روانشناسی

خوشبختی چیست؟

خوشبختی چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((خوشبختی چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

خوشبختی یک حالت عاطفی است که با احساس شادی و رضایتمندی مشخص می شود. در حالی که خوشبختی تعاریف مختلفی دارد ، اما اغلب به عنوان احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود.وقتی بیشتر مردم در مورد خوشبختی صحبت می کنند ، ممکن است در مورد احساسی که در لحظه فعلی دارند صحبت کنند ، یا ممکن است به معنای کلی تری از احساس آنها نسبت به زندگی اشاره داشته باشند.

از آنجا که خوشبختی معمولاً اصطلاحی تعریف شده است ، روانشناسان و دیگر دانشمندان علوم اجتماعی وقتی از این حالت عاطفی صحبت می کنند ، معمولاً از اصطلاح “بهزیستی ذهنی” استفاده می کنند. درست همانطور که به نظر می رسد ، بهزیستی ذهنی تمرکز خود را بر روی احساسات کلی شخصی فرد در مورد زندگی خود در حال حاضر متمرکز می کند.

دو مولفه اصلی خوشبختی (یا بهزیستی ذهنی) عبارتند از:

تعادل احساسات: هر کس احساسات و خلق و خوی مثبت و منفی را تجربه می کند. خوشبختی به طور کلی با تجربه احساسات مثبت بیشتر از منفی مرتبط است.
رضایت از زندگی: این به میزان رضایت شما از زمینه های مختلف زندگی از جمله روابط ، کار ، موفقیت ها و سایر مواردی که مهم می دانید مربوط می شود.
در حالی که ممکن است برداشت از خوشبختی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد ، برخی از نشانه های اصلی وجود دارد که روانشناسان هنگام اندازه گیری و ارزیابی خوشبختی به دنبال آنها می گردند.

برخی از نشانه های اصلی خوشبختی عبارتند از:

احساس اینکه شما زندگی مورد نظر خود را می گذرانید یا خیر
احساس اینکه شرایط زندگی شما خوب است یا بد
احساس رضایت از زندگی خود
احساس مثبت بودن بیش از منفی بودن

یک نکته مهم که باید به یاد داشته باشید این است که خوشبختی حالت سرخوشی مداوم نیست. در عوض ، خوشبختی یک احساس کلی از احساسات مثبت ، بیشتر از احساسات منفی است.

افراد شاد هم هر از چندگاهی طیف وسیعی از احساسات انسانی – عصبانیت ، سرخوردگی ، کسالت ، تنهایی و حتی غم و اندوه را احساس می کنند. اما حتی وقتی با ناراحتی روبرو می شوند ، یک احساس اساسی خوش بینی نسبت به بهتر شدن اوضاع دارند ، اینکه می توانند با آنچه اتفاق می افتد مقابله کنند و دوباره احساس خوشبختی می کنند.

خوشبختی چیست؟
خوشبختی چیست؟

انواع خوشبختی:

روش های مختلفی برای تفکر در مورد خوشبختی وجود دارد. به عنوان مثال ، ارسطو ، فیلسوف یونان باستان ، بین دو نوع مختلف خوشبختی تمایز قائل شد: هدونیا و ایودایمونی.

Hedonia: خوشبختی Hedonic از لذت حاصل می شود. این اغلب با انجام آنچه احساس خوبی دارد ، مراقبت از خود ، برآوردن خواسته ها ، تجربه لذت بردن و  احساس رضایت همراه است.
Eudaimonia: این نوع خوشبختی از جستجوی فضیلت و معنا حاصل می شود.  از جمله احساس اینکه زندگی شما معنا ، ارزش و هدف دارد. این بیشتر با انجام مسئولیت ها ، سرمایه گذاری در اهداف بلند مدت ، نگرانی برای رفاه سایر افراد و مطابق با آرمان های شخصی همراه است.

تحقیقات نشان می دهد که افراد شاد معمولاً از نظر رضایت از زندگی خود بهتر از متوسط ​​هستند. 

همه اینها می توانند در تجربه کلی شادی نقش مهمی داشته باشند ، اگرچه ارزش نسبی هر یک می تواند بسیار ذهنی باشد. برخی فعالیت ها ممکن است لذت بخش و معنی دار باشند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است یک راه برای رسیدن به هدفی باشند.

به عنوان مثال ، داوطلب شدن برای هدفی که به آن اعتقاد دارید ممکن است معنادارتر از لذت باشد. از طرف دیگر ، تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود ممکن است از نظر معنی پایین تر و از نظر لذت بالاتر باشد.

برخی از انواع خوشبختی که ممکن است تحت این سه دسته اصلی قرار گیرند عبارتند از:

شادی: یک احساس نسبتاً کوتاه که در لحظه فعلی احساس می شود
هیجان: احساس شادی که شامل انتظار به چیزی با دید مثبت است
قدردانی: احساسی مثبت است که شامل تشکر و قدردانی می شود
غرور: احساس رضایت از چیزی که به نتیجه رسانده اید
خوش بینی: این روشی است برای نگاه کردن به زندگی با دید مثبت و خوش بین
رضایتمندی: این نوع خوشبختی شامل احساس رضایت از محتوای زندگی است

چگونه خوشبختی را تمرین کنیم؟

در حالی که برخی از افراد فقط به طور طبیعی شادتر هستند ، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای پرورش احساس شادی و خوشبختی خود انجام دهید.

۱-اهداف ذاتی را دنبال کنید

دستیابی به اهدافی که انگیزه ذاتی شما برای پیگیری آنهاست ، به ویژه اهداف متمرکز بر رشد شخصی و اجتماع ، می تواند به تقویت شادی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که دنبال کردن این نوع اهداف ذاتی می تواند شادی را بیش از دنبال کردن اهداف بیرونی مانند کسب پول یا مقام افزایش دهد.

۲-لذت بردن از لحظه

مطالعات نشان داده است که افراد تمایل به درآمد بیش از حد دارند – آنها چنان روی جمع آوری چیزها متمرکز می شوند که دیگر از لذت واقعی کاری که انجام می دهند غافل میشوند.

بنابراین ، به جای این که در دام جمع کردن بیفتید و به ضرر خوشبختی خودتان حرکت کنید ، تمرکز خود را روی تمرین قدردانی از چیزهایی که دارید و تمرکز بر روی روند کار خود متمرکز کنید.

خوشبختی چیست؟
خوشبختی چیست؟
۳-افکار منفی را دوباره تنظیم کنید.

وقتی می بینید در یک چشم انداز بدبینانه گیر می کنید یا منفی بافی را تجربه می کنید ، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید افکار خود را به روش مثبت تری تنظیم کنید.

افراد سوگیری منفی بافی دارند ، یا تمایل دارند که بیشتر از چیزهای خوب به چیزهای بد توجه کنند. این امر می تواند بر روی همه چیز تأثیر بگذارد ، از نحوه تصمیم گیری تا شکل گیری برداشت از افراد دیگر. تخفیف مثبت یعنی – تحریف شناختی که در آن افراد بر نکات منفی تمرکز می کنند و نکات مثبت را نادیده می گیرند – همچنین می تواند در افکار منفی نقش داشته باشد.

بازنویسی این برداشتهای منفی به معنای نادیده گرفتن موارد بد نیست. در عوض ، این به معنای تلاش برای نگاه متعادل تر و واقع بینانه تر به وقایع است و به شما امکان می دهد الگوهایی را در تفکر خود مشاهده کنید و سپس افکار منفی را به چالش بکشید.

تأثیر خوشبختی و شادی در زندگی:

نشان داده شده است که خوشبختی نتایج مثبت را در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی پیش بینی می کند.

احساسات مثبت رضایت از زندگی را افزایش می دهد.
خوشبختی به افراد کمک می کند مهارت های مقابله ای قوی تر و منابع عاطفی بیشتری ایجاد کنند.
احساسات مثبت با سلامتی و طول عمر بهتر مرتبط هستند. یک مطالعه نشان داد که افرادی که احساسات مثبت بیشتری نسبت به احساسات منفی تجربه می کنند ، بیشتر از یک دوره ۱۳ ساله زنده مانده اند.
احساسات مثبت باعث افزایش انعطاف پذیری می شوند. انعطاف پذیری به افراد کمک می کند استرس را بهتر کنترل کنند و در صورت مواجه شدن با شکست بهتر بازگردند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که افراد شادتر سطح کمتری از هورمون استرس کورتیزول را دارند و این مزایا با گذشت زمان ادامه دارد.
البته افرادی که گزارش می دهند از وضعیت خوبی برخوردار هستند ، احتمالاً رفتارهای سالمی مانند خوردن میوه و سبزیجات و ورزش منظم دارند.

خوشبخت بودن ممکن است به شما کمک کند که کمتر بیمار شوید. حالتهای روانی شادتر با افزایش ایمنی بدن در ارتباط هستند.

بهبود شادی و خوشبختی :

به نظر می رسد برخی از افراد به طور طبیعی پایه شادی بیشتری دارند – یک مطالعه گسترده در مورد بیش از ۲،۰۰۰ نفر نشان می دهد که حدود ۵۰٪احساس رضایت کلی زندگی ژنتیکی است ، ۱۰٪ از وقایع خارجی منشا میگیرد و ۴۰٪ از فعالیت های فردی است.

بنابراین گرچه ممکن است نتوانید “سطح پایه” شادی خود را کنترل کنید ، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای خوشبختی بیشتر و تحقق بخشیدن به زندگی خود انجام دهید. حتی خوشبخت ترین افراد نیز هر از گاهی احساس ناراحتی می کنند و خوشبختی چیزی است که همه مردم باید آگاهانه به دنبال آن باشند.

خوشبختی
خوشبختی
ورزش منظم داشته باشید تا شادی بیشتری حس کنید:

ورزش هم برای بدن و هم برای ذهن شما مفید است. فعالیت بدنی با طیف وسیعی از مزایای جسمی و روانی از جمله بهبود خلق و خو مرتبط است. مطالعات متعدد نشان داده است که ورزش منظم ممکن است در دفع علائم افسردگی نقشی داشته باشد ، اما شواهد نشان می دهد که این امر همچنین باعث شادی بیشتر افراد می شود.

در یک تحقیق در مورد ارتباط بین فعالیت بدنی و شادی ، محققان یک پیوند مثبت ثابت پیدا کردند.

حتی اندکی ورزش باعث تقویت شادی می شود – افرادی که حتی ۱۰ دقیقه در روز از نظر جسمی فعال بودند یا فقط یک بار در هفته ورزش می کردند ، از شادی بیشتری نسبت به افرادی که هرگز ورزش نکردند برخوردار بودند.

قدرشناسی نشان دهید تا شادی بیشتری حس کنید:

در یک مطالعه ، از شرکت کنندگان خواسته شد که هر شب ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از خواب یک تمرین نوشتن انجام دهند. نتایج نشان داد که افرادی که در مورد شکرگذاری نوشته اند ، احساسات مثبت را افزایش می دهند ، شادی ذهنی را افزایش می دهند و رضایت از زندگی را بهبود می بخشند.

همانطور که نویسندگان مطالعه پیشنهاد می کنند ، نگه داشتن یک لیست سپاسگزاری روشی نسبتاً آسان ، مقرون به صرفه ، ساده و دلپذیر برای تقویت روحیه شماست. سعی کنید هر شب چند دقیقه وقت بگذارید و چیزهایی را در زندگی خود بنویسید یا به آنها فکر کنید.

یک  هدف پیدا کنید:

تحقیقات نشان داده است که افرادی که احساس می کنند دارای هدفی هستند ، رفاه بهتری دارند و احساس رضایت بیشتری دارند هدف شامل دیدن زندگی شما به عنوان هدف ، جهت و معنی است. این ممکن است با ارتقا رفتارهای سالم به بهبود شادی کمک کند.

برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به یافتن حس هدف انجام دهید عبارتند از:

علایق و علاقه های خود را کشف کنید
برای رفع بی عدالتی تلاش کنید
به دنبال چیزهای جدیدی باشید که شاید بخواهید درباره آنها بیشتر بدانید
این حس هدف تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد ، اما همچنین چیزی است که می توانید آن را پرورش دهید. این شامل یافتن هدفی است که شما به شدت به آن اهمیت دهید و شما را به انجام فعالیتهای مثمر ثمر برای رسیدن به هدف برساند.

چگونه می توانید هدف خود را در زندگی پیدا کنید؟

در حالی که جستجوی خوشبختی مهم است ، اما در برخی مواقع دستیابی به رضایت از زندگی کوتاه است. برخی از چالش های این موارد عبارتند از:

ارزیابی اشتباه:

با پول ممکن است قادر به خرید خوشبختی نباشید ، اما تحقیقات در این زمینه وجود دارد که صرف پول برای کارهایی مانند تجارب می تواند شما را از این که برای دارایی مادی خرج کنید ، خوشحال کند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که صرف هزینه برای چیزهایی که زمان می خرند – مانند هزینه برای خدمات صرفه جویی در وقت – می تواند باعث افزایش خوشبختی و رضایت از زندگی شود.

به جای اینکه برای چیزهایی مانند پول ، مقام یا دارایی های مادی بیش از حد ارزش قائل شوید ، دنبال اهدافی که منجر به اوقات فراغت بیشتر یا تجارب لذت بخش می شود ، می تواند پاداش شادی بیشتری داشته باشد.

به دنبال حمایت اجتماعی باشید تا شادی بیشتری حس کنید:

حمایت اجتماعی به معنای داشتن دوستان و عزیزان است که می توانید برای پشتیبانی به آنها مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده است که حمایت اجتماعی درک شده نقش مهمی در بهزیستی ذهنی دارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که ادراک از حمایت اجتماعی عامل ۴۳٪ از میزان خوشبختی یک فرد است

لازم به یادآوری است که وقتی صحبت از حمایت اجتماعی می شود ، کیفیت مهمتر از کمیت است. داشتن فقط چند دوست بسیار صمیمی و مورد اعتماد بیشتر از داشتن آشنایان غیررسمی در شادی کلی شما تأثیر خواهد داشت.

فکر کردن در مورد خوشبختی به عنوان یک نقطه پایانی:

خوشبختی هدفی نیست که شما به سادگی بتوانید به آن برسید و با آن کار کنید. این یک پیگیری مداوم است که به پرورش و تأمین مداوم نیاز دارد.

یک مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از همه برای شادی ارزش قائل هستند همچنین تمایل دارند که از زندگی خود کمترین رضایت را داشته باشند

اساساً ، خوشبختی برایشان چنان هدف والایی می شود که عملاً غیرقابل دستیابی می شود.

نویسندگان این تحقیق پیشنهاد می کنند: “ارزیابی از خوشبختی می تواند خود شکن باشد زیرا هرچه افراد برای خوشبختی ارزش بیشتری قائل شوند ، احتمال ناامیدی آنها بیشتر خواهد بود.”

شاید درس این باشد که چیزی را که به طور کلی به عنوان “خوشبختی” تعریف می شود ، هدف خود قرار ندهید. درعوض ، بر ساخت و پرورش نوعی زندگی و روابط متمرکز شوید که موجبات رضایت از زندگی شما را فراهم می آورد.

همچنین در نظر گرفتن اینکه شخصاً چگونه خوشبختی را تعریف می کنید مهم است. خوشبختی اصطلاحی گسترده است که برای افراد مختلف معنای مختلفی دارد. به جای اینکه به خوشبختی به عنوان یک نقطه پایانی نگاه کنیم ، مفیدتر خواهد بود که به معنای واقعی خوشبختی برای شما فکر کنیم و سپس روی چیزهای کوچکی کار کنیم که به شما کمک می کند شادتر شوید. این می تواند دستیابی به این اهداف را کنترل و کمتر طاقت فرسا کند.

تاریخچه خوشبختی:

مدت هاست که خوشبختی به عنوان یک قسمت مهم از سلامتی و رفاه شناخته شده است. “جستجوی خوشبختی” حتی به عنوان یک حق مسلم در اعلامیه استقلال ایالات متحده آمده است. درک ما از آنچه سعادت را به همراه خواهد داشت ، با گذشت زمان تغییر کرده است.

روانشناسان همچنین چندین نظریه مختلف را برای توضیح چگونگی تجربه سعادت و پیگیری افراد از آن ارائه داده اند. این نظریه ها عبارتند از:

سلسله مراتب نیازها حاکی از آن است که افراد انگیزه بیشتری برای پیگیری نیازهای پیچیده دارند. پس از برآورده شدن نیازهای اساسی بیشتر ، انگیزه های روانی و عاطفی بیشتری در افراد ایجاد می شود.

در اوج سلسله مراتب نیاز به خود واقعی سازی یا نیاز به دستیابی به توانایی های کامل فرد است. این تئوری همچنین بر اهمیت تجربه های اوج یا لحظات متعالی که در آن فرد درک عمیق ، خوشبختی و لذت را احساس می کند ، تأکید می کند.

روانشناسی مثبت

جستجوی خوشبختی در زمینه روانشناسی مثبت نقش اساسی دارد. روانشناسانی که روانشناسی مثبت می خوانند علاقه مند به یادگیری روشهایی برای افزایش مثبت و کمک به مردم در زندگی شادتر و رضایت بخش تر هستند.

این حوزه به جای تمرکز بر آسیب شناسی های ذهنی ، در عوض می کوشد تا راهی برای کمک به مردم ، جوامع و جوامع در جهت بهبود احساسات مثبت و دستیابی به خوشبختی بیشتر پیدا کند.

منبع:verywellmind

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا