مذهبی

چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کنیم ؟

چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کنیم ؟

شاید برای بسیاری این سوال باشد که علت حضور هر ساله مردم ایران در راهپیمایی روز قدس چیست؟ اصلا اهمیت این حضور چیست؟ البته به احتمال خیلی زیاد امسال با توجه به جنایت های وحشیانه اسرائیل در غزه و شهادت برخی از نیروهای نظامی ایران در سوریه که به تازگی رخ داد و عیان شدن بیشتر چهره منفور اسرائیل برای مردم دنیا،  تعداد افراد بسیار کمتری این سوال و شبهه را دارند که چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کنیم؟ اما با این حال ما در این مطلب جواب این پرسش و شبهه را خواهیم داد.

توطئه‌ی غرب برای دورکردن یهود از حیطه‌ی جغرافیایی‌اش و هم‌چنین درگیرکردن مسلمانان با یهود و بهره‌برداری غرب در این مسأله باعث گردید که از سال ۱۹۴۸ قدس شریف مورد تاخت و تاز یهودیان قرار بگیرد. یهودیان که متوجه شدند دیگر غرب برای‌شان مکان مناسبی برای رشد نیست، مغلوب طرح انگلیسی ایجاد غده‌ی سرطانی در میان مسلمانان شدند و قبله‌ی اول مسلمانان جهان را بهترین مکان برای فعالیت‌های‌شان پذیرفتند.

با این نقشه‌ی انگلیسی از یک طرف شر یهودی‌ها از سر مسیحی‌های بلوک غربی کمتر شد و یهودی‌ها تقریبا برای همیشه به جنگی ناخواسته با مسلمانان مشغول شدند و از طرف دیگر مسلمانان تحت فشار سنگین قوم یهود برای مدت زمان طولانی قرار گرفتند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همه‌ساله بر اساس یک حرکت دینی که از سوی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی صورت گرفت، در آخرین جمعه‌ی ماه مبارک رمضان یعنی روز قدس، اجتماعات عظیم مردمی در اقصی‌نقاط ایران و سایر کشورهای اسلامی و حتی توسط مسلمانانِ ساکن در کشورهای غیراسلامی به راه می‌افتد که برای آن عللی قابل مطرح‌کردن است.

۱٫ اول از همه باید بدانیم که رویکرد انقلاب اسلامی به مسأله‌ی فلسطین، رویکردی تاکتیکی و فنی نیست، بلکه ریشه در عقاید و ایدئولوژی اسلام دارد. حضرت علی(ع) در فرازی از وصیت‌نامه‌ی خود در نامه ۴۷ نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً» یعنی باید در هر زمان و مکان، نسبت به ظالم ابراز دشمنی کرده و به یاری مظلومان شتافت.

هم‌چنین در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است: «هر کس فریاد استغاثه‌ی هر مظلومی (اعم از مسلمان یا غیرمسلمان) را بشنود که مسلمین را به یاری می‌طلبد، اما فریاد او را اجابت نکند، مسلمان نیست.»

بنابراین با توجه به این سفارش‌ها نمی‌توان مسأله‌ی فلسطین را که مدت‌هاست تحت ظلم رژیم صهیونیستی واقع شده، موضوعی تاکتیکی عنوان کرد، بلکه کاملا با اعتقادات و ارزش‌های دینی گره خورده است.

۲٫ حتی اگر جنبه‌ی دینی قضیه را هم در نظر نگیریم، از «جنبه‌ی انسانی» باید به فریاد مردم مظلوم فلسطین رسید. بی‌تردید همه‌ی ما به اصولی انسانی پای‌بندیم که مهم‌ترین آنها حفظ جان آدمیان در هر شرایط است. حفظ جان انسان‌های بی‌دفاع و غیرنظامیان، حتی در شرایط جنگی، یکی از اولویت‌ها شمرده می‌شود و در همه‌ی فرهنگ‌ها و تمدن‌های قدیم و جدید، شکستن این حریم، جرم و جنایتی نابخشودنی است.

۳٫ حمایت از مردم فلسطین، مُهر باطلی است بر نظریه‌ی نادرست «هلال شیعی» که نخستین‌بار آن را «ملک عبدالله» پادشاه اردن در سال ۲۰۰۴ مطرح کرد که غرب، به‌ویژه آمریکا و در منطقه نیز عربستان، به شدت بر روی آن کار کرده‌اند. آنها معتقدند با پیوستن حکومت‌های عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان به جمهوری اسلامی ایران، هلالی شیعی شکل می‌گیرد که می‌تواند برای سایر حکومت‌ها خطرآفرین باشد.

اما راهپیمایی مردم ایران در روز قدس و تشویق سایر مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی در این مراسم عظیم انسانی، نشان‌گر نادرستی استدلال فوق است، چرا که از همان ابتدا همه‌ی مسئولان جمهوری اسلامی بر طبل وحدت مسلمانان کوبیده و همه را به یک‌پارچگی دعوت کرده‌اند. طبعا حمایت ایرانیان از مردم فلسطین، خود نشان‌گر اتحاد مسلمانان با یکدیگر است که در برهه‌هایی از تاریخ، با مداخله‌گری‌ها و نقشه‌های دشمنان، مورد غفلت مسلمانان واقع شده است.

ادامه دلایل چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کنیم ؟

۴٫ نظام جمهورى اسلامى ایران براى دفاع از منافع خود و امت اسلامى، گسترش روابط با همه‏‌ى کشورهاى جهان و به‏‌ویژه جهان اسلام را در دستور کار خود دارد و باید با حمایت از ملت‏‌هاى مسلمان و مظلوم، عمق استراتژیک خود در جهان اسلام و ملت‏‌هاى مسلمان را حفظ کند.

تضعیف و یا تقویت رژیم صهیونیستی نقش به‌سزایی در امنیت ملی ایران دارد. به این معنا که هرگاه درگیری‌های این رژیم افزایش یافته و اعتراض مجامع جهانی نسبت به آن بیشتر گردد، می‌تواند در منزوی کردن آن کمک نماید. در واقع انزوای دولت جعلی اسرائیل، موجب افزایش اقتدار جمهوری اسلامی می‌گردد و برعکس.

بنابراین هر چه بتوان توجه افکار عمومی را به سمت جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین جلب نمود، آنگاه می‌توان با اهرم فشار قوی‌تری این رژیم را منزوی کرد. یکی از اقداماتی که می‌تواند در تقویت دیپلماسی یک کشور نسبت به کشور دیگر مؤثر باشد، حمایت‌های مردمی است. بنابراین هر چه اعتراضات مسلمانان و عدالت‌خواهان نسبت به وضعیت حاکم بر کشور فلسطین بیشتر گردد، دست مسئولان برای حمله به سیاست‌های این رژیم و کشورهای حامی آن بازتر و قوی‌تر است.

۵٫ از جنبه‌ی دیگر وقتی اوضاع منطقه را رصد می‌کنیم، شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های داخلی با نام «اسلام علیه اسلام» هستیم که البته هیچ وجه اشتراکی میان این دو «اسلام» وجود ندارد. مسلمانان این منطقه مدت‌هاست زیر سیاستِ «تفرقه بنداز و حکومت کنِ» غرب، به‌ویژه آمریکا و انگلیس نابود می‌شوند که راه‌حلی جز «اتحاد» وجود ندارد. متأسفانه عوامل غرب در منطقه هم‌چون عربستان، اردن، ترکیه، جمهوری آذربایجان، بحرین، قطر، امارات، اردن و کویت هر کدام به نحوی مانع از شکل‌گیری اتحاد واقعی میان مسلمانان هستند که در حال حاضر با پرورش تروریسم‌های تکفیری و کمک به آنها در حال جویدن قلب و جگر مسلمانان و مردم منطقه‌اند.

چهارصد و هفتاد روز است که سعودی‌ها یمن را به آتش می‌کشند، تروریست‌های تکفیری را با حمایت آمریکا پرورش داده و در منطقه رها کرده‌اند، ترکیه مرز خود را مهیای تروریست‌ها کرده و به آنها سلاح و تجهیزات نظامی ارسال نموده است و سایر سران کشورهای مرتجع منطقه نیز از شرایط کنونی، حمایت کرده‌اند.

به موازات قدرت گرفتن تکفیری‌ها در منطقه و جنایات فجیع آنها، همه‌ی توجهات از مسأله‌ی اصلی یعنی رژیم صهیونیستی و فلسطین به این سو منحرف شده که هرگز اتفاق خوشایندی نبوده است. بنابراین با حضور در راهپیمایی روز قدس، می‌توان بار دیگر افکار عمومی را در سراسر دنیا به سمت دغدغه‌ی اصلی مسلمانان متوجه ساخت که تمامی آتش‌افروزی‌ها و اقدامات تروریستی در منطقه، جهت تقویت این رژیم جعلی صورت می‌گرفته است که نهایتا بتوانند با تسلط بر مناطقی که به شدت با امنیت ملی ایران گره خورده‌اند، جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار بدهند و آنچه که امروز در استانبول و حلب و پاریس و بروکسل و اورلاندو رخ داده را در تهران به وجود آورند.

۶٫ شرکت در راهپیمایی روز قدس می‌تواند پشتوانه‌ی مردمی عملیات‌های مستشاری نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی باشد که با توجه به این‌که اسلام، در مرزهای جغرافیایی منحصر نمی‌شود، به کمک دولت‌های رسمی سوریه و عراق شتافت تا در حقیقت با دفع تروریسم در کیلومترها دورتر از مرز ایران، مانع از رخ دادن چنین صحنه‌هایی در داخل کشور شود.

از طرفی با توجه به ادعاهای بی‌اساسی که آمریکایی‌ها مبنی بر لزوم کوتاه‌آمدن ایران از مواضع خود در قبال سوریه، حزب‌الله، فلسطین، بحرین، یمن و عراق مطرح کرده‌اند، حضور در راهپیمایی روز قدس می‌تواند مانع از تحقق برجام منطقه‌ای و بازی برد-برد دیگری شود که ایران همه‌ی تعهداتش را تمام و کمال انجام بدهد، اما طرف مقابل دبه در آورد و آن را به برنامه‌های موشکی و موضوع حقوق بشر ایران گره بزند.

۷٫ «من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم(ص) می‏‌دانم و روزی است که باید با تمام قوا خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده‏‌ایم و اجازه نخواهیم داد کسان دیگر در مملکت ما دخالت کنند و مسلمین نباید اجازه بدهند که کسان دیگر در ممالک‌شان دخالت کنند. در روز قدس، ملت‌ها باید به حکومت‌هایی که خائن هستند هشدار دهند. روز قدس روزی است که ما خواهیم فهمید چه اشخاصی و چه رژیم‌هایی با توطئه‏‌گرهای بین‏‌المللی موافقت دارند و با اسلام مخالفت. آن‌هایی که شرکت ندارند مخالف با اسلام هستند، و موافق با اسرائیل، و آن‌هایی که شرکت کردند، متعهد هستند و موافق با اسلام و مخالف با دشمنان اسلام که در رأس آن‌ها آمریکا و اسرائیل است. روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایی حق و باطل است.»

ادامه مطلب چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کنیم ؟

در این قسمت بیانات رهبری را درباره اهمیت راهپیمایی روز قدس با هم مرور میکینم:

پیام مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای به مناسبت روز قدس

حضرت آقا در این مورد سخرانی های زیادی کردند که در اینجا فقط چند جمله گلچین ایشان را ذکر می کنیم .

مسأله ی فلسطین ، شوخی و سرسری نیست ؛ امروز اساسی ترین مسأله ی دنیای اسلام است .

همه ملت­ها و دولت­های اسلامی باید مسئله فلسطین را در زمره مسائل درجه اول خود بدانند.

روز قدس باید تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین باشد.

مسلمانان‌جهان ‌باید روز قدس ‌را روز همه ‌مسلمین‌، بلکه ‌مستضعفین‌ بدانند.

علیرغم ‌تبلیغات ‌جهانی‌، انتفاضه ‌فلسطین‌ خاموش‌ شدنی ‌نیست‌ و آینده‌ آن ‌همراه ‌با رستگاری ‌و پیروزی ‌است‌.

مسأله‌ی ‌فلسطین ‌از لحاظ‌ اسلامی ‌برای ‌همه‌ی ‌مسلمانان ‌از جمله ‌برای ‌ما یک‌ مساله‌‌ اساسی‌ و یک‌ فریضه ‌است‌.

تنها راه ‌ریشه‌کن ‌کردن‌ این‌ غده‌ سرطانی‌ خطرناک‌، مقاومت ‌و مبارزه ‌است‌.

سیاست ‌آمریکا، صهیونیست­ها و استعمارگران ‌این ‌است‌ که ‌مسأله ‌فلسطین‌ به ‌فراموشی ‌سپرده ‌شود.

صهیونیسم‌ در مقابل ‌موج ‌نسل­های ‌رو به ‌ازدیاد فلسطینی‌ طاقت‌ نخواهد آورد.

صهیونیسم ‌و دولت‌ غاصب‌ و مجعول‌ صهیونیستی‌ در فلسطین‌، محکوم ‌به ‌فناست‌.

ما حقیقتا صهیونیست­ها را دشمن‌ دنیای ‌اسلام ‌می‌دانیم‌.

همه مسلمانان و کشورهای اسلامی با احساس مسئولیت باید به مبارزین فلسطین در داخل و خارج کمکهای همه جانبه کنند.

مسأله فلسطین در صدر مسائل بین­ الملل اسلامی است .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا