پزشکی

درمان تهوع صبحگاهی در بارداری

درمان تهوع صبحگاهی در بارداری

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((درمان تهوع صبحگاهی در بارداری)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

تهوع صبحگاهی یک مشکل شایع است که هر زن بارداری مجبور است با آن در طول دوره بارداری مواجه شود. با این حال ، تهوع صبحگاهی خفیف مشکل چندان جدی نیست و به راحتی می توان با آن مقابله کرد.با این روش های ساده می توانید حالت تهوع خود را در بارداری کنترل کنید.

درمان تهوع صبحگاهی

۱- به اندازه کافی ویتامین B6 دریافت کنید

مصرف ویتامین B6 در مقادیر مناسب می تواند به رفع علائم تهوع صبحگاهی در زنان باردار کمک کند.

یافته های یک مطالعه کنترل شده تصادفی نشان داد که ترکیب داکسی لامین و ویتامین B6 ممکن است به کاهش احساس حالت تهوع در دوران بارداری کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که ویتامین B6 در درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری موثرتر از زنجبیل است ، در حالی که مطالعه دیگر اثربخشی آن را با داروی ضد استفراغ معمول دیمن هیدرینات مقایسه می کند.

نحوه استفاده:

غذاهای غنی از ویتامین B6 مانند لوبیا ، عدس ، دانه ها و مغزها ، سیب زمینی شیرین ، سویا و گوشت های بدون چربی را مصرف کنید.
حداقل ۱ ماه قبل از بارداری مصرف ویتامین های قبل از تولد را شروع کنید تا خطر تهوع شدید را کاهش دهید. مکمل های ویتامین B6 نیز به عنوان یک گزینه ایمن برای مادر و جنین شناخته شده است ، اما شما باید قبل از شروع با پزشک در مورد دوز صحیح آن مشورت کنید.

۲- حالت تهوع خود را با زنجبیل تسکین دهید

مصرف زنجبیل می تواند به رفع حالت تهوع صبحگاهی کمک کند.
یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز نشان داد که استفاده از زنجبیل به بهبود علائم حالت تهوع بدون خطرات خواب آلودگی ، سوزش معده یا سقط کمک می کند.

با این حال ، مطالعات بیشتری برای تعیین دوز و آماده سازی زنجبیل برای این منظور لازم است.

توجه: زنجبیل باید به مقدار کم خورده شود زیرا استفاده بیش از حد در دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم زنجبیل خطرات سوزش معده ، سقط جنین یا خواب آلودگی را افزایش نمی دهد.

نحوه استفاده:

در آشپزی روزانه خود از زنجبیل استفاده کنید.
هنگام احساس حالت تهوع چای زنجبیل مصرف کنید.
در صورت مناسب در مورد شروع مصرف مکمل از پزشک خود بپرسید.
ریشه زنجبیل حاوی ترکیباتی به نام gingerols و shogaols است که ممکن است به شما کمک کند تا از حالت تهوع و استفراغ خلاص شوید.

درمان تهوع صبحگاهی در بارداری
درمان تهوع صبحگاهی در بارداری

۳-با رایحه درمانی حواس خود را آرام کنید

نعناع

بوی خوش طعم نعنا در رایحه درمانی برای آرامش بخشیدن به ذهن و بدن بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این مداخله همچنین می تواند با آرامش عضلات معده و رفلکس گگ ، به رفع حالت تهوع صبحگاهی کمک کند.

یک مطالعه اثر مثبت رایحه درمانی نعناع در کنترل حالت تهوع و استفراغ مربوط به بارداری را نشان داد ، اما بیشتر این به دلیل تهویه روانی و نه تأثیر فیزیولوژیکی واقعی رایحه درمانی روغن نعناع در تسکین علائم بود.

مطالعه دیگری نشان داد که استنشاق نعناع تاثیری در کاهش حالت تهوع و استفراغ در زنان باردار ندارد.

استنشاق بخارات درمانی روغن نعناع می تواند به ماهیچه های معده شما برای هضم بهتر کمک کند و در نتیجه تمایل به تهوع را کاهش دهد.

 از روغن لیمو استفاده کنید

یک مطالعه گزارش داد که ۴۰٪ از شرکت کنندگان زن باردار با موفقیت از رایحه درمانی روغن ضروری لیمو استفاده کردند تا از تهوع و استفراغ راحت شوند.

اگرچه شواهد حکایتی چندین زن را به استفاده از رایحه درمانی روغن ضروری لیمو ترغیب کرده است ، برای تأیید خواص ضد استفراغ آن ، تحقیقات عمیق بیشتری لازم است.

روغن  لیمو بوی تسکین دهنده ای می دهد که می تواند به شما در کاهش ناراحتی گوارشی کمک کند و شدت و دفعات حالت تهوع صبحگاهی را کاهش دهد.

۴- دانه رازیانه مصرف کنید

برای تسکین علائم تهوع صبحگاهی از دانه های رازیانه استفاده کنید
از دانه رازیانه به عنوان داروهای کمک کننده هضم و ضد استفراغ بسیار استفاده شده است. هر دو این ویژگی ها استفاده از آنها را در مدیریت بیماری صبح توجیه می کنند.

نحوه استفاده:

کافی است ۱ قاشق چایخوری دانه رازیانه را بعد از غذا بجوید تا هضم بهتر غذا تسهیل شود.
چای رازیانه را با جوشاندن ۱ فنجان آب و سپس قرار دادن ۱ قاشق چای خوری دانه رازیانه خرد شده در آن پس از خاموش کردن حرارت آماده کنید. بعد از چند دقیقه مایع را صاف کرده و برای طعم بهتر کمی عسل و آبلیمو در آن اضافه کنید. این نوشیدنی تسکین دهنده را هر زمان احساس ضعف یا حالت تهوع می کنید بنوشید.
توجه: قبل از امتحان هر نوع چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید تا خطرات سلامتی را رد کرده و مقدار مناسب آن را تعیین کنید.

۵- چای تمشک بنوشید

چای برگ تمشک به طور معمول در سه ماهه دوم و سوم بارداری برای تسکین علائم تهوع و استفراغ توصیه می شود.

نحوه استفاده:

۱-۲ قاشق چای خوری گیاه تمشک را به مدت ۱۰ دقیقه در ۱ فنجان آب جوشانده شیب دهید و سپس مایع را در یک فنجان صاف کنید. روزانه ۱ فنجان از این چای درمانی بنوشید تا تهوع صبحگاهی را با ناراحتی کمتری پشت سر بگذارید.
توجه: قبل از امتحان هر نوع چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید تا از خطرات سلامتی جلوگیری کرده و مقدار مناسب آن را تعیین کنید.

حالت تهوع صبحگاهی
حالت تهوع صبحگاهی

روش های درمانی برای کمک به رفع تهوع صبحگاهی

همچنین می توانید این روش های درمانی مکمل را به همراه داروهای استاندارد و اقدامات مراقبت از خود ، امتحان کنید ، اما تنها پس از مشورت با پزشک متخصص:

۱- طب فشاری

طب فشاری می تواند به کاهش علائم تهوع صبحگاهی کمک کند
طب فشاری شامل ایجاد فشار ملایم اما محکم روی نقاط خاصی از بدن با انگشتان یا کفگیر برای تحریک گردش خون و ترشح مواد شیمیایی است که می تواند به تسکین چندین بیماری کمک کند.

فشار دادن نقطه ای به نام P6 در قسمت داخلی مچ دست شما برای کاهش علائم بیماری صبحگاهی شناخته شده است ، اما شواهد علمی کافی برای اثبات قطعی این ادعا وجود ندارد.

۲- طب سوزنی

طب سوزنی از طریق مکانیزم مشابه طب فشاری عمل می کند اما شامل قرار دادن سوزن های مخصوص طراحی شده برای فعال کردن نقاط فشار است.

یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۶ که نتایج ۲۰ آزمایش را جمع آوری کرد ، نشان داد که درمان طب فشاری در کاهش علائم تهوع صبحگاهی موثر است. اگرچه این درمان موثر بود ، اما برخی از شرکت کنندگان درد ، تورم و بی حسی دست خود را تجربه کردند. تحقیقات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است.

توجه: طب فشاری درمانی باید تحت نظارت متخصص انجام شود و طب سوزنی فقط باید توسط یک متخصص طب سوزنی انجام شود.

نکاتی برای جلوگیری از تهوع صبحگاهی در بارداری:

اگر دوره های خفیف تهوع صبحگاهی را تجربه کرده اید ، پزشک احتمالاً موارد زیر را به شما توصیه می کند:

استراحت کافی داشته باشید. خستگی می تواند حالت تهوع و استفراغ را بدتر کند.
از غذاهایی که بویی دارند که حواس شما را تحریک می کند خودداری کنید.
صبحانه خود را حذف نکنید. معده خالی می تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود. صبحانه ملایم مانند نان تست خشک یا کراکر بخورید.
رژیم BRAT را که شامل غذاهای نرم مانند موز ، برنج ، سس سیب و چای است ، امتحان کنید.
از خوردن غذاهای پرادویه و چرب خودداری کنید.
وعده های غذایی کوچک را با مقادیر زیاد کربوهیدرات و کم چربی در فواصل معین مصرف کنید. اینها شامل برنج ، نان و ماکارونی است.
وعده های غذایی با پروتئین بالا در صبح به حالت تهوع کمک می کنند.
صبح ها برای بلند شدن از تختخواب خود عجله نکنید. در عوض ، هنگام برخاستن خود را به آرامی بکشید تا از تهوع صبحگاهی جلوگیری کنید.
از استعمال سیگار خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض دود منفعل را محدود کنید.
خود را در معرض محیطهای تازه قرار دهید.
تمرینات و تکنیک های سبک و آرامش را تمرین کنید.
مقدار کافی آب بنوشید و به خوبی هیدراته بمانید. آبرسانی کافی در بارداری برای مقابله با یبوست ، کمبود آب بدن ، انقباضات زودرس و بسیاری موارد دیگر لازم است ، بنابراین آب باید بخشی از رژیم روزانه شما باشد. می توانید میوه ها و سبزیجات آبکی فراوان مانند خربزه ، انگور ، سیب ، گلابی ، کدو و پرتقال ، هویج ، گوجه فرنگی و کرفس را بخورید.
حالت تهوع در بارداری
حالت تهوع در بارداری
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا