ریپورتاژ

خرید بیزینس در کانادا

خرید بیزینس در کانادا

کانادا دارای یک سیستم مهاجرت قوی و کارآمد با برنامه های مهاجرتی فدرال و استانی متعدد برای نیروهای کار ماهر است. مجوز کار LMIA Owner Operator نیز یکی از مسیرهای غیر مستقیم مهاجرت به این کشور است که برای کارآفرینان خارجی در نظر گرفته شده است. برنامه های فدرال بسیار کمی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی در کانادا وجود دارد، اما یکی از پرطرفدارترینشان،Owner Operator  است که به دنبال راه اندازی یک بیزینس جدید یا خرید بیزینس در کانادا است.

در واقع، Owner Operator  یکی از انواع ورک پرمیت کانادا به شمار می رود. این برنامه ی فدرال که برای مهاجران خوداشتغال در نظر گرفته شده، یک برنامه ویژه است که بیشتر ورزشکاران و هنرمندان و افراد فعال در حوزه های فرهنگی را هدف قرار می دهد. اما سایر سرمایه داران هم می توانند از طریق آن اقدام کنند.
اگر بخواهیم مقایسه کنیم، برنامه ویزای استارت آپ فدرال، مشارکت و همکاری با سازمان های تعیین شده را برای کارآفرینان اجباری می کند. اما در صورتی که برنامه‌ های فدرال با شرایط شما مطابقت ندارند و یا اگر جریان ‌های کارآفرینی PNP برای طرح های تجاری شما بسیار کند یا بسیار پیچیده است، می توانید مسیر مجوز کار Owner Operator را برای راه ‌اندازی و یا خرید یک کسب ‌و کار در کانادا مورد بررسی قرار دهید.

خرید بیزینس در کانادا

افرادی واجد شرایط خرید بیزینس در کانادا

مسیر Owner Operator به روی همه ی افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در یکی از بیزینس های موجود در کانادا را دارند، باز نیست. برای اینکه جهت استفاده از این مسیر واجد شرایط در نظر گرفته شوید، باید نیازمندی های مهمی که در ارتباط با کنترل بیزنس و مدیریت آن لازم است را فراهم آورده باشید و همچنین، از طریق ایجاد فرصت های شغلی و یا انتقال مهارت، به کانادا منفعت برسانید. مهم ترین شرایطی که برای استفاده از این مسیر لازم است، بدین شرح می باشند:

کنترل بیزینس: شما باید به کنترل کسب و کاری که می خواهید خریداری کنید، علاقه داشته باشید. این بدان معناست که اگر بیزینس مورد نظر شراکتی یا شرکتی است، یا باید مالک انحصاری آن باشید یا اکثریت سهام آن را در اختیار داشته باشید. ساده ترین شاخص کنترل کسب و کار این است که بپرسید آیا کسی می تواند شما را از موقعیت خود در این بیزینس اخراج کند یا خیر؟ در صورتی که کنترل کسب و کار را طبق تعریفی که ارائه کردیم در اختیار داشته باشید، این امر امکان پذیر نخواهد بود.

اما اگر کسی اختیار اخراج کردن شما را داشته باشد، واجد شرایط برای استفاده از این مسیر تشخیص داده نخواهید شد.
منفعت برای کانادا: صرف خرید یک کسب و کار و انتصاب خود به عنوان کارمند آن، شما را برای استفاده از مسیر Owner Operator واجد شرایط نمی کند. یک پارامتر بسیار مهم برای این امر، این است که آیا حضور شما در کانادا و مشارکت در تجارت باعث ایجاد یا حفظ شغل برای کانادایی ها می شود یا منجر به انتقال مهارت یا دانش به کانادایی ها می شود یا خیر؟ اگر بیزینسی که خریداری می کنید، باعث ایجاد شغل و یا حفظ آن ها برای شهروندان کانادایی نشود و یا باعث انتقال مهارت به آن ها نشود، واجد شرایط استفاده از این مسیر نخواهید بود.

مشارکت و حضور فعال در مدیریت بیزینس: نکته قابل توجهی که باید به آن دقت داشته باشید، این است که مجوز کار Owner Operator با برنامه مهاجرت سرمایه گذاری غیرفعال یا پسیو کاملا متفاوت است زیرا متقاضی باید فعالانه در مدیریت کسب و کار خریداری شده مشارکت داشته باشد. شما به عنوان خریدار یک بیزینس در کانادا، باید یک تجربه تجاری قوی به همراه سابقه خوب در ایجاد و حفظ مشاغل موفق داشته باشید. شما باید یک طرح تجاری دقیق برای کسب و کار خریداری شده ایجاد کنید و باید نقش کلیدی در اجرای فعالیت های آن داشته باشید.

مراحل خرید بیزینس در کانادا

طرح تجاری کسب و کار شما به طور دقیق تجزیه و تحلیل خواهد شد تا دوام آن ارزیابی شود و تخصص کسب و کار و میزان کنترلی که بر کسب و کار یا سرمایه گذاری دارید تأیید شود تا ارزیابی کنند که آیا الزامات مدیریت فعال مشاغل را برآورده می کنید یا خیر؟ در غیر این صورت، واجد شرایط برای استفاده از این مسیر نخواهید بود.

تفاوت Owner Operator با جریان های کارآفرینی استانی کانادا

مسیر مجوز کار LMIA Owner Operator در مقایسه با درخواست از طریق جریان های کارآفرین برنامه های نامزدی استانی، مزایای قابل توجهی را ارائه می دهد که بدین شرح می باشند:
مسیر Owner Operator از طریق برنامه های فدرال برای نیروهای کار موقت خارجی پیش برده می شود. علاوه بر این، شما می توانید از طریق مسیر فدرال برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهید. به این معنی که این اجازه را خواهید داشت که در هر استانی که مد نظر دارید، زندگی کنید. این در حالی است که متقاضیان برنامه های استانی یا PNP بدون توجه به اینکه آیا فرصت های بهتری در استان های دیگر (چه از لحاظ شغلی و چه از لحاظ شرایط زندگی) ممکن است برایشان وجود داشته باشد، فقط باید در همان استانی که تعیین شده، سکونت داشته باشند.

دوما، جریان ‌های کارآفرینی استانی، سرمایه گذاران را ملزم می کنند که حتما دارای ارزش دارایی خاص و سرمایه گذاری به اندازه مبلغی معین و یک سری الزامات دیگر باشند. اما مسیر Owner Operator چنین شرایطی ندارد و به کارآفرینان امکان می دهد تا هر مبلغی که می توانند، سرمایه گذاری کنند و حتی به آن ها کمک می کند تا واجد شرایط اقامت دائم هم باشند؛ حتی اگر دارایی خالص زیادی ندارند.
و در آخر، به عنوان آخرین تفاوت خرید بیزینس در کانادا با برنامه های کارآفرینی استانی باید اشاره کنیم که فرایند PNP بسیار پیچیده تر از مسیر Owner Operator است و به نتیجه رسیدن آن نیز بسیار طولانی تر است. در PNP ابتدا باید مدرکی تحت عنوان Express of Interest ارسال کنید، سپس سفرهای تحقیقاتی مقدماتی را به استان مورد نظر انجام دهید، بعد از آن پس از دریافت ITA، یک توافقنامه عملکرد تجاری نهایی کنید، سرمایه گذاری خود را انجام دهید و قبل از اینکه واجد شرایط برای اقامت دائم شوید، برای مدت ۱۸ تا ۳۶ ماه با استفاده از مجوز ورک پرمیت خود کار کنید.

Owner Operator  بسیار ساده تر است و تنها پس از گذشت یک سال و یا حتی کم تر از زمانی که تصمیم به خرید یک بیزینس در کانادا  می گیرید، اقامت دائم این کشور را در اختیارتان قرار خواهد داد.

ذکر این نکته ضروری است که در صورتی که بیزینسی را راه اندازی کنید که در نهایت منجر به صادرات محصولی شود، هرچه قیمت دلار کانادا به درهم امارات کمتر باشد، بهتر است و به سود شما تمام خواهد شد.

مراحل خرید بیزینس در کانادا توسط تراست

 • دریافت وقت مشاوره اولیه: شما در اولین مرحله، می ‌توانید به ‌صورت تلفنی با کارشناسان و وکلای تراست در ونکوور کانادا و یا دفتر تهران تماس بگیرید و یا در صورت تمایل فرم ارزیابی را در سایت پر کنید تا یک ‌وقت مشاوره برایتان رزرو شود.
 • تنظیم قرارداد: کارشناسان ما بر اساس اطلاعات دریافتی از جانب شما و بررسی کامل شرایط و خواسته‌ هایتان، راهنمایی ‌های لازم را ارائه می ‌دهند و در صورت عقد قرارداد، فرآیند خرید بیزینس از سوی کارشناسان خبره تراست آغاز می ‌شود.
 • دریافت مدارک اولیه: در این مرحله، شما باید مدارک لازم را به کارشناس تراست ارائه دهید تا بتواند به تحلیل کامل آن ‌ها با توجه به شرایط و خواسته‌ هایتان بپردازد و در نهایت بهترین گزینه‌ ها را در رابطه با هدفتان به شما پیشنهاد دهد. بدین ترتیب، دیگر نیازی نیست شما درگیر تحقیقات پیچیده این فرآیند شوید.
 • معرفی فهرست بیزینس های مناسب برای خرید: در این مرحله با توجه به تحقیقات صورت گرفته از سوی کارشناس تراست در رابطه با حوزه کاری مورد نظرتان، لیستی از بیزینس های موجود که برای فروش در شهرهای کانادا ارائه‌ شده ‌اند، به شما پیشنهاد می‌ شود.
 • انتخاب و اعتبار سنجی یک بیزینس برای خرید: پس ‌از اینکه با کارشناس تراست برای خرید یک بیزینس مشخص از میان فهرست بیزینس های کاندید توافق کردید، حسابداران و خبرگان مالی همکار با تراست، اقدام به تحقیقات کامل راجع به سوابق مالی و عملکردی بیزینس مربوطه می ‌نمایند و وکلای تراست، متن قرارداد را به ‌طور کامل مطالعه کرده و از سودآوری و عدم وجود عوامل کلاهبرداری مطمئن می ‌شوند و احتمال ورشکستگی و ضررده بودن بیزینس و نظایر این‌ ها را بررسی می‌ کنند.
 • خریداری بیزینس: پس از انجام تحقیقات همه‌ جانبه راجع به بیزینس انتخابی از سوی کارشناسان و متخصصین تراست، اقدامات لازم برای خرید بیزینس از سوی تراست برای شما آغاز می ‌شود. تیم تراست می‌ تواند به شما در بستن قرارداد خرید کمک کند و تمام جوانب را در این رابطه کنترل نماید.
 • تهیه و تنظیم بیزینس پلن: مهم ‌ترین کاری که باید در رابطه با خرید بیزینس کانادایی انجام شود، تهیه یک بیزینس پلن جامع و کامل است که نظر مساعد افسر را جلب نماید و او را متقاعد کند که حضور شما برای پیشبرد این بیزینس الزامی است. گفتنی است که کارشناسان متخصص در تیم تراست، به‌ خوبی شما را در این رابطه حمایت می ‌کنند و با توجه به اسناد و مدارک ارائه ‌شده از سوی شما، این بیزینس پلن جامع را تهیه خواهند کرد.
 • ارائه درخواست مجوز کار LMIA: در این مرحله، کارشناسان تیم تراست درخواست ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) را همراه با یک طرح تجاری مناسب به ESDC ارائه می ‌دهند و تلاش می‌ کنند تا LMIA مثبت را دریافت کنند تا بتوانند یک مجوز کار ۲ ساله با قابلیت تمدید را برایتان اخذ نمایند. در صورت موفقیت، مبلغ کل را با فروشنده بیزینس تسویه خواهید کرد.
  تبریک می‌گوییم! شما اکنون به‌ عنوان یک کارآفرین، آماده کار در بیزینس خریداری ‌شده ‌تان هستید.
 • حمایت از شما در پیشبرد بیزینس خریداری شده: شما ۲ سال فرصت دارید تا توانمندی ‌هایتان را در پیشبرد بیزینس خریداری ‌شده در کانادا به اثبات برسانید. البته این مجوز کار، بر اساس عملکرد شما قابل تمدید است و در تمام این مدت از مشاوره و خدمات کارشناسان تراست بهره‌مند خواهید بود تا به‌راحتی چالش ‌های موجود را پشت سر بگذارید و به سودآوری مورد نظر در کسب ‌و کارتان دست ‌یابید.
 • درخواست برای اقامت دائم در کانادا: درنهایت، پس از گذشت یک سال از دریافت LMIA مثبت، در صورت تمایل شما برای اقامت در کانادا، کارشناسان تراست مدارک لازم را آماده کرده و فرم ‌های مربوطه را پر می ‌کنند و برای ارائه درخواست اقامت دائم شما تحت برنامه اکسپرس اینتری اقدام می ‌نمایند.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته و مجله اینترنتی ایران فان هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا