مجله اینترنتی ایران فان
مجله اینترنتی ایران فان در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

ترفندهای طلایی طولانی کردن عمر یخچال

0 14

از قیمت روز یخچال خود خبر دارید؟ اگر سری به سایت‌های فروش لوازم خانگی بزنید، با قیمت‌های سرسام آور لوازم خانگی روبرو خواهید. یکی از گران‌ترین لوازم خانگی که حضور آن در هر آشپزخانه‌ای، ضروری‌ست، یخچال است. تصور آشپزخانه بدون یخچال، شاید غیر ممکن نباشد، اما بسیار مشکل خواهد بود. پس توجه به نکات و آشنایی با ترفندهای طلایی طولانی کردن عمر یخچال به شما کمک بسیاری در مدیریت هزینه و حفظ این وسیله ضروری خواهد کرد. برای آشنایی با این ترفندهای ساده اما با ارزش، با ما همراه باشید.

یخچالتان را چک آپ کنید

همه ما معتقدیم که پیشگیری بهتر از درمان است. انجام سرویس دوره‌ای یخچال نیز، توجه به همین اعتقاد است. با انجام سرویس مرتب یخچال خود، شما قبل از بروز و بزرگتر شدن اختلال، متوجه مشکل شده و سریعتر اقدام به رفع آن می‌کنید. در نتیجه علاوه بر طولانی‌تر شدن عمر یخچالتان، تا حدود زیادی، از هزینه‌های اضافی جهت خرید قطعات، جلوگیری خواهید کرد.

نظافت یخچال را جدی بگیرید

عدم توجه به نظافت یخچال، ممکن است شما را با مواردی همچون: فساد مواد غذایی، برفک، بوی بد یخچال، رشد میکروب و … مواجه کنند. همچنین ممکن است مسیر گردش هوای یخچال با خوراکی‌ها اشغال شده و فشار بیشتری به موتور جهت به گردش درآوردن جریان هوا، وارد شود. در نتیجه این مورد، منجر به معیوب و یا سوختن موتور شده و نیاز به تعمیر یخچال را در پی خواهد داشت. برای جلوگیری از سوختن موتور خود، هر چند ماه یکبار بسته به نظافت درونی یخچالتان:

  • یخچال را از برق کشیده و مواد غذایی را به یک جای خنک منتقل کنید.
  • سپس بعد از ذوب شدن برفک یخچال، محفظه‌های داخلی و بیرونی را با محلول آب و سرکه شستشو دهید. اضافه کردن جوش شیرین به این محلول نیز در تمیزی بیشتر یخچال موثر خواهد بود.

طولانی کردن عمر یخچالیخچال شما نیازی به حمام آفتاب ندارد

از قرار دادن یخچال در مقابل نور مستقیم خورشید، پرهیز کرده و توجه کنید که در اطراف آن دستگاه‌هایی چون اجاق گاز و یا سایر وسایل گرمایشی، قرار نگیرند. گرم شدن محیط بیرونی یخچال، باعث گرم شدن محیط داخل آن می‌شود. در همین راستا کمپرسور برای ایجاد سرمای مناسب مورد نیاز، مدت بیشتری کار کرده و ممکن است سوختن کمپرسور را شاهد باشید. از سوی دیگر، مصرف انرژی جهت تامین نیروی مورد نیاز این فرآیند، افزایش می‌یابد.

از داغ کردن کمپرسور یخچال جلوگیری کنید

از جمله موارد دیگری که نیاز است برای بالا بردن عمر یخچال خود؛ به آن توجه کنید. جلوگیری از داغ کردن کمپرسور یخچال است. برای تحقق این مورد، هنگام نصب یخچال خود، بین یخچال و سایر دستگاه‌ها یک فاصله ۲۰ سانتی متری را در نظر بگیرد، تا فضای مناسب، برای ایجاد گردش هوا در پشت یخچال، فراهم شود.

یخچال را با باز و بسته کردن درب آن رفرش نکنید

ممکن است شما نیز عادت داشته باشید، زمانی که حوصله تان سر می‌رود، درب یخچال را باز و بسته کنید. یا هنگامی که ماده غذایی مد نظرتان را در یخچال ندید، با باز و بسته کردن یخچال، شانس خود را امتحان کنید. در این حین هوای خنک درون یخچال با هوای گرم محیط بیرونی مبادله شده و موتور یخچال به صورت مداوم جهت خنک سازی محیط داخلی کار می‌کند. همین مورد حیاط موتور را به خطر انداخته و عمر یخچالتان را کوتاه می‌کند.

طولانی کردن عمر یخچالتراز نبودن بدنه

حتما در رابطه با گاز مبرد یخچال شنیده‌اید. این گاز خنک، وظیفه گردش هوای یخچال و خنک کردن محیط داخلی آن را دارد. به اینصورت که گاز مبرد که در کمپرسور خنک می‌شود، به صورت مداوم با محیط تبادل دمایی داشته و به مرور، محیط را خنک می‌سازد. اگر یخچال به درستی در جای خود قرار نگرفته و یا به اصطلاح تراز نباشد، گاز مبرد در لوله‌ها به حرکت در نیامده و محیط خنک نمی‌شود.

 کمپرسور وظیفه دارد تا زمان خنک شدن یخچال فعال باشد. پس کمپرسور نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در نهایت احتمال سوختن و یا معیوب شدن آن، بالا می‌رود. تراز کردن یخچال با اندکی وقت قابل حل است، اما در صورت بی توجهی به آن، شما مجبور به صرف زمان و هزینه بالاتری، خواهید شد.

از قرار دادن مواد غذایی گرم درون یخچال بپرهیزید

قرار دادن مواد غذایی گرم درون یخچال نیز نتیجه‌ای مشابه باز و بسته کردن زیاد درب یخچال دارد. زیرا در این روند نیز، ماده غذایی گرم، سرمای محیط را به خود جذب کرده و باعث کار کردن بیشتر کمپرسور می‌شود. ابتدا اجازه دهید ماده غذایی شما به دمای محیط برسد و سپس آن را درون یخچال قرار دهید.

موتور و لوله‌های کندانسور را گردگیری کنید

گرد و غبار، علاوه بر بخشیدن چهره‌ای زشت به اجسام، اغلب روی آنها تاثیر منفی گذاشته و باعث به خطر افتادن صحت دستگاه می‌شود. در همین راستا برای جلوگیری از هر گونه مشکل و افزایش عمر یخچال خود، کمپرسور و کندانسور را از گرد و غبار پاک کنید. توجه کنید که پاک کردن مداوم کمپرسور نیز ممکن است نتیجه عکس به دنبال داشته و باعث خرابی آن شود. هنگام پاک کردن آن نیز، به هیچ وجه از مواد شوینده استفاده نکنید و به جای آن از محلول آب و سرکه، کمک بگیرید.

از لاستیک دور درب غافل نشوید

به صورت دوره ای از صحت عملکرد لاستیک‌ها مطمئن شده و آنها را تمیز کنید. از بین رفتن لاستیک‌ها باعث باز ماندن درب یخچال و هدر رفتن هوای خنک درون یخچال شده و فشار ورودی به موتور را افزایش می‌دهد. در همین راستا توصیه می‌شود از لاستیک‌های دور درب غافل نشوید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته و مجله اینترنتی  ایران فان هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
در مجله اینترنتی ایران فان بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.