مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

۸ راه آسان برای خشک کردن سبزی ها و میوه ها

0 12

برای افرادی که با گیاهان آشپزی می کنند، دانستن نحوه خشک کردن سبزی یک مهارت بسیار مهم است، به خصوص اگر می خواهید طعم و مواد مغذی گیاه را حفظ کنید.علاوه بر این، خشک کردن گیاهان مخصوصاً برای پاییز یا زمستان آینده می تواند از نظر مالی مفید باشد زیرا رشد، برداشت و خشک کردن گیاهان شما می تواند ارزان تر از خرید گیاهان خشک شده از فروشگاه ها باشد.

سایر فواید خشک کردن سبزی عبارتند از: خشک کردن سبزی را از رشد کپک، مخمر و باکتری محافظت می کند که اگر گیاه دارای رطوبت بالایی باشد، ممکن است رخ دهد، خشک کردن گیاهان یک روش نگهداری خوب است که مواد مغذی گیاه را حفظ می کند و به گیاهان اجازه می دهد تا یک سال خوراکی بمانند.

 روش های خشک کردن سبزی

۱- خشک کردن با نورخورشید در فضای باز

این روش برای مناطقی که نور خورشید کافی تا صد درجه فارنهایت و رطوبت حدود شصت درصد دارند مناسب است.

اولین قدم این است که اجازه دهید شبنم از گیاهان خشک شود، سپس گیاهان را با استفاده از یک بند یا نوار لاستیکی دسته‌بندی کنید تا جوانه‌ها، گل‌ها و برگ‌ها با احتیاط روبرو شوند.

گام بعدی این است که بسته‌ها را در محلی قرار دهید که به نور خورشید دسترسی داشته باشد اما نور مستقیم خورشید نباشد زیرا نور مستقیم خورشید ممکن است باعث سفید شدن یا از دست دادن طعم گیاهان شود.

وقتی آنها بسته شدند، یک کیسه دور بسته ببندید تا دانه های خشکی که می ریزند را بگیرید و همچنین در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید.

در آخر، برای اینکه بدانید رطوبت باقی نمانده است، گیاهان را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا شروع به شکننده و ترد شدن کرده‌اند یا خیر. اگر آنها دارند، پس گیاهان آماده هستند.

۲- خشک کردن سبزی در هوای داخلی

خشک کردن در فضای داخلی بهتر از خشک کردن خورشیدی در فضای باز است زیرا گیاهان بیشتر کیفیت، طعم، مواد مغذی و رنگ خود را حفظ می کنند.

اولین مرحله از خشک کردن هوای داخل خانه این است که گیاهان را با استفاده از یک بند یا یک نوار لاستیکی به صورت دسته‌ای دسته‌بندی کنید. گیاهان را ببندید اما از گره زدن از قسمت های حساس مانند جوانه ها و گل ها خودداری کنید.

در مرحله دوم، یک کیسه بپیچید و آن را روی طناب بندازید تا روند خشک شدن سریعتر شود و دانه ها و برگ های در حال سقوط را بگیرید.

مرحله سوم انتخاب یک نقطه خشک و گرم در خانه به دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید برای قرار دادن گیاهان بسته بندی شده است. سپس گیاهان را وارونه آویزان کنید تا خشک شوند.

در آخر، برای اینکه بدانید گیاهان شما آماده هستند، بررسی کنید که آیا ترد هستند یا خیر. اگر آنها هستند سبزی آماده است.

همچنین بخوانید

۳- خشک کردن در فضای باز

این فرآیند مشابه روش خشک کردن هوای داخلی است، اگرچه این روش در خارج انجام می شود. گیاهان در بیرون آویزان شده و توسط پانل ها از نور مستقیم خورشید محافظت می شوند. این معمول نیست زیرا اکثر مردم خشک کردن هوای داخل خانه را ترجیح می دهند زیرا در خانه هایشان راحت است، اما خشک کردن گیاهان در فضای باز روشی سریعتر و بسیار کارآمد به دلیل نور سرگردان از خورشید است.

خشک کردن گیاهان تازه۴-استفاده از میوه خشک کن

این یک وسیله آشپزخانه است که با از بین بردن رطوبت موجود در غذا، غذا را حفظ می کند. دستگاه های خشک کن مواد غذایی با کیفیت دارای ویژگی خشک کردن گیاهان هستند که می توانند به طور خودکار دمای خشک کردن را کنترل کنند. آنها همچنین دارای چندین سینی روی هم هستند که می توانند بسته بزرگی از گیاهان را در مدت کوتاهی در خود جای دهند. این بهترین روش خودکار خشک کردن گیاهان است.

۵- خشک کردن در فر

خشک کردن در فر جایگزینی برای آبگیری مواد غذایی است. به دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد. این روش شامل قرار دادن گیاهان روی یک پارچه  است که سپس روی یک سیم قفسه خنک کننده قرار می گیرد تا اجازه گردش هوا را بدهد.

این روش کار فشرده ای است زیرا نیاز دارد که گیاهان را مرتباً بچرخانید تا گرما به طور مساوی روی دو طرف گیاهان پخش شود.برای دانستن اینکه آیا گیاهان خشک هستند، ترد می شوند.

۶- خشک کردن سبزیجات مایکروویو

خشک کردن با استفاده از مایکروویو جایگزین مناسبی برای خشک کردن در فر و آبگیری مواد غذایی است. ممکن است تجربه بسیار ناامید کننده ای باشد زیرا بدست آوردن زمان مناسب برای خشک کردن گیاهان سخت است.

برای خشک شدن با استفاده از مایکروویو، ابتدا ساقه ها را جدا کنید تا اساساً برگ ها داشته باشند. سپس برگ ها را بین لایه های دستمال کاغذی قرار دهید.

ثانیاً مایکروویو را برای یک دقیقه حرارت مداوم روشن می‌کنید، سپس حرارت را به طور متناوب و سی ثانیه به مدت حدود ده دقیقه استراحت می‌دهید.

۷- خشک کردن در یخچال

این یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که فقط باید فضای کافی در یخچال داشته باشد تا گیاهان را برای مدت طولانی در خود جای دهد. روش کار ساده است، فقط سبزی ها را در یخچال قرار دهید و بگذارید با درجه حرارت خشک شوند.

۸-خشک کردن سریع برای پخت و پز

این کار حدود یک ساعت یا نیم ساعت قبل از پختن گیاهان انجام می شود تا زمان کافی برای خشک شدن گیاهان وجود داشته باشد. سبزی هایی را که می خواهید بپزید انتخاب می کنید و روی یک حوله تمیز می گذارید تا هوا گردش کند. سپس گیاهان را به آرامی بشویید تا له نشوند و سپس آنها را به طور سیستماتیک روی حوله قرار دهید تا از همپوشانی جلوگیری شود و آنها را روی حوله بگذارید تا خشک شوند زیرا حوله در رطوبت گیاهان خیس می شود و در نتیجه باعث خشک شدن گیاهان می شود.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.