ریپورتاژ

پکینگ چیست؟

پکینگ به عنوان یکی از انواع آب بند‌هایی هستند که در صنایع مختلف نیز کاربرد‌های زیادی پیدا کرده اند. در ادامه به صورت کامل در مورد اینکه پکینگ چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارند، توضیحاتی را ارائه داده ایم که با در نظر داشته نکات ذکر شده خواهید توانست بهترین محصولات را مطابق با فرایند عملیاتی که دارید، خریداری کنید.

پکینگ چیست؟

در واقع پکینگ‌ها حلقه‌هایی نسبتا نرم بوده که غیر فلزی هستند و در ترکیبی از حلقه‌ها یا شیار‌ها نیز قرار می‌‌‌گیرند و مجموعه ای از آب بند‌ها را نیز تشکیل می‌دهند تا محصول نام برده مانند یک جدا کننده عمل کند. همچنین استفاده از پکینگ در ماشین آلات نیز اهمیت داشته و استفاده از آن نیز حیاتی خواهد بود.

در واقع انواع پکینگ‌ها در جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک کاربرد‌های بیشتری داشته و از نشت انواع مایعات جلوگیری می‌کنند. همچنین با توجه به اینکه در پمپ‌های هیدرولیک احتمال نشتی دادن بسیار زیاد است، با انتخاب یک پکینگ مناسب می‌توان از سیالات درون پمپ نگهداری نمود و مانع از ورود هوا به پمپ شد. توجه داشته باشید که عملکرد پکینگ‌ها به صورت یک طرفه و دو طرفه است که قدرت تحمل محصول اغلب بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ بار خواهد بود که با توجه به لبه‌های خارجی و داخلی، خود جایگاه قرار گیری آن‌ها مشخص می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر لبه‌های خارجی بلندتر باشند، در قسمت گلویی قرار گرفته و در صورتی که لبه‌های داخلی بلند تر باشند در قسمت پیستون قرار می‌گیرند. همچنین اگر دو لبه داخلی و خارجی متقارن باشند، هم نوع با پیستون و گلویی آن‌ها استفاده می‌شوند. در واقع اغلب پکینگ‌ها نیز به صورت چند تکه یا ردیفی هستند که با نام پکینگ طبقاتی شناخته شده اند.

اغلب انواع پکینگ‌ها به گونه ای هستند که دارای حلقه ای از جنس پلاسیتک یا نیتریل بوده و دسته ای دیگر از قبیل لاستیک نیتریل یا منجید دار هستند که برای افزایش مقاومت نیز گاها از بک آپ رینگ استفاده می‌شود.

انواع پکینگ

انواع پکینگ‌ ها بر اساس استاندارد‌های جهانی موجود به تولید می‌رسند و اطمینان از ساخت استاندارد واشر و پکینگ‌ها اهمیت زیادی دارد. در نظر داشته باشید که انواع پکینگ صنعتی تنها مناسب برای استفاده در مکان‌های مشخص هستند. در ادامه از سری استاندارد‌های پکینگ را نام برده ایم:

  1. ASME B16.21

  2. API 6A

  3. ASME B16.20

پکینگ چیست؟

طبقه بندی انواع پکینگ از لحاظ جنس

در ادامه انواع پکینگ را بر اساس جنسی که دارند نام برده ایم تا بهترین محصولات را با توجه به موارد استفاده، خریداری نمائید.

گسکت فلزی

این نوع گسکت‌ها دارای انواع مختلفی اعم از فولادی و مسی هستند که به عنوان یکی از محصولات پر کاربرد در خانواده گسکت‌های رینگی می‌باشند.

گسکت نیمه فلزی

گسکت نیمه فانتزی ساخته شده با عناصر فلزی و غیر فلزی هستند که استفاده از فلز در ساختار محصولات سبب استحکام و ظرافت شده و بخش‌های غیر فلزی نیز، آب بندی اجزاء در بر گیرنده را تامین می کنند و در کلاس ۱۵۰ الی ۲۵۰۰ نیز کاربرد دارند. انوع گسکت غیر فلزی عبارتند از:

  • واشر پوششی

  • واشر ژاکتی

  • گسکت غیر فلزی

  • واشر شانه ای

  • گسکت اسپیرال

  • واشر گرافیتی لبه دار

انواع پکینگ پلاستیکی

شناخت انواع پکینگ‌های مورد استفاده در صنعت به شما کمک خواهد کرد تا بهترین محصولات را با نازل ترین قیمت درب کارخانه خریداری نمائید. پکینگ‌های پلاستیکی نیز محصولاتی هستند که دارای انواع مختلف و قیمت‌هایی متغیر بوده و وابسته به نوعی که دارند مناسب استفاده در صنایعی خاص هستند.

پکینگ وایتون

پکینگ وایتون به دلیل داشتن کیفیتی بالا، گران ترین محصول بین انواع پکینگ‌های پلاستیکی هستند. استفاده از این نوع پکینگ زمانی درست است که دستگاه به پایداری خوبی رسیده باشد و شرایط عملکردی دمای بالا، فشار و سیالات را حفظ می‌کنند. همچنین از پکینگ وایتون نسوز در فرایند‌های نفت و مشتقات نفتی استفاده می‌شود. این پکینگ به عنوان پکینگی پویا هستند که در صنایع مختلف کاربرد داشته و کاملا پویا در شافت، پمپ و پیستون عمل آب بندی را انجام می‌دهند. این محصول برای استفاده در مکان‌هایی که دما بالا و فشار زیاد است، مناسب خواهند بود.

پکینگ سیلیکونی

این محصول با اتم‌های اکسیژن و سیلیسیوم تولید شده اند و به عنوان یک قطعه آب بند در جک و پمپ‌های مختلف به صورت پکینگ پیستونی و گلویی بر روی شافت ها قرار می‌گیرند و به کار می‌روند. این پکینگ‌ها در صنایع بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برابر اوزون و فرابنفش مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل عمر محصول به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

پکینگ ضد روغن

پکینگ‌های روغنی به صورت پکینگ پیستونی NBR و پکینگ گلویی قالب سازی تولید می‌شوند. در واقع عمده مصارف استفاده از این پکینگ‌ها در محیط‌های روغنی و گریسی است که به عنوان پکینگ آب بندی روغن هستند و دارای قیمتی ارزان تر به نسبت سایر پکینگ‌های نام برده خواهند بود. انواع پکینگ ضد روغن با سایز‌های مختلفی به تولید می‌رسند و مقاوم در دمای ۲۰- درجه سانتی گراد تا ۱۲۰+ درجه سانتی گراد در برابر دما هستند.

پکینگ چیست؟

پکینگ ضد اسید

این محصول نیز به عنوان آب بند پویا و مقاوم در برابر آب شور و خورنده‌های اسیدی هستند که در ناحیه سافت پمپ و پیستون عمل آب بندی را انجام می‌دهند. پکینگ ضد اسیدی EPDM جهت آب بندی پمپ و جک‌هایی هستند که در تماس با ترکیبات اسیدی و بازی خواهند بود.

پکینگ پلی یورتان

پکینگ پلی یورتان با قرار گیری در شافت‌ها به صورت پیستونی و گلویی هستند و از کنش میان ایزوسیانات و پلی ال‌ها تشکیل می‌شوند. در واقع نحوه تولید محصولات به گونه ای است که به صورت پکینگ تراشی و قالب سازی به تولید می‌رسند و مناسب برای استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی هستند.

جان کلام

داشتن اطلاعات کافی در مورد اینکه پکینگ چیست به شما کمک می‌کند تا مناسب ترین محصول کاربردی را با نازل ترین قیمت خریداری کنید. اگر قصد خرید انواع قطعات لاستیکی اعم از پکینگ و اورینگ، کاسه نمد، رابر و والو، گردگیر، دیافراگم و… دارید، از طریق بازرگانی ثامن تجارت (https://samentejarat.com/) اقدام به خرید محصولات مورد نظر خود نمائید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته و مجله اینترنتی ایران فان هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا