پزشکی

آلودگی هوا باعث بروز چه بیماری هایی میشود؟

آلودگی هوا می تواند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد ,آلودگی هوا فقط منجر به سرفه و سوزش چشم نمیشود بلکه اثرات آلودگی بر سلامتی  میتواند حتی موجب دیابت و از دست دادن توانایی های ذهنی هم شود. طبق مطالعه ای که در سپتامبر ۲۰۱۵ در مجله نیچر منتشر شد، حدود ۳٫۳ میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل آلودگی هوا بیمار میشوندکه حتما این امار امروزه بیشتر تز این تعداد هم شده است.

بیشتر این آلودگی هوا ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی در صنایع و خودروها و انتشار گازهای سمی مانند گاز مونوکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن در جو است.

آلودگی هوا موجب چه بیماری هایی میشود؟

 بیماری های قلبی عروقی:

مطابق با تحقیق انجمن قلب آمریکا، استنشاق هوای آلوده می تواند باعث التهاب قلب شود و به اختلال و افزایش خطر مرگ کمک کند.

در واقع، مطابق با مطالعه ای که در فوریه ۲۰۱۱ در مجله The Lancet منتشر شد، آلودگی به اندازه مصرف الکل میتواند باعث حملات قلبی می شود.

یک مطالعه بر روی یک مدل حیوانی همچنین نشان می دهد که رابطه عمیقی بین فشار خون بالا و قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا وجود دارد. سطوح بالای NO2 مربوط به هیپرتروفی بطن راست و چپ است.

 اختلالات تنفسی:

از آنجایی که بیشتر آلاینده ها از طریق راه های هوایی وارد بدن می شوند، سیستم تنفسی در اولین خط مبارزه در شروع و پیشرفت بیماری های ناشی از آلاینده های هوا قرار دارد.

اثر اولیه تحریک در داخل دستگاه به خصوص نای همراه با سرفه و تغییرات صدا است. آلاینده های هوا، به ویژه PM و سایر مواد شیمیایی مانند گرد و غبار، O3 و بنزن باعث آسیب های جدی مانند آسم و سرطان می شوند.

 مسائل مربوط به وضعیت روانی:

علاوه بر سلامت جسمانی، آلودگی می تواند بر وضعیت روانی شما نیز تأثیر بگذارد. مطابق با گزارش منتشر شده توسط مجله Health and Place در نوامبر ۲۰۱۷، موارد ناراحتی روانی در مکان هایی که آلودگی بالاتر بود، ۱۷ درصد بیشتر بود.مطالعات همچنین ارتباط بین آلودگی و خطر بهتر التهاب عصبی، آلزایمر و بیماری های پارکینسون را نشان داده اند.

 اسپرم های بی کیفیت:

طی گزارشی که توسط Occupational and Environmental Medicine در تایوان منتشر شده است، سطوح بالای آلودگی هوا با تولید پایین بودن اسپرم مرتبط است.آنها در مطالعه گزارش دادند که دانشمندان ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض ذرات ریز در هوا و شکل و اندازه غیر طبیعی اسپرم پیدا کردند.

 کاهش تراکم استخوان:

پوکی استخوان، کاهش تراکم استخوان در افراد مسن، شایع ترین علت شکستگی در افراد است. با این حال مطابق با گزارش منتشر شده در Lancet، کاهش تراکم استخوان علاوه بر این با آلودگی همراه است.

دانشمندان مشاهده کردند که مردانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای خودرو در آن‌ها بیشتر است، سطوح پایین‌تری از پاراتورمون دارند که به جمع شدن و حفظ توده استخوانی کمک می‌کند و در نتیجه تراکم استخوان پایین‌تری دارند.

آلودگی هوا موجب چه بیماری هایی میشود؟بیماری های کلیوی:

یک مطالعه اخیر بر روی کهنه سربازان آمریکایی نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی ممکن است با کاهش عملکرد کلیه، ظهور اختلال کلیوی و حتی نارسایی کلیوی مرتبط باشد.یافته های آنها اشاره کرد که سطوح آلودگی کم نیز ممکن است با بدتر شدن عملکردهای کلیه ها مرتبط باشد.

 اثرات منفی آلودگی هوا روی جنین:

اخیراً، مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی در دوران بارداری ممکن است با زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد مرتبط باشد.

طبق تحقیقات منتشر شده در ژوئیه ۲۰۱۸ در مجله چشم انداز سلامت محیطی، مشخص شد اگر قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در طول مدت بارداری در موش ها مانند بارداری اول یا سه ماهه اول بارداری در انسان اتفاق بیفتد، احتمال بروز این اثرات بیشتر است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا