روانشناسی

افسانه ها و حقایق درباره بهداشت روان

رایج ترین افسانه ها درباره بهداشت روان

آیا می توانید تفاوت بین افسانه سلامت روان و واقعیت را تشخیص دهید؟ درباره رایج ترین افسانه های سلامت روان حقیقت را بیاموزید.

۱-مشکلات بهداشت روان همه را تحت تأثیر قرار می دهد

باور غلط: مشکلات بهداشت روانی تأثیری در من ندارد.

واقعیت: مشکلات بهداشت روان در واقع بسیار شایع است. در سال ۲۰۱۴ ، در مورد:

از هر پنج بزرگسال آمریکایی ، یک نفر مسئله بهداشت روانی را تجربه می کند
از هر ۱۰ جوان یک نفر یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می کند
از هر ۲۵ آمریکایی یک نفر با یک بیماری روانی جدی مانند اسکیزوفرنی ، اختلال دو قطبی یا افسردگی اساسی زندگی می کرد
خودکشی دهمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. این کشور سالانه بیش از ۴۱۰۰۰ جان آمریکایی را از دست می دهد ، که بیش از دو برابر تعداد جان های ناشی از قتل است. درباره مشکلات بهداشت روان بیشتر بدانید.

۲-باور غلط: کودکان با مشکلات روحی روبرو نمی شوند.

واقعیت: حتی کودکان بسیار خردسال نیز ممکن است علائم هشدار دهنده اولیه درباره نگرانی های مربوط به بهداشت روان را نشان دهند. این مشکلات بهداشت روان اغلب از نظر بالینی قابل تشخیص است و می تواند محصولی از تعامل عوامل بیولوژیکی ، روانشناختی و اجتماعی باشد.

نیمی از اختلالات بهداشت روانی علائم اولیه را قبل از ۱۴ سالگی فرد نشان می دهد و سه چهارم اختلالات بهداشت روانی قبل از ۲۴ سالگی شروع می شود.

متأسفانه ، کمتر از ۲۰٪ کودکان و نوجوانان با مشکلات روانی قابل تشخیص ، درمان مورد نیاز خود را دریافت می کنند. پشتیبانی اولیه از سلامت روان می تواند به کودک کمک کند قبل از اینکه مشکلات با سایر نیازهای رشد تداخل کند.

بهداشت روان۳-باور غلط: افرادی که مشکلات بهداشت روانی دارند خشن و غیرقابل پیش بینی هستند.

واقعیت: اکثریت قریب به اتفاق افرادی که دارای مشکلات بهداشت روانی هستند به احتمال زیاد از دیگران خشونت ندارند. اکثر افراد مبتلا به بیماری روانی خشونت ندارند و فقط ۳٪ -۵٪ اعمال خشونت آمیز را می توان به افرادی که با یک بیماری روانی جدی زندگی می کنند نسبت داد. در حقیقت ، افراد مبتلا به بیماری های شدید روانی بیش از ۱۰ برابر بیشتر از جمعیت عمومی قربانی جرم خشن می شوند.

۴-باور نادرست: افراد با نیازهای بهداشت روانی ، حتی کسانی که بیماری روانی خود را مدیریت می کنند ، نمی توانند شغل خود را مدیریت کنند.

واقعیت: افرادی که دارای مشکلات بهداشت روانی هستند به همان اندازه سایر کارمندان مثمر ثمر هستند. کارفرمایانی که افرادی را با مشکلات بهداشت روانی استخدام می کنند ، حضور خوب و وقت شناس بودن و همچنین انگیزه ، کار خوب و اشتغال شغلی را با همکاران یا بیشتر از سایر کارمندان گزارش می دهند.

هنگامی که کارمندان با مشکلات بهداشت روانی درمان موثر دریافت می کنند ، می تواند منجر به موارد زیر شود:

کل هزینه های پزشکی پایین تر
بهره وری بیشتر
غیبت کمتر
کاهش هزینه های معلولیت

۵-باور غلط: ضعف شخصیتی یا نقص شخصیت باعث مشکلات روحی می شود. افرادی که مشکلات روحی و روانی دارند اگر به اندازه کافی تلاش کنند می توانند از آن خارج شوند.

واقعیت: مشکلات بهداشت روان هیچ ارتباطی با تنبل یا ضعیف بودن ندارد و بسیاری از افراد برای بهتر شدن نیاز به کمک دارند. بسیاری از عوامل در ایجاد مشکلات بهداشت روان نقش دارند ، از جمله:

عوامل بیولوژیکی ، مانند ژن ها ، بیماری های جسمی ، آسیب دیدگی
تجارب سخت زندگی ، سابقه سو  استفاده
سابقه خانوادگی مشکلات روانی
افرادی که دارای مشکلات بهداشت روانی هستند می توانند بهتر شوند و بسیاری از آنها به طور کامل بهبود می یابند.

۶-باور غلط: هیچ امیدی برای افرادی که دارای مشکلات روحی هستند نیست. هنگامی که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده دچار مشکلات روحی شود ، دیگر هرگز بهبود نخواهد یافت.

واقعیت: مطالعات نشان می دهد افرادی که دارای مشکلات بهداشت روان هستند بهتر می شوند و بسیاری از آنها به طور کامل بهبود می یابند. بازیابی به فرایندی گفته می شود که در آن افراد قادر به زندگی ، کار ، یادگیری و مشارکت کامل در جوامع خود هستند. درمان ها ، خدمات و سیستم های پشتیبانی جامعه بیش از هر زمان دیگری وجود دارد و آنها کار می کنند.

بهداشت روان۷-باور غلط: درمان و خودیاری باعث اتلاف وقت می شود. چرا وقتی می توانید فقط یک قرص بخورید به روانشناس مراجعه کنیم؟

واقعیت: درمان مشکلات بهداشت روانی بسته به فرد متفاوت است و می تواند شامل دارو ، درمان یا هر دو باشد. بسیاری از افراد در طی روند بهبود و بهبودی با سیستم پشتیبانی کار می کنند.

۸-باور غلط: من برای شخصی که دارای مشکل روانی است نمی توانم کاری انجام دهم.

واقعیت: دوستان و عزیزان می توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند. فقط ۴۴٪ بزرگسالان با مشکلات روانشناختی قابل تشخیص و کمتر از ۲۰٪ کودکان و نوجوانان درمان مورد نیاز را دریافت می کنند. دوستان و خانواده می توانند تأثیرات مهمی برای کمک به کسی برای دریافت درمان و خدمات مورد نیاز خود از طریق:

تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که شما برای کمک در دسترس هستید
یادگیری و به اشتراک گذاشتن حقایق در مورد سلامت روان
مانند هر کس دیگری با احترام با آنها رفتار کنید
خودداری از تعریف آنها با تشخیص یا استفاده از برچسب هایی مانند “دیوانه”

۹-باور غلط: پیشگیری از بیماریهای روانی غیرممکن است.

واقعیت: پیشگیری از اختلالات روانی ، عاطفی و رفتاری بر روی هدف قرار دادن عوامل خطر شناخته شده مانند قرار گرفتن در معرض مشکل بسیار سخت است که می تواند احتمال بروز مشکلات روانی در کودکان ، جوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار دهد. ارتقا بهزیستی اجتماعی – عاطفی کودکان و جوانان منجر به موارد زیر می شود:

بهره وری کلی بالاتر
نتایج بهتر آموزشی
نرخ جرم کمتر
اقتصادهای قوی تر
هزینه های مراقبت های بهداشتی پایین تر
کیفیت زندگی بهبود یافته
افزایش طول عمر
بهبود زندگی خانوادگی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا