جالبه ؛)

اثرات مفید ورزش تنیس بر بدن

اثرات مفید ورزش تنیس بر بدن

 

تنیس ورزشی است که با راکت انجام می‌شود . این ورزش به صورت مسابقه دو نفره است و نیاز به آمادگی جسمانی بالا و تجهیزات کافی دارد.تنیس طبق آمار دومین ورزش در فرانسه است. این ورزش نیاز به چابکی و شرایط خوب فیزیکی دارد، در این ورزش شتاب و ضربه به توپ مهم هستند.
در این ورزش فعالیت‌های قلبی – عروقی بیشتر می‌شود . تنیس نیاز به انعطاف پذیری، سرعت و دقت دارد. این ورزش را می‌توان از سنین پایین شروع کرد، اما بهتر است در این سنین به طور شدید این ورزش انجام نشود.
اثرات مفید ورزش تنیس بر بدن
اثرات مفید ورزش تنیس بر بدن

 فواید ورزش تنیس:

۱- تنیس به شما کمک می کند تا چربی های بدن را بسوزانید. در هر ۴۵ دقیقه تمرین تنیس حدود ۶۰۰ کالری سوزانده می شود. تنیس کارایی قلبی – عروقی بدن را افزایش می دهد زیرا در این ورزش اعضای بدن تحرک زیادی دارند.
۲- تنیس شامل حرکات کوتاه مدت و شدید است. در این ورزش فرد حرکات شدیدی انجام می دهد و در میان آنها استراحت های چند ثانیه ای دارد. این نوع حرکات به ماهیچه ها اکسیژن رسانی کافی را انجام می دهد و به افزایش انرژی و استقامت کمک می کند.
۳- تنیس ورزش جانبی خوبی برای ورزشکاران حرفه ای در دیگر رشته هاست. این ورزش شامل تمامی حرکاتی است که در ورزش های دیگر وجود دارند.
۴- حرکات در ورزش تنیس به یادگیری مهارت های حرکتی و افزایش هماهنگی چشم و دست کمک می کند.
۵- تنیس بیشتر در فضای باز انجام می شود. انجام تنیس در زمین های سر باز باعث گرفتن ویتامین D از آفتاب می شود. به علاوه شرکت در باشگاه های تنیس باعث برقراری ارتباط و شناخت افراد جدید می شود. تنیس را می توان در تمام سنین انجام داد. بنابراین هیچ وقت برای شروع تنیس دیر نیست.

توصیه های کاربردی:

اولین توصیه این است که این ورزش را به صورت تکنیکی یاد بگیرید. ضربه زدن به توپ کاری آسان و با استعداد ذاتی نیست. بنابراین بهتر است از کلاس برای یادگیری و پیشرفت استفاده کنید. از جایگیری‌های نامناسب بپرهیزند و کارایی خود را بالا ببرید. بدین شکل لذت بیشتری خواهید برد و از آسیب دیدگی‌ پیش گیری خواهید کرد.
توصیه دوم این است که راکت خود را با دقت انتخاب کنید. راکت‌ها از نظر سایز، وزن ، اندازه دسته و ارتعاش سیم‌ها متفاوت هستند که باید با توجه به سطح و فرم بدنی تنیس باز انتخاب شوند. از خریدن راکت‌های خوب و گران قیمتی که به سطح بازی شما نمی‌خورند پرهیز کنید. کفش نیز فاکتور مهمی است. کفش‌ها نیز با توجه به زمینی که بر روی آن بازی می کنید، متفاوت هستند. کفش باید مقاوم و راحت باشد و به شما اجازه کمی سر خوردن بر روی زمین را بدهد.
کفش‌های نامناسب باعث پیچ خوردگی مچ پا، زمین خوردن و تورم تاندون می‌شود. زمینی که بر روی آن بازی می‌کنید نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. زمین‌های سفت معمولا مناسب نیستند، بهتر است از زمین‌هایی که رسی هستند استفاده کنید.
باید داشته باشید که برای تنیس باز شدن باید تکنیک خوبی داشته باشید، البته داشتن شرایط فیزیکی مناسب برای موفقیت ضروری است. تمرین مداوم ورزش‌های استقامتی همچون دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و پاروزدن قایق مناسبند.
قبل از هر تمرین زمانی را به گرم کردن بدن اختصاص دهید، مثلا کمی راه بروید. بازی تنیس یعنی بهتر بازی کردن از حریف، حتی اگر در بازی امتیاز نمی‌شمارید، سعی کنید، توپ را درست بگیرد و پرتاب کنید، حریف را وادار کنید که بدود و او را به چالش بکشید.
اگر به نفس نفس افتادید آن را جدی بگیرید و چند دقیقه استراحت کنید. در مسابقه تنیس چند لحظه برای جابجا شدن حریفان بازی متوقف می‌شود ، اما در بازی‌های تفریحی معمولا استراحت فراموش می‌شود.
اگر در سن ۱۰ تا ۲۰ سالگی تنیس را متوقف کردید و بعد از ۴۰ سال دوباره آن را شروع کردید، بسیار مراقب باشید. تکنیک خود را سریع باز می‌یابید ، اما همان توانایی‌های قلبی – عروقی را نخواهید داشت. شما دیگر قلب و پاهای یک فرد ۲۰ ساله را ندارید، بنابراین باید خود را محدود کنید و به دردهای غیر طبیعی توجه کنید.
هنگامی که در گرما و آفتاب هستیم، از کلاه استفاده کنید و مایعات مصرف کنید، هنگام توقف در بازی در سایه بایستید و به اندازه کافی آب بنوشید.

صدمات ناشی از ورزش تنیس

تاول های پا ، گرفتگی عضلات و درد در ناحیه ساق پا برخی از آسیب های تنیس هستند.
اغلب بازیکنان تنیس دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. گرچه آسیب در ناحیه آرنج در تنیسورها از همه آسیب دیدگی ها شایع‌تر است اما چند آسیب دیگر هم در بین بازیکنان تنیس شایع است.
تاول در پاها، اسپرین، استرین، گرفتگی عضلات و درد در ناحیه ساق پا نمونه هایی از دیگر آسیب های ورزش تنیس هستند؛ این گونه آسیب ها هم مثل آسیب آرنج تنیس ‌بازان ، بازیکنان تنیس را درگیر خواهد کرد.
در بیشتر مواقع آسیب های تنیس اضطراری و تهدید کننده نیستند و حتی افرادی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند نیز قادر به کنترل این آسیب ها هستند.

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((اثرات مفید ورزش تنیس بر بدن)) لذت برده و برایتان مفید بوده باشد،از همراهی شما سپاسگذاریم.

منبع:ایسنا،آفتاب،کالاورزش

[تعداد: 1   میانگین: 3/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا