ همچنین به عنوان سرطان درجا شناخته می شود ، در این مرحله سلولهای غیر طبیعی فقط در پوشش داخلی روده بزرگ یا راست روده هستند.
مرحله ۱٫ سرطان به لایه مخاط یا روده بزرگ یا راست روده نفوذ کرده و ممکن است به لایه عضلانی رشد کرده باشد. به غدد لنفاوی اطراف یا سایر قسمتهای بدن گسترش نیافته است.
مرحله ۲٫ سرطان به دیواره های روده بزرگ یا راست روده یا از طریق دیواره ها به بافت های مجاور گسترش یافته است اما بر غدد لنفاوی تأثیر نگذاشته است.
مرحله ۳٫ سرطان به غدد لنفاوی منتقل شده است اما به سایر قسمت های بدن منتقل نشده است.
مرحله ۴٫ سرطان به سایر اندام های دور مانند کبد یا ریه ها نیز سرایت کرده است.

سرطان روده بزرگ چیست؟علائم سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ ممکن است با هیچ علامتی خصوصاً در مراحل اولیه دیده نشود. اگر در مراحل اولیه علائمی را تجربه کنید ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یبوست
اسهال
تغییر در رنگ مدفوع
تغییرات در شکل مدفوع ، مانند مدفوع باریک
خون در مدفوع
خونریزی از راست روده
گاز بیش از حد
گرفتگی شکم
درد شکم
در صورت مشاهده هر یک از این علائم ، با پزشک خود قرار بگذارید تا در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ بحث

علائم مرحله آخر سرطان روده بزرگ:

علائم سرطان روده بزرگ در مراحل آخر (مراحل ۳ و ۴) بیشتر دیده می شود. علاوه بر علائم فوق ، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

خستگی مفرط
ضعف غیر قابل توضیح
لاغری ناخواسته
تغییراتی در مدفوع شما که بیش از یک ماه طول می کشد
احساسی که روده شما کاملاً خالی نخواهد شد
استفراغ

اگر سرطان روده بزرگ به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند ، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

زردی ، یا زردی چشم و پوست
تورم در دستها یا پاها
مشکلات تنفسی
سردردهای مزمن
تاری دید
شکستگی استخوان

ادامه مطلب سرطان روده بزرگ چیست؟

آیا انواع مختلفی از سرطان روده بزرگ وجود دارد؟

در واقع بیش از یک نوع وجود دارد. تفاوت ها مربوط به انواع سلول های سرطانی و همچنین محل تشکیل آنها است.

شایع ترین نوع سرطان روده بزرگ از آدنوکارسینوم شروع می شود. طبق ACS ، آدنوکارسینوماها بیشتر موارد سرطان روده بزرگ را تشکیل می دهند. مگر اینکه پزشک شما خلاف این را تعیین کند ، سرطان روده بزرگ شما از این نوع است.

آدنوکارسینوماها در سلول هایی ایجاد می شوند که مخاط را در روده بزرگ یا راست روده ایجاد می کنند.

سرطان روده بزرگ چیست؟

 معمولاً سرطان های روده بزرگ توسط انواع دیگری از تومورها ایجاد می شوند ، مانند:

لنفوم ، که می تواند در غدد لنفاوی یا در روده بزرگ ایجاد شود
کارسینوئیدها ، که در سلول های هورمون ساز در روده شما شروع می شوند
سارکوم ، که در بافت های نرم مانند عضلات روده بزرگ ایجاد می شود
تومورهای استرومایی دستگاه گوارش ، که می توانند به عنوان خوش خیم شروع شده و سپس سرطانی شوند (آنها معمولاً در دستگاه گوارش ایجاد می شوند ، اما به ندرت در روده بزرگ ایجاد می شوند.)

چه عواملی باعث سرطان روده بزرگ می شوند؟

محققان هنوز در حال بررسی علل سرطان روده بزرگ هستند.

سرطان ممکن است در اثر جهش های ژنتیکی ، ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. این جهش ها تضمین نمی کند که شما به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوید ، اما احتمال شما را افزایش می دهد.

برخی جهش ها ممکن است باعث تجمع سلول های غیرطبیعی در پوشش روده بزرگ و تشکیل پولیپ شوند. اینها رشد کوچک و خوش خیم هستند.

از بین بردن این رشد ها از طریق جراحی می تواند اقدامی پیشگیرانه باشد. پولیپ های درمان نشده می توانند سرطانی شوند.

چه کسی در معرض خطر سرطان روده بزرگ است؟

لیستی از عوامل خطر وجود دارد که به تنهایی یا به طور ترکیبی برای افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در فرد عمل می کنند.

عوامل خطر ثابت

برخی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند اجتناب ناپذیر هستند و نمی توانند تغییر کنند. سن یکی از آنهاست. بعد از رسیدن به سن ۵۰ سالگی احتمال ابتلا به این سرطان افزایش می یابد.

برخی دیگر از عوامل خطر ثابت عبارتند از:

سابقه قبلی پولیپ روده بزرگ
سابقه قبلی بیماری های روده
سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ
داشتن سندرمهای ژنتیکی خاص ، مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP)

عوامل خطر قابل اصلاح

سایر عوامل خطر قابل اجتناب است. این بدان معنی است که می توانید آنها را تغییر دهید تا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش یابد. عوامل خطر قابل اجتناب عبارتند از:

اضافه وزن یا چاقی
سیگاری بودن
نوشیدن سنگین بودن
مبتلا به دیابت نوع ۲
داشتن سبک زندگی بی تحرک
مصرف رژیم غذایی سرشار از گوشت های فرآوری شده

چگونه سرطان روده بزرگ تشخیص داده می شود؟

تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ بیشترین شانس را برای بهبود آن دارد.

کالج پزشکان آمریکا (ACP) غربالگری را برای افرادی که ۵۰ تا ۷۵ سال دارند ، با متوسط ​​خطر ابتلا به بیماری ، و امید به زندگی حداقل ۱۰ سال توصیه می کند.

مجله معتبر British Medical Journal (BMJ) Trusted Source غربالگری را برای افرادی که ۵۰ تا ۷۹ سال دارند توصیه می کند.

پزشک شما با کسب اطلاعات در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی شما کار را شروع خواهد کرد. آنها همچنین یک معاینه بدنی را انجام می دهند. آنها ممکن است شکم شما را فشار دهند یا معاینه مقعدی را انجام دهند تا وجود توده یا پولیپ مشخص شود.

آزمایش مدفوع

همچنین بخوانید

ممکن است هر ۱ تا ۲ سال یک بار مدفوع انجام دهید. آزمایشات مدفوع برای تشخیص خون پنهان در مدفوع شما استفاده می شود. دو نوع اصلی وجود دارد ، آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT) و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT).

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT)

گایاک یک ماده گیاهی است که برای پوشاندن کارت حاوی نمونه مدفوع شما استفاده می شود. اگر خون در مدفوع شما وجود داشته باشد ، کارت تغییر رنگ می دهد.

قبل از این آزمایش باید از مصرف برخی از غذاها و داروها مانند گوشت قرمز و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) خودداری کنید. آنها ممکن است در نتایج آزمایش شما تداخل کنند.

سرطان روده بزرگ چیست؟آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)

FIT هموگلوبین ، پروتئین موجود در خون را تشخیص می دهد. این دقیق تر از آزمون مبتنی بر گایاک است.

به این دلیل که بعید به نظر می رسد FIT خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی (نوعی خونریزی را که به ندرت ناشی از سرطان روده بزرگ است) تشخیص دهد. علاوه بر این ، نتایج این آزمایش تحت تأثیر غذاها و داروها نیست.

ادامه مطلب سرطان روده بزرگ چیست؟

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است برخی آزمایشات خون را انجام دهد تا درک بهتری از علت ایجاد علائم شما داشته باشد. آزمایش عملکرد کبد و شمارش کامل خون می تواند سایر بیماری ها و اختلالات را رد کند.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی با حداقل تهاجم ، به پزشک اجازه می دهد تا آخرین قسمت از روده بزرگ شما را که به عنوان روده بزرگ سیگموئید شناخته می شود ، از نظر ناهنجاری بررسی کند. این روش که به آن سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر نیز می گویند ، شامل یک لوله انعطاف پذیر است که چراغی روی آن قرار دارد.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی شامل استفاده از یک لوله طولانی با یک دوربین کوچک متصل است. این روش به پزشک اجازه می دهد تا داخل روده بزرگ و راست روده شما را ببیند تا موارد غیرمعمول را بررسی کند. این معمولاً پس از آزمایشهای غربالگری کمتر تهاجمی انجام می شود که نشان می دهد شما ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا باشید.

در طی کولونوسکوپی ، پزشک شما همچنین می تواند بافت را از مناطق غیر طبیعی خارج کند. سپس می توان این نمونه های بافت را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال کرد.

از بین روش های تشخیصی موجود ، سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی در تشخیص رشد خوش خیم که ممکن است به سرطان روده بزرگ تبدیل شود ، موثرترین هستند.

ACP هر ۱۰ سال یک کولونوسکوپی را توصیه می کند ، در حالی که BMJ کولونوسکوپی یکبار مصرف را توصیه می کند.

اشعه ایکس

پزشک شما ممکن است با استفاده از محلول کنتراست رادیواکتیو که حاوی عنصر شیمیایی باریوم است ، اشعه ایکس تجویز کند.

پزشک با استفاده از انما باریوم این مایع را در روده شما وارد می کند. با قرار گرفتن در محلول ، محلول باریم پوشش روده بزرگ را می پوشاند. این امر به بهبود کیفیت تصاویر اشعه ایکس کمک می کند.

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصویری دقیق از روده بزرگ به شما ارائه می دهد. سی تی اسکن که برای تشخیص سرطان روده بزرگ استفاده می شود ، گاهی کولونوسکوپی مجازی نامیده می شود.

ادامه مطلب سرطان روده بزرگ چیست؟

گزینه های درمانی برای سرطان روده بزرگ چیست؟

درمان سرطان روده بزرگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. وضعیت سلامت کلی شما و مرحله سرطان روده بزرگ به پزشک کمک می کند تا یک برنامه درمانی ایجاد کند.

عمل جراحی

در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ ، ممکن است جراح شما بتواند پولیپ های سرطانی را از طریق جراحی خارج کند. اگر پولیپ به دیواره روده متصل نشده باشد ، احتمالاً چشم انداز بسیار خوبی خواهید داشت.

اگر سرطان شما به دیواره روده گسترش یافته باشد ، ممکن است جراح شما نیاز به برداشتن بخشی از روده بزرگ یا راست روده به همراه غدد لنفاوی همسایه داشته باشد. در صورت امکان ، جراح شما قسمت سالم باقی مانده روده بزرگ را به راست روده متصل می کند.

اگر این امکان وجود نداشته باشد ، ممکن است کولوستومی انجام دهند. این شامل ایجاد یک دهانه در دیواره شکم برای دفع مواد زائد است. کولوستومی ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل استفاده از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی است. برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ ، شیمی درمانی معمولاً پس از جراحی انجام می شود ، زمانی که برای از بین بردن سلولهای سرطانی طولانی مدت استفاده می شود. شیمی درمانی همچنین رشد تومورها را کنترل می کند.

میزان طول عمر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ چقدر است؟

 تشخیص سرطان روده بزرگ می تواند نگران کننده باشد ، اما این نوع سرطان به ویژه در مواقعی که زود گرفتار شود بسیار قابل درمان است.

میزان بقای ۵ ساله برای تمام مراحل سرطان روده بزرگ ۶۳ درصد تخمین زده شده است. برای سرطان رکتوم ، میزان بقای ۵ ساله ۶۷ درصد است.

میزان بقا ۵ ساله منعکس کننده درصد افرادی است که حداقل ۵ سال پس از تشخیص زنده مانده اند.

اقدامات درمانی همچنین برای موارد پیشرفته تر سرطان روده بزرگ راه طولانی را طی کرده است.

آیا می توان از سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد؟

برخی از عوامل خطرزا برای سرطان روده بزرگ ، مانند سابقه خانوادگی و سن ، قابل پیشگیری نیستند.

با این حال ، فاکتورهای سبک زندگی که ممکن است به سرطان روده بزرگ کمک کنند قابل پیشگیری هستند و ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کنند.

اکنون می توانید برای کاهش خطر خود گام بردارید:

کاهش مقدار گوشت قرمز مصرفی شما
از گوشت های فرآوری شده ، مانند هات داگ  پرهیز کنید
خوردن غذاهای گیاهی بیشتر
کاهش چربی رژیم غذایی
ورزش روزانه
اگر پزشک توصیه می کند ، کاهش وزن داشته باشید
ترک سیگار و الکل و کاهش استرس و مدیریت دیابت موجود

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.