پزشکی

تاریخچه مختصری از شکلات و فواید آن

تاریخچه مختصری از شکلات و فواید آن

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((تاریخچه مختصری از شکلات و فواید آن )) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

تاریخچه مختصری از شکلات:

شکلات در تمام اشکال و طعم های  آن، چیزی است که من ، و بسیاری دیگری دوستش داریم. اما شکلات همانطور که امروزه از آن لذت می برند کاملاً متفاوت از زمانی است که برای اولین بار شکلات در حدود قرن شانزدهم از آمریکای جنوبی وارد اروپا شد.

برای مردم بومی آزتک ، کاکائو به عنوان یک نوشیدنی مصرف می شد و دارای اهمیت فرهنگی و دارویی زیادی بود. تقریباً به عنوان نوعی نوشدارو دیده می شد که می تواند بیماری های مختلفی از جمله تب ، اسهال ، خستگی ، و پوسیدگی دندان را درمان کند.

اعتقاد آزتک ها به کاکائو اکسیر الهی احتمالاً ناشی از این تصور بود که هدیه ای از طرف کویتزالکواتل ، خدای باد است. شاید به همین دلیل است که کارل لینئوس گیاه شناس سوئدی این گیاه را Theobroma cacao نامگذاری کرده است ، از کلمات یونانی باستان “theos” به معنی خدا و “broma” به معنی غذا – “غذای خدایان”.

با این وجود به احتمال زیاد دلیل هرگونه مزیت بالقوه به دلیل غلظت بالای پلی فنول موجود در کاکائو طبیعی است – معروف به فلاوانول کاکائو.

پلی فنول ها ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در میوه ها و سبزیجات هستند که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند ، که با بیماری های مختلفی مرتبط هستند. بنابراین گرچه ممکن است کاکائو درمانی نباشد که در گذشته تصور می شد ، اما تحقیقات نشان می دهد که این چیزی فراتر از یک لذت آنی است.

ادامه تاریخچه شکلات:

شخصی که تصور می شود مسئول آغاز ادغام کاکائو در اروپا است ، هرنان کورتس ، تسخیرکننده اسپانیایی (سرباز و کاوشگر) بود.

در سال ۱۵۱۸ ، کورتس و افرادش به مکزیک کنونی رسیدند و به سمت پایتخت آزتک ها در تنوچیتلان حرکت کردند. اسپانیایی ها در مدت حضورشان در مکزیک ، یک نوشیدنی تلخ را مزه کردند که به آن “chikolatl” می گویند. این نوشیدنی حاوی دانه های کاکائو بوداده بود که له شده ، سپس در آب با ادویه و چیلی جوشانده می شد.

اولین قرار گرفتن در معرض نوشیدنی برای اسپانیایی ها تجربه مطلوبی نبود – آن را بسیار تلخ و تقریباً ناخوشایند می دانست. اما با دیدن مونتزوما دوم ، پادشاه آزتک ها ، که نوشیدنی را حدود ۵۰ بار در روز مصرف می کند ، کورتس به توانایی کاکائو علاقه مند شد و به دنبال فتح خود به دنبال بازگرداندن  کاکائو به اسپانیا بود.

هنگامی که در اروپا دانه های کاکائو له شد و با عسل و شکر مخلوط شد ، به نوشیدنی محبوب نخبگان تبدیل شد. سرانجام ، در قرن نوزدهم ، اولین شکلات تخته ای توسط جوزف فرای و پسران ساخته شد و چیزی را ایجاد کرد که امروزه به عنوان شکلات می شناسیم.این مطالب تاریخچه مختصری از شکلات بود.

تاریخچه مختصری از شکلات و فواید آن 
تاریخچه مختصری از شکلات و فواید آن

از دانه به میله شکلاتی:

در حالی که دانه های کاکائو در شکل طبیعی خود حاوی مقدار زیادی ترکیبات آنتی اکسیدانی است ، فرایندهایی که در تبدیل دانه به یک میله شکلاتی وجود دارد ، محتوای فلاوانول کاکائو را کاهش می دهد و باعث کاهش خواص آنتی اکسیدانی کاکائو می شود.

در واقع ، تحقیقات نشان می دهد که پودر کاکائو طبیعی تقریباً ده برابر بیشتر از کاکائو موجود در این فرآیند ، فلاوانول دارد.

در مورد میله های شکلات ، شکلات تلخ تقریباً همیشه دارای غلظت بالاتری از فلاونول نسبت به شکلات شیرین ​​است. به عنوان مثال ، یک وعده ۲۵ گرم با درصد بالا (بیش از ۷۵٪) شکلات تلخ می تواند حاوی بیش از ۸۰ میلی گرم فلاونول کاکائو باشد در مقایسه با حدود ۱۰ میلی گرم یا کمتر در هر ۲۵ گرم برای یک شکلات شیر.

فواید سلامتی شکلات چیست؟

تحقیقات نشان داده است که محصولات شکلات تلخ و کاکائو حاوی حداقل ۲۰۰ میلی گرم فلاونول کاکائو می توانند خاصیت ارتجاعی رگ های خونی را بهبود بخشند ، که به جریان خون کمک می کند. و به طور منظم مصرف فلاوانولهای کاکائو – حتی دوزهای ۸۰ میلی گرم در روز – توانایی رگهای خونی را در اتساع یا انبساط بهبود می بخشد ، که به بدن در تنظیم فشار خون و جریان خون به اندام ها کمک می کند.

تصور می شود دلیل این امر این باشد که فلاوانولهای کاکائو غلظت اکسید نیتریک فعال را افزایش می دهند. این مولکولی در گسترش رگهای خونی نقش دارد که دارای خاصیت ضد التهابی نیز بوده و تشکیل لخته های خون را کاهش می دهد ، همه اینها می توانند اثرات مفیدی بر فشار خون داشته باشند.

فلاوانول های کاکائو همچنین می توانند جریان خون در مغز را افزایش دهند ، که ممکن است عملکرد شناختی را بهبود بخشد. و ممکن است با محافظت از مغز در برابر آسیب رادیکال های آزاد به کاهش افت شناختی کمک کنند.

در کنار فواید قلبی عروقی و شناختی ، به لطف فواید آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی ، فلوانول های کاکائو نیز ممکن است به بهبود عضلات بدنبال ورزش های سنگین کمک کنند. یک مطالعه اخیر نشان داد که یک دوز بالای ۱۲۴۵ میلی گرم فلاوانول کاکائو (۱۵ گرم پودر کاکائو با فلاوانول بالا)  عضله را بهبود می بخشد.

 شکلات و فواید آن 
شکلات و فواید آن

تحقیقات درباره فواید شکلات:

اما طی ۳۰ سال گذشته ، تحقیقات برای تغییر دیدگاه ما در مورد شکلات و کاکائو – ماده اصلی شکلات – آغاز شده است.

مسلماً ، در سال ۱۹۹۷ پس از انتشار مطالعه ای توسط محققان دانشگاه هاروارد در مورد مردم کونا ، روند موج نظرات تغییر کرد. محققان گزارش دادند که کونا ، که در جزایر ساحل پاناما زندگی می کند ، فشار خون بسیار پایینی دارد ، عمر طولانی تری دارد و از حمله قلبی ، سکته مغزی ، دیابت نوع ۲ و سرطان کمتر از سایر افراد در سرزمین اصلی پاناما رنج میبرند. چیزی که جزیره کونا را از ساکنان جزیره متمایز می کند ، مصرف زیاد کاکائو است. به طور متوسط ​​، آنها بیش از پنج فنجان در روز می نوشند.

از زمان انتشار این مطالعه ، به نظر می رسد بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی و بالینی تأثیرات مفید شکلات و کاکائو بر روی نشانگرهای سلامت قلب ، از جمله سلامت عروق خونی ، سطح کلسترول HDL (“خوب”) و فشار خون را تأیید کرده اند.

 یک مشکل  این است که بیشتر شکلات های موجود در مغازه ها حاوی مقادیر ناکافی فلاوانول از جمله اپی کاتچین هستند تا تأثیر واقعی بر سلامتی ما داشته باشد.

بنابراین ، چگونه می توان نتایج دیده شده در بسیاری از مطالعات را توضیح داد. خوب ، در بررسی اخیر ما اشاره شد که بسیاری از آزمایشات تحقیقاتی از شکلاتهای مخصوصی استفاده می کنند که در مغازه ها موجود نیست و اثرات مشاهده شده در کونا می تواند نتیجه مقدار زیادی کاکائو باشد که آنها مصرف می کنند.

بنابراین دفعه بعدی که می خواهید به خوردن برخی شکلات ها بپردازید ، ممکن است یک نوع تیره با درصد بالا یا یک پودر کاکائو طبیعی را برای هر گونه مزیت بالقوه سلامتی انتخاب کنید.

منبع:theconversation

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا