تکنولوژی

حشره رباتی که با نور پرواز می کند

دنیای علم و فناوری امروزه در حال دستیابی به تکنولوژی های منحصربفردی است که در سطوح کوچک تر قابل لمس باشند. علم رباتیک یکی از این علوم هیجان انگیز است که هر از چندگاهی یک انقلاب را به دنیا نمایان می کند.

محققان حشره رباتیکی به وزن ۲۵۹ میلی گرم ساختند که می تواند با کمک انرژی نور بال بزند. این ربات می تواند ۴ بال خود را با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه حرکت دهد.

به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از دیلی میل، یک حشره رباتیک بسیار سبک ابداع شده که بدون نیاز به اتصال به منبع نیرو و فقط با استفاده از انرژی نور می‌تواند پرواز کند.

این رباتRoboBee-X-Wing نام دارد و مجهز به ۴ بال است. این ربات پر جنب و جوش می تواند در هر ثانیه ۱۷۰ بال بزند.

مخترعین این حشره ی ریز جسته از دانشگاه هاروارد هستند این ربات را با طول بال ۳.۵ سانتی مترو وزن ۲۵۹ میلی گرم ابداع کرده اند که می‌توان از آن برای رصد محیط زیست استفاده کرد.

ربات به اندازه‌ای سبک است که می‌تواند روی برگ گیاهان فرود بیاید و در مکان‌های کوچک قابلیت مانور نیز دارد. جالب آنکه بال‌های این گجت بسیار بهتر از پروانه هلی کوپتر ها است اما دانشمندان نتوانسته اند قابلیت کنترل حشرات و پرندگان بر بال‌هایشان را در این ربات تقلید کنند.

نوا جفریز و همکارانش معتقدند اگر بتوان این قابلیت را در ربات ایجاد کرد عملکرد آنها بی سروصداتر می‌شود. به هر حال RoboBee-X-Wing با استفاده از پنل‌های خورشیدی که روی بالهایش نصب شده نیروی مورد نیاز خود را جمع آوری می‌کند. در کل ۶ پنل خورشیدی که هرکدام فقط ۱۰ میلی گرم وزن دارندبالای بال‌ها نصب شده اند. از سوی دیگر بال‌های این ربات به وسیله دو صفحه مشابه ماهیچه کنترل می‌شود که هنگام گذر ولتاژ برق از آن منقبض می‌شوند.

البته پنل‌های خورشید نیازمند مقدار زیادی نور قدرتمند (معادل سه برابر قدرت نور خورشید) هستند. بنابراین این ربات هم اکنون قادر به پرواز در فضای باز نیست و در آینده ای نزدیک با تغییر در ساختار درونی می تواند در فضای آزاد نیز پرواز کند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا